Domov Novinky Real Madrid na Majstrovstvách sveta #2

Real Madrid na Majstrovstvách sveta #2

Autor: Administrátor
0 komentár

Je tu druhá časť nášho dvojdielneho seriálu o Reale a Majstrovstvách sveta.

 

Dnes vám predstavíme šampionáty od roku 1978 do 2010.

 

Majstrovstvá sveta 1978 Argentína

Šampionát s hviezdami ako Mario Kempes, Dino Zoff, Michael Platini či Zico, opäť priniesol sklamanie pre Španielsko. Pätica „Madridistov“ – kapitán Pirri, brankár Miguel Ángel, záložník Isidoro San José a útočníci Santillana a Juanito – neodohrala zlý turnaj, no nad sily jej aj celého Španielska boli už v základnej skupine tímy Brazílie a Rakúska.

 

Majstrovstvá sveta 1982 Španielsko

Na domácich Majstrovstvách sveta sa Španieli pod vedením bývalého hráča Realu Josého Santamaríu dokázali prebojovať zo základnej skupiny, keď predbehli Honduras a Juhosláviu, no v druhej fáze, kde sa hralo v trojčlenných skupinách, skončili posledný za Západným Nemeckom a Anglickom. Vo výbere bolo vtedy päť hráčov a to v súčastnosti tréner, ktorý trénoval aj Real Madrid José Antonio Camacho, brankár Miguel Ángel, záložník Gallego a útočný dvoj záprah Juanito-Santillana. Oveľa lepšie dopadol reprezentant Západného Nemecka Uli Stielike, ktorý sa so svojim tímom dostal až do finále, kde Nemci nestačili na Talianov.

 

Majstrovstvá sveta 1986 Mexiko

V domácom výbere hral kľúčovú úlohu jeden z najlepších útočníkov histórie Hugo Sanchéz. Jeho Mexiko vyhralo základnú skupinu, v osemfinále si poradilo s Bulharskom, no vo štvrťfinále nestačilo na Nemecko, s ktorým prehralo na penalty. V Argentínskom drese sa predstavil vedľa Diega Maradonu Jorge Valdano, ktorý sa tiež tešil zo zisku titulu majstra sveta. Na týchto MS padol aj pravdepodobne najpamätnejší gól na Svetových šampionátoch keď Diego Maradona vo štvrťfinále strelil Angličanom gól rukou! Španieli zvládli základnú skupinu, keď zaostali len za Brazíliou, v osemfinále porazili Dánsko, no v ďalšom zápase nestačili na Belgicko. Kapitánom bol obranca  „Bieleho baletu“ José Antonio Camacho, útočník Emiliano Butragueňo patril k najlepším Španielom a v tíme figurovalo ešte ďalších päť hráčov z Realu Madrid.

 

Majstrovstvá sveta 1990 Taliansko

Jedny z tých najznámejších Majstrovstiev sveta sa uskutočnili prvý  krát na Apeninskom polostrove aj s účasťou Československa. Na tomto šampionáte sa už objavili aj hráči, ktorí by mohli byť známejší aj pre mladšiu generáciu. Takými hráčmi sú Diego Maradona, Vladimír Weiss, Ľubomír Moravčík, Paolo Maldini, Roberto Baggio, Giuseppe Pagliuca, Kasey Keller, Romário, Dunga, René Higuita, Lothar Matthäus či Gary Lineker. V argentínskej nominácii figuroval obranca „Madridista“ Oscar Ruggeri. Jeho Argentína to dotiahla až do finále, kde nestačila na Západné Nemecko. V skupine, síce aj so šťastím, postúpila až z tretieho miesta, no vo vyraďovacej fáze vyradila postupne Brazíliu, Juhosláviu a domáce Taliansko. Španielsko vedené kapitánom Emilianom Butragueňom vyhralo základnú skupinu, no v osemfinále nestačilo na Juhosláviu. Okrem skvelého útočníka v tíme figurovali aj dvaja stopéri Manuel Sanchís a Fernando Hierro. Ďalej tam bol obranca Chendo a záložníci Míchel a Vazquéz.

