Domov Nezaradené EURO 2016: Druhý osemfinálový deň bez prekvapenia, ďalej idú Francúzsko, Nemecko a Belgicko

Autor: Matej Martinčo

Druhým osemfinálovým dňom s tromi zápasmi pokračovali včera XV. Majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré nepriniesli žiadne prekvapenie, medzi osem najlepších postúpili všetci favoriti. Poďme sa bližšie pozrieť na všetky včerajšie zápasy.

OSEMFINÁLE

Francúzsko – Írsko 2:1 (0:1)

Góly: 2. Brady (11m.) 0:1, 58. Griezmann 1:1, 61. Griezmann 2:1. ČK: 66. Duffy (Írsko)

Favorit zápasu bol jasný, čakal sa triumf usporiadateľskej krajiny. Lenže Francúzi tento šampionát svojimi výkonmi fanúšikov moc netešia. Aj včera si vypracovali celkom dosť jasných šancí, horšie to už je s ich premieňaním. Outsider ich zaskočil už v úvode, Pogba úplne zbytočne fauloval v pokutovom území jedného z írskych hráčov a Brady penaltu premenil. Úvod zápasu ako hrom. Domáci sa snažili okamžite odpovedať, ale do konca prvého dejstva sa im gólmana Randolpha prekonať nepodarilo. Druhý polčas začali zverenci Didiera Deschampsa s náporom. Bolo očividné, že chcú čo najskôr vyrovnať. Potom prišli chvíle hráča Atlética Griezmanna, ktorý za tri minúty strelil dva góly, čím upokojil favorita. O päť minút neskôr bol za faul zozadu vylúčený Duffy a pred Írmi stala takmer nemožná úloha, v desiatich sa pokúsiť o malý futbalový zázrak. To sa im nepodarilo. Naopak, usporiadateľ šampionátu mohol pridať ďalšie góly, hetrik mohol dosiahnuť Griezmann a nepresadil sa ani striedajúci Gignac.

Nemecko – SLOVENSKO 3:0 (2:0)

Góly: 8. Boateng 1:0, 43. Gomez 2:0, 63. Draxler 3:0. V 13. minúte nepremenil Ozil penaltu.

Slovenská reprezentácia nastúpila s viacerými zmenami. Šancu od začiatku dostali Gyombér, Škriniar a Hrošovský. Taktika bola jasná – neinkasovať hneď v úvode. Lenže to sa Kozákovcom nepodarilo, po centri z ľavej strany sa lopta odrazila k Boatengovi a ten nedal Kozáčikovi šancu. O štyri minúty mohlo byť ešte horšie. Hlavný rozhodca Marciniak pískol penaltu, ktorá vôbec nemala byť. Škrtel išiel do obyčajného súboja, ktorých býva v šestnástke neúrekom. Dokonca zaň dostal aj žltú kartu. Futbalová spravodlivosť sa však ukázala, Kozáčik vychytal Ozila. Hralo sa prevažne na našej polovici, „sokoli“ nevedeli založiť žiadnu útočnú akciu. V 24. minúte spálil obrovskú šancu Ozil, keď len tesne vedľa pravej žrde našej brány presvišťala jeho strela. Slováci mohli vyťažiť z minima maximum, po centri Pekaríka hlavičkoval Kucka, ale Neuer výborne zasiahol. Nedáš – dostaneš sa potvrdilo o pár sekúnd. Draxler si z Kucku urobil kužeľ a prihral Gomezovi, ktorý nemal problém zakončiť. O našom osude tak bolo rozhodnuté už do prvého polčasu. V tom druhom si už nemecké mužstvo šetrilo sily do štvrťfinále. Napriek tomu sa naši nedostali ani k jeho šestnástke. Kozáčik ešte raz kapituloval, v 63. minúte ho prekonal Draxler a dal tak bodku za gólovým filmom zápasu. Slováci, ktorí si zahrali na európskom šampionáte prvýkrát v ére samostatnosti, idú domov. Za svoje výkony sa však nemusia hanbiť. Našim cieľom bol postup zo skupiny, čo sme splnili. Ostatné by bol už len bonus. Navyše, v osemfinále sme vypadli so súperom z kategórie najťažších, s majstrami sveta z Nemecka.

Maďarsko – Belgicko 0:4 (0:1)

Góly: 10. Alderweireld 0:1, 78. Batshuayi 0:2. 80.Hazard 0:3, 91. Carrasco 0:4.

Prekvapenie a víťaz skupiny F proti jednému z čiernych koní šampionátu. Takto by sme mohli charakterizovať včerajšie večerné meranie síl medzi Maďarskom a Belgickom. Stretnutie prinieslo kvalitný futbal a veľa gólových šancí. Za svoj výkon si na svojom konte Maďari určite nezaslúžili nulu. Na druhej strane je však pravda, že teplákový Király svojich spoluhráčov viackrát podržal. Nakoniec ho prekonali štyria strelci. Už v 10. minúte si najvyššie na center vyskočil Alderweireld. Až na konci duelu Maďari viac otvorili obranu a Király trikrát inkasoval. Po krásnej akcii Hazarda a jeho nezištnej prihrávke nemal problém zakončiť Batshuayi. O dve minúty to už bolo o tri góly, Hazard ukázal svoje majstrovstvo a definitívne rozhodol o postupe svojho tímu medzi osem najlepších. Gólovú bodku za zápasom dal hráč Atlética Carrasco.

Dnes sú na programe dva posledné osemfinálové zápasy. V akcii budú Španieli s kapitánom Sergiom Ramosom. Lucas Vázquez by mal opäť sedieť len na lavičke náhradníkov.