Domov Nezaradené EURO 2016: Taliani zdolali úradujúcich majstrov, Island učinil megasenzáciu!

EURO 2016: Taliani zdolali úradujúcich majstrov, Island učinil megasenzáciu!

Autor: Matej Martinčo

Včerajšími dvoma zápasmi sa skončil osemfinálový program XV. Majstrovstiev Európy vo futbale. A dvaja favoriti idú domov. Európsky šampionát sa skončil pre úradujúcich španielskych majstrov a šokujúco pre Angličanov, ktorých vyradil 330-tisícový trpaslík z Islandu!

OSEMFINÁLE

Taliansko – Španielsko 2:0 (1:0)

Góly: 33. Chiellini 1:0, 91. Pelle 2:0.

Repríza finále spred štyroch rokov priniesla skvelý futbal. Taliani sa na úradujúcich šampiónov veľmi dobre pripravili a výborne bránili. V prvom polčase sa Španieli dostali len k jednej výraznej šanci, mal ju Piqué, no Buffon výborne zasiahol. Táto možnosť už prišla v čase, kedy Taliansko vyhrávalo 1:0. Loptu po priamom kope dorazil za Davida de Geu Chiellini. Prvé dejstvo tak vyhrali zverenci Antiona Conteho. Vôbec to však nemuselo byť o jeden gól. „Azúroví“ si vytvorili ďalšie dve či tri šance, proti bol však David de Gea alebo konštrukcia jeho brány. Druhý polčas začalo Španielsko miernym náporom, nič však z toho nevyťažilo. V 55. minúte mohli mať Taliani dvojgólový náskok, Eder sa rútil sám na de Geu, španielsky brankár však stihol dobre vybehnúť a tento pokus zlikvidovať. V 70. minúte sa zápas skončil pre Álvara Moratu, ktorému veľmi nevyšiel, a nahradil ho Lucas Vázquez, pre ktorého to bol premiérový štart za Španielsko na veľkom podujatí. Ani on však nezabránil tomu, aby sa „La Furia Roja“ udržala na šampionáte. Definitívne nádeje pochoval v nadstavenom čase Pelle a Taliani sa tak mohli radovať z postupu medzi osem najlepších.

Anglicko – Island 1:2 (1:2)

Góly: 4. Rooney (11m.) 1:0, 6. Sigurdsson 1:1, 18. Sigthorsson 1:2.

Opäť sa potvrdilo, že Anglicku vyraďovacie fázy na veľkých turnajoch nejdú. Na čo bola Albiónu výborná kvalifikácia, v ktorej vyhrali všetky zápasy? Na nič. Ostrovania sa síce ujali vedenia, ale aj to bolo z penalty. Premenil ju najslabší hráč na ihrisku Rooney. Čoho sa dotkol, z toho bola nepresnosť. Krajina gejzírov na veľké prekvapenie vyrovnala už o dve minúty a o ďalších dvanásť dokonca viedla! Angličania sa ťažko presadzovali a vytvárali si šance. V úvode druhého polčasu mohol viesť Island o dva góly, krásne nožničky Sigurdssona Hart zneškodnil. Anglické tri levy boli smerom dopredu veľmi krotké. Tri minúty pred koncom bol vystriedaný Rooney, ktorý predviedol najdlhší šprint v zápase. Na striedačku. Veď Rashford, ktorý bol na ihrisku len šesť minút, ukázal toho viac ako Rooney za celý zápas. Veľmi zlý výkon podal aj Kane. Angličania zaslúžene končia a prekvapenie z Islandu ide ďalej.

Už vo štvrtok sa začína štvrťfinálová fáza. Máme sa na čo tešiť. A bolo by krásne, keby sa zrodilo ďalšie prekvapenie.

zdroj: realmadrid.com