 

 Majstrovstvá sveta 1994 USA

V Spojených štátoch chceli veľmi usporiadať šampionát, aj keď polovica obyvateľov ani nevedela ako sa futbal hrá. Z Realu Madrid sa po dlhšom čase opäť dostali na turnaj len Španieli. Konkrétne boli len traja. Obrancovia Fernando Hierro, Rafael Alkorta a záložník Luis Enriqué. Súčasný tréner FC Barcelona je známy tím, že ako jeden z mála hráčov nastupoval aj za Real Madrid a aj za rivala z Barcelony. Španieli skončili v základnej skupine druhý za Nemeckom, v osemfinále si poradili 3-0 so Švajčiarskom, keď góly dali Hierro aj Enriqué. Vo štvrťfinále skončili na Taliansku.

 

Majstrovstvá sveta 1998 Francúzsko

Na prvých Majstrovstvách sveta s 32 tímami sa zúčastnilo dovtedy rekordných 9 hráčov Realu. Najlepšie dopadol Francúz Christian Karembeu, ktorý získal titul. Vo finále dal dva góly vtedajší hráč Juventusu Zinedine Zidane. Francúzsko vo finále porazilo Brazíliu, za ktorú hral ľavý bek Roberto Carlos. Do Madridu sa však prišla ukázať aj bronzová a dokonca aj „zemiaková“ medaila. Svoj životný turnaj odohral nielen Davor Šuker, ktorý sa stal so šiestimi gólmi najlepším strelcom turnaja, ale aj celé Chorvátsko. Porazeným v boji o tretie miesto bolo Holandsko Clarenca Seedorfa. Lepšie ako Španieli sa umiestnila aj Juhoslávia. Vtedajší útočník Predrag Mijatovič dal jeden gól a jeho tím vypadol v osemfinále s Holandskom. Španielom sa aj naďalej lepila smola na päty, keď vypadli už v základnej skupine. Nad ich sily bola Nigéria aj Paraguaj. V roku 1998 sa svojich prvých Majstrovstiev sveta zúčastnila aj trojica Raúl, Morientes a Caňizares. Hierro už atmosféru takéhoto šampionátu poznal, no ani jeho dva góly nepomohli k lepšiemu výsledku. Dva góly dal aj Morientes, Raúl pridal jeden.

 

Majstrovstvá sveta 2002 Južná Kórea a Japonsko

Prvý šampionát v novom miléniu a prvý krát organizovaný dvomi krajinami. Na východe Ázie sa zo zisku piateho titulu tešila Brazília a s ňou aj Roberto Carlos. Najlepší strelec Ronaldo bol ešte hráčom Interu. Zdalo sa, že na šampionáte môže konečne zamiešať karty aj Španielsko, no po suverénnom postupe zo skupiny a výhre nad Írskom na penalty, nešťastne prehralo (rovnako na penalty) s domácou Južnom Kóreou. V tíme vtedy figurovala pätica z Realu Madrid. Útočníci Raúl a Morientes dali po tri góly, kapitán Hierro dva, Helguera bol po Puyolovi a Hierrovi kľúčovým obrancom tímu, no a mladý Iker Casillas odchytal všetky španielske minúty na šampionáte. Na veľké prekvapenie sa zo základnej skupiny nedostali ani Francúzi ani Portugalci. Tím okolo Zinedina Zidana a Clauda Makelelého nestačil na Senegal, Dánsko a Uruguaj, čo znamenalo, že skončil posledný. Figove Portugalsko zaostalo za USA a Južnou Kóreou. Zo skupiny nepostúpil ani Kamerun, za ktorý hral obranca Geremi.

 

Majstrovstvá sveta 2006 Nemecko

Kapitán Anglicka David Beckham dostal Anglicko zo základnej skupiny bez prehry, potom vyradil gólom Ekvádor,  no Portugalsko ho cez penalty poslalo domov. V Portugalsku sa počas šampionátu nenachádzal žiadny hráč Realu, pretože Figo už stihol prestúpiť do Interu a Cristiano Ronaldo sa ešte len chystal zahviezdiť v Manchestri United. Brazília mala smelé plány, získať šiesty titul. V tíme mala štvoricu z Realu – Cicinha, Roberta Carlosa, Robinha a Ronalda. Základnou skupinou prešla bez straty bodu, potom vyradila Ghanu, no vo štvrťfinále ich poslal domov Thiery Henry. Ronaldo strelil dva góly, čím si až do tohto roku zabezpečil vedenie v tabuľke najlepších strelcov na Majstrovstvách sveta. Španieli dostali pomerne ľahkú skupinu s Ukrajinou, Tuniskom a Saudskou Arábiou, ktorú  s prehľadom vyhrali, no vypadli s Francúzskom. Vedľa kapitána Raúla, ktorý dal jeden gól, sa v tíme nachádzal aj kapitán v prípade Raúlovej absencie, Iker Casillas, a dvaja obrancovia Sergio Ramos a Míchel Salgado. Tento šampionát však patril inému „Madridistovi“- Zinedinovi Zidanovi. Kapitán Francúzska dostal svoj tím až do finále, kde nešťastne prehral s Talianskom. V skupine síce skončili až druhý za Švajčiarskom, no potom vyradili postupne Španielsko, Brazíliu a Zidanovým gólom v semifinále aj Portugalsko. Vo finále dal Zidane v siedmej minúte gól, no Materazzi vyrovnal a tak sa zápas dostal do predĺženia. V ňom prišla chvíľa, ktorá sa zapísala do dejín. Kapitán Francúzov potopil svoju loď a vo svojom poslednom zápase v kariére bol vylúčený. V predĺžení nezvládol emócie a hlavou udrel Materazziho do hrude. Taliani sa napokon po rozstrele tešili z trofeje. Ich kapitán Fabio Cannavaro, po šampionáte zamieril do Realu Madrid.

 

Majstrovstvá sveta 2010 Juhoafrická republika

Prvé Majstrovstvá sveta na „Čiernom kontinente“ priniesli aj premiérovú účasť Slovenska na najväčšom turnaji, no konečne priniesli titul pre Španielsko. Tím okolo kapitána Ikera Casillasa však nevstúpil do turnaja najšťastnejšie. Hneď na úvod prehral so Švajčiarskom 1-0. Potom však Španieli porazili Honduras a Čile, čo znamenalo, že základnú skupinu vyhrali. Vo vyraďovacej fáze dokázali štyrikrát vyhrať 1-0, postupne nad Portugalskom, Paraguajom, Nemeckom a vo finále nad Holandskom.  Casillas tak mohol ako prvý Španiel zodvihnúť nad hlavu trofej pre víťaza Majstrovstiev sveta. V tíme majstrov sveta figurovali aj kľúčoví hráči Sergio Ramos, Alváro Arbeloa a Xabi Alonso, ktorí odohrali skoro všetky minúty, Raúl Albiol nebol veľmi vyťažovaný. Argentína s Gonzalom Higuaínom vyhrala základnú skupiny s deviatimi bodmi a vtedajší útočník „Los Blancos“ dal hetrik do siete Južnej Kórei. V osemfinále pomohol gólom aj k vyradeniu Mexika, no v ďalšom zápase nestačili „Albicelestes“ na Nemecko. V holandskom výbere sa nachádzal Rafael van der Vaart, ktorý odohral v základnej skupine každý zápas, no potom sa zranil. Stihol však ako striedajúci hráč naskočiť do semifinále a aj do neúspešného finále. Brazílčania vyhrali základnú skupinu, no v poslednom zápase proti Portugalsku nemohol pre červenú kartu nastúpiť Kaká. V osemfinále, už aj s bývalým hráčom Realu, vyradili Čile, no vo štvrťfinále nešťastne prehrali s Holandskom 1-2. Posledným tímom, v ktorom hrali hráči z Realu bolo Portugalsko. „Nároďák“ vedený kapitánom Cristianom Ronaldom remizoval v skupine 0-0 s Pobrežím Slonoviny aj s Brazíliou, ale KĽDR porazilo vysoko 7-0, keď sa o jeden gól postaral aj hráč s číslom sedem. Určite si spomeniete, ako mu loptu skákala po chrbte a po krku, než ju dostal za bránkovú čiaru. V osemfinále však už také šťastie nemali a prehrali so Španielