Angličan zatiaľ problém vyriešil stabilizátorom, no The Athletic tvrdí, že všetko nasvedčuje tomu, že nakoniec bude musieť podstúpiť operáciu, aby sa problém úplne vyriešil.
Bellingham si vykĺbil rameno 5. novembra v zápase proti Rayo Vallecano, ktorý dohral až do konca. Potom však vynechal dva zápasy proti Brage a Valencii a bol uvoľnený z kádra Anglicka.
Po reprezentačnej prestávke sa vrátil do hry v ligovom zápase v Cádize a v stredu odohral celý zápas proti Neapolu. V oboch zápasoch hral so špeciálnou ochranou ramien.
„Mal a stále má problém, ale s ochranou sa cíti dobre,“ potvrdil cez víkend Carlo Ancelotti.
Na The Athletic prebehla debata o úplnom zotavení takéhoto zranenia: konkrétne o nestabilite ramena po jeho vykĺbení, čo potvrdil aj samotný Real Madrid vo vyhlásení.
Mario Cortegana, autor článku, zdôrazňuje, že tému dôkladne preskúmal, no medicínska oblasť a spôsoby liečby sa môžu meniť a predovšetkým závisia od mnohých faktorov, preto tu nestanovuje žiadnu konečnú diagnózu. Jeho zhrnutie je však jasné: v takýchto prípadoch sa navrhuje operácia na úplné vyriešenie problému.
Zdroj z lekárskeho personálu Realu Madrid zdôraznil, že súčasná konzervatívna liečba je prvou možnosťou, ale „keď sa rameno vykĺbi, hráč cíti bolesť a táto bolesť zvyčajne sama od seba neustúpi.“
„Pravdepodobne bude mať skôr či neskôr operáciu, ale môže to počkať deň, týždeň, sezónu alebo aj dlhšie. Dá sa s tým žiť, pokiaľ to vydržíte. Ale potom máte operáciu,“ dodáva táto osoba.
Zdroje Realu Madrid nepotvrdili žiadny plán na operáciu, ale je to očividne téma na diskusiu. Vývoj situácie s odstupom času určí ďalší postup ohľadom zranenia 20-ročného mladíka.
„Ak sa vám vykĺbi rameno, musíte ísť na operáciu, pretože hráč začne pravidelne vynechávať zápas. Ak však máte vykĺbené rameno rok a ďalšie sa objaví po troch rokoch a testy nepreukážu nestabilitu, potom sa operácia nie vždy vykoná,“ analyzuje Dr. Mikel Aramberri, generálny riaditeľ Alai Sports Medicine Clinic v Madride a chirurg Univerzitnej nemocnice v La Paz.
„Po prvej dislokácii je to diskutabilné. Po druhej, ak sú obe úplné dislokácie, väčšina špecialistov súhlasí s potrebou operácie. V tejto otázke panuje veľká zhoda,“ dodáva doktor Santiago Arauz, ktorý vedie oddelenie špecializované na poranenia ramena na klinike Cemtro v Madride.
„Každý, kto utrpel vykĺbenie ramena, je však ohrozený recidívou úrazu v závislosti od veku, v ktorom k prvému vykĺbeniu došlo. Čím je človek mladší, tým je riziko väčšie. Ak 16-ročný chlapec utrpel vykĺbenie ramena a dal si ho napraviť, vieme, že existuje 90% riziko opätovného zranenia. Každá ďalšia dislokácia toto riziko mnohonásobne zvyšuje.“
Doktor Arauz odhaduje, že v prípade futbalistu by rekonvalescencia po takomto zákroku trvala minimálne dva mesiace: „V bojových športoch sa predlžuje na 6 mesiacov. Po týchto 2 mesiacoch by rameno nebolo úplne zahojené, ale k športu sa vraciate, keď splníte určité pohybové minimum: máte dobrú pohyblivosť a rýchlosť, necítite bolesť a znovu naberáte silu. Vo futbale máte výhodu, že si môžete vybrať správny čas na operáciu.“
Oficiálne nie je známe, či Bellingham v minulosti trpel vykĺbením ramena, no v Dortmunde ho v auguste 2022 a marci 2023 dvakrát odfotili so špeciálnou ramennou ortézou.
Zaujímavosťou je, že aj Brahim Díaz bojuje s následkami vykĺbenia ramena, ku ktorému došlo 27. septembra v zápase proti Atléticu Madrid. Útočník utrpel zranenie po nešťastnom páde po strete s protihráčom.
The Athletic uvádza, že Brahim plánuje operáciu po skončení sezóny, aby nevynechal zápasy a tréningy. Zatiaľ hrá so špeciálnou ochranou pravého ramena.
Bellingham si to však podobným spôsobom naplánovať nemôže, pretože má namierené na júnovo-júlové EURO v Nemecku, kde jeho národný tím patrí k turnajovým favoritom.
Angličan nateraz nevykazuje žiadnu slabosť vyplývajúcu z hry s takýmto zranením, hoci v Cádize bol zjavne frustrovaný, keď sa jeden zo súperov úmyselne snažil o kontakt s jeho ľavým ramenom.
Dvadsaťročný mladík zatiaľ hrá s ochranou, ktorú podľa zdroja z radov zdravotníkov priviezli zo Spojených štátov. Konkrétne ide o riešenie používané hráčmi NFL.
Zdroje z kráľovského tímu dodávajú, že s takouto ochranou hrajú aj v Premier League. Jej cieľom je stabilizovať rameno a znížiť bolesť, ale aj udržať ho v správnej polohe, aby sa minimalizovalo riziko ďalšieho zranenia.
Cortegana uzatvára, že hoci sa situácia zatiaľ zdá byť stabilizovaná, skôr či neskôr budú musieť klub a hráč zhodnotiť možnosť operácie a vhodný moment na jej uskutočnenie.
zdroj: theathletic.com