Domov Novinky The Athletic: Bellingham bude nakoniec potrebovať operáciu

The Athletic: Bellingham bude nakoniec potrebovať operáciu

Jude Bellingham od začiatku novembra zápasí s nestabilitou ramena v dôsledku vykĺbenia.

Autor: Marek
3 komentáre

Angličan zatiaľ problém vyriešil stabilizátorom, no The Athletic tvrdí, že všetko nasvedčuje tomu, že nakoniec bude musieť podstúpiť operáciu, aby sa problém úplne vyriešil.

Bellingham si vykĺbil rameno 5. novembra v zápase proti Rayo Vallecano, ktorý dohral až do konca. Potom však vynechal dva zápasy proti Brage a Valencii a bol uvoľnený z kádra Anglicka.

Po reprezentačnej prestávke sa vrátil do hry v ligovom zápase v Cádize a v stredu odohral celý zápas proti Neapolu. V oboch zápasoch hral so špeciálnou ochranou ramien.

„Mal a stále má problém, ale s ochranou sa cíti dobre,“ potvrdil cez víkend Carlo Ancelotti.

Na The Athletic prebehla debata o úplnom zotavení takéhoto zranenia: konkrétne o nestabilite ramena po jeho vykĺbení, čo potvrdil aj samotný Real Madrid vo vyhlásení.

Mario Cortegana, autor článku, zdôrazňuje, že tému dôkladne preskúmal, no medicínska oblasť a spôsoby liečby sa môžu meniť a predovšetkým závisia od mnohých faktorov, preto tu nestanovuje žiadnu konečnú diagnózu. Jeho zhrnutie je však jasné: v takýchto prípadoch sa navrhuje operácia na úplné vyriešenie problému.

Zdroj z lekárskeho personálu Realu Madrid zdôraznil, že súčasná konzervatívna liečba je prvou možnosťou, ale „keď sa rameno vykĺbi, hráč cíti bolesť a táto bolesť zvyčajne sama od seba neustúpi.“

„Pravdepodobne bude mať skôr či neskôr operáciu, ale môže to počkať deň, týždeň, sezónu alebo aj dlhšie. Dá sa s tým žiť, pokiaľ to vydržíte. Ale potom máte operáciu,“ dodáva táto osoba.

Zdroje Realu Madrid nepotvrdili žiadny plán na operáciu, ale je to očividne téma na diskusiu. Vývoj situácie s odstupom času určí ďalší postup ohľadom zranenia 20-ročného mladíka.

„Ak sa vám vykĺbi rameno, musíte ísť na operáciu, pretože hráč začne pravidelne vynechávať zápas. Ak však máte vykĺbené rameno rok a ďalšie sa objaví po troch rokoch a testy nepreukážu nestabilitu, potom sa operácia nie vždy vykoná,“ analyzuje Dr. Mikel Aramberri, generálny riaditeľ Alai Sports Medicine Clinic v Madride a chirurg Univerzitnej nemocnice v La Paz.

„Po prvej dislokácii je to diskutabilné. Po druhej, ak sú obe úplné dislokácie, väčšina špecialistov súhlasí s potrebou operácie. V tejto otázke panuje veľká zhoda,“ dodáva doktor Santiago Arauz, ktorý vedie oddelenie špecializované na poranenia ramena na klinike Cemtro v Madride.

„Každý, kto utrpel vykĺbenie ramena, je však ohrozený recidívou úrazu v závislosti od veku, v ktorom k prvému vykĺbeniu došlo. Čím je človek mladší, tým je riziko väčšie. Ak 16-ročný chlapec utrpel vykĺbenie ramena a dal si ho napraviť, vieme, že existuje 90% riziko opätovného zranenia. Každá ďalšia dislokácia toto riziko mnohonásobne zvyšuje.“

Doktor Arauz odhaduje, že v prípade futbalistu by rekonvalescencia po takomto zákroku trvala minimálne dva mesiace: „V bojových športoch sa predlžuje na 6 mesiacov. Po týchto 2 mesiacoch by rameno nebolo úplne zahojené, ale k športu sa vraciate, keď splníte určité pohybové minimum: máte dobrú pohyblivosť a rýchlosť, necítite bolesť a znovu naberáte silu. Vo futbale máte výhodu, že si môžete vybrať správny čas na operáciu.“

Oficiálne nie je známe, či Bellingham v minulosti trpel vykĺbením ramena, no v Dortmunde ho v auguste 2022 a marci 2023 dvakrát odfotili so špeciálnou ramennou ortézou.

Zaujímavosťou je, že aj Brahim Díaz bojuje s následkami vykĺbenia ramena, ku ktorému došlo 27. septembra v zápase proti Atléticu Madrid. Útočník utrpel zranenie po nešťastnom páde po strete s protihráčom.

The Athletic uvádza, že Brahim plánuje operáciu po skončení sezóny, aby nevynechal zápasy a tréningy. Zatiaľ hrá so špeciálnou ochranou pravého ramena.

Bellingham si to však podobným spôsobom naplánovať nemôže, pretože má namierené na júnovo-júlové EURO v Nemecku, kde jeho národný tím patrí k turnajovým favoritom.

Angličan nateraz nevykazuje žiadnu slabosť vyplývajúcu z hry s takýmto zranením, hoci v Cádize bol zjavne frustrovaný, keď sa jeden zo súperov úmyselne snažil o kontakt s jeho ľavým ramenom.

Dvadsaťročný mladík zatiaľ hrá s ochranou, ktorú podľa zdroja z radov zdravotníkov priviezli zo Spojených štátov. Konkrétne ide o riešenie používané hráčmi NFL.

Zdroje z kráľovského tímu dodávajú, že s takouto ochranou hrajú aj v Premier League. Jej cieľom je stabilizovať rameno a znížiť bolesť, ale aj udržať ho v správnej polohe, aby sa minimalizovalo riziko ďalšieho zranenia.

Cortegana uzatvára, že hoci sa situácia zatiaľ zdá byť stabilizovaná, skôr či neskôr budú musieť klub a hráč zhodnotiť možnosť operácie a vhodný moment na jej uskutočnenie.

zdroj: theathletic.com

Subscribe
Notify of
3 Komentárov
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

3
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x