Domov História znaku

História znaku

Autor: Marek Varga

História znaku Realu Madrid nie je príliš zložitá a tím robil v počiatočných fázach histórie klubu iba malé zmeny. Prvá väčšia zmena prišla až v roku 1941, dva roky po občianskej vojne a odvtedy sa logo menilo už iba raz.

Prvý znak uzrel svetlo sveta v roku 1902 a vidieť v ňom môžeme písmená MCF, ktoré sú prekladané na bielom pozadí.

O šesť rokov neskôr sa madridský klub rozhodol spraviť menšie úpravy. Pribudol kruh ohraničujúci prekladanie písmen, ktoré so zmenou fontu tak isto prešlo menšou úpravou. Farby však ostali rovnaké.

Historicky dôležitá zmena prišla v roku 1920 s príchodom nového prezidenta Pedra Paragesa. V tomto roku totiž klub z hlavného mesta Španielska získal výsadu “kráľovský”, ktorú mu udelil kráľ Alfonso XIII. V klube sa túto udalosť rozhodli osláviť pridaním kráľovskej koruny do znaku a začalo sa hovoriť o “Reale Madrid” (kráľovskom).

Po páde monarchie a nastolení tzv. Druhej španielskej republiky bola koruna odstránená a titul “Real” bol klubu odobratý. Náhradou za korunu mal byť tmavý pruh v pozadí loga.

Dva roky po skončení občianskej vojny (rok 1941), Real Madrid v logu obnovil kráľovskú korunu, ale pruh v pozadí zachoval. Znak taktiež dostal nové farby, pričom dominuje “kráľovsky” zlatá.

Posledné zmeny, ktoré sa od roku 1941 vykonali boli veľmi malé. V roku 2001 dostal pruh v pozadí sýtejšie modrú farbu a nový sklon. Celkový vzhľad loga sa tak isto mierne zmenil, ale to len kvôli tomu, aby lepšie vystihoval moderné 21. storočie.