Domov Hymna

Hymna

Autor: Marek Varga

Pôvodná hymna Realu Madrid Skladateľ: Luis Cisneros Galiane Text: Luis Cisneros Galiane, Marine Garcia, Amora Farina a Antonio Villena Sanchez Spevák: Jose de Aguilar

Hymna Realu Madrid vznikla počas cesty vlakom z Aranjuez do Madridu. Tvorcom myšlienky zložiť ju bol skladateľ José de Aguilar. Pôvodná hymna bola napísaná v reštaurácii “U zelenej žaby” Luisom Galianem. Ďalší ľudia, ktorí sa spájajú so vznikom hymny sú Marine Garcia, Amora Farina a Antonio Villena. Zaujímavosťou je, že hudobníci nemali pri sebe papier a preto ju napísali na reštauračný obrúsok.

Nahrávanie začalo v spoločnosti Columbia Record a vtedy sa o hymnu začal zaujímať aj samotný Santiago Bernabéu. Počas nahrávania bol spevák Jose de Aguilar doprevádzaný 32 hudobníkmi, medzi ktorými bolo mnoho členov madridského konzervatória, či španielskeho národného orchestra.

Galianov syn raz porozprával anekdotu z roku 1952, kedy sa konalo aj nahrávanie a odkedy sa táto pieseň stala oficiálnou hymnou klubu. Santiago Bernabéu sa vtedy speváka opýtal, či by sa nechcel v klube zamestnať. On mu však zo žartu povedal že nie a dôvod si tak isto vybral veľmi svojský. Povedal totiž, že je fanúšikom konkurenčného Atlética. Keď ale videl ako prezidenta sklamal, okamžite sa priznal, že to bol len vtip a že prácu v Reale sa snažil získať už niekoľkokrát, ale nikdy neboli voľné pracovné miesta. Nálada prezidenta sa zlepšila a povedal: “Pieseň musí byť hotová už zajtra a na doske bude prezentovaná aj fotka speváka. Stane sa jedným zo symbolov Realu Madrid!”

Hymna pri príležitosti stého výročia Skladateľ: Jose Cano Text: Jose Cano Spevák: Placido Domingo

Pôvodná hymna bola prespievaná mnohými spevákmi a získala mnoho rôznych verzií. Najznámejšia je však tá, ktorá vznikla pri príležitosti stého výročia založenia klubu. Oslavy sa konali v roku 2002 a autorom melódie a textu je slávny španielsky skladateľ Jose Cano. Naspieval ju svetoznámy španielsky tenorista (a tiež fanúšik Realu Madrid), Placido Domingo, ktorý bol doprevádzaný 82 hudobníkmi. Túto hymnu môžeme počuť pri vstupe hráčov na ihrisko na domácom štadióne Santiaga Bernabéua.

Hymna pri príležitosti desiateho titulu Ligy majstrov Skladateľ: Nadyr Khayat, Red One Text: Manuel Jabois

Počas osláv desiateho európskeho titulu, Real Madrid predstavil novú pieseň – Hala Madrid y Nada Más.

“Je to nová pieseň Realu Madrid. Nechcem aby to bola hymna, chcem, aby to bola pieseň, ktorú bude poznať celý svet,” vyhlásil Red One.

“Bol to sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Teraz som tu s tým, čo mám rád – Décimou a Realom Madrid. Ľudia to spievali, akoby ju už predtým počuli. Som fanúšikom Realu a chcel som napísať niečo pre jeho priaznivcov.”

“Mám dvoch blízkych priateľov z klubu – Ronalda a Ramosa. Povedal som im, že pre Real Madrid niečo mám. Mám pieseň na počesť Décimy. Potrebovali sme jednoduchú pieseň, aby sa ju ľudia rýchlo naučili a podporili tím. To je to, čo sa nám podarilo.”

“Táto pieseň bude spievaná všetkými fanúšikmi a to ako na štadióne, tak aj mimo neho. Bude to pieseň, ktorá bude navždy spätá s históriou Realu Madrid. Bola nahraná v apríli a spiveajú ju hráči a aj Carlo Ancelotti,” povedal prezident Pérez.