Domov Štadión

Štadión

Autor: Marek Varga

Estádio Santiago Bernabéu je štadión Realu Madrid, ktorý tu hráva svoje domáce zápasy. Bol otvorený 14 decembra 1947. Pomenovaný bol podľa legendy klubu Santiaga Bernabeua. Tento štadón patrí medzi najlepšie na svete a má kapacitu približne 80 400 ľudí.

Real Madrid bol založený v roku 1902, ale mal trochu problém s tým, že nemal kde hrávať svoje domáce zápasy. V roku 1912 zakotvil na  Campo de O´Donell na ďalších 11 rokov. Neskôr ale musel Real tento štadión opustiť a tak sa dostal ku štadiónu s názvom Campo de Ciudad Lienal. Bolo to mále asi 8-tisícové ihrisko a Real tu vydržal len 12 mesiacov. Real teda musel hľadať nový štadión až sa dostal k Estadio de Chamartín. Na tento štadión sa vošlo asi 23 tisíc fanúšikov. Na tomto štadióne Real Madrid oslávil svoje prvé tituly.

V roku 1943 prišli voľby na post nového prezidenta Realu Madrid a tie vyhral Don Santiago de Bernabéu, ktorý ale nebol spokojný so súčasným štadiónom bieleho baletu.

14. decembra 1947 sa v Madride otvoril nový štadión, ktorý od roku 1955 dostal terajší názov Estádio Santiago Bernabéu. Prvý názov toho štadióna bol ale Nuevo Estadio Chamartín. Historicky prvý zápas Realu na tomto štadióne sledovalo 75 000 divákov z tribún štadióna. Real Madrid v tomto zápase zvíťazil nad OS Belenenses 3:1. Historicky prvým strelom sa stal Sabino Barinaga.

Z bieleho baletu sa začalo formovať mužstvo, ktoré malo ovládnuť celú Európu a získať veľa trofejí.

Jedna z nich prišla priamo na Santiago Bernábeu, kde Real už pod elektrickým osvietením získal svoj druhý Európsky pohár v rade.

FIFA mala veľké požiadavky na SB ako napríklad zakryť tribúny. Real teda postavil strechu, ktorá zakrývala všetky okrem východnej tribúny.

Začiatkom 21. storočia sa Realu Madrid ujal nový prezident Florentino Peréz a ten mal za cieľ dopriať návštevníkom štadióna ešte viac komfortu. V rokoch 2001-2006 Peréz do štadiónu investoval 217 miliónov eur. Rozšíril tribúnu pridal VIP boxy, upravil fasádu a mnoho ďalších vecí.

V roku 2007 bol štadión oslavami priam nabitý, keďže v tomto roku sa slávil tisíci odohraný zápas na tomto štadióne.

24 októbra dorazili na Santiago Bernabéu zástupcovia UEFA, ktorý tento štadión zaradili na listinu ELITNÝCH ŠTADIÓNOV UEFA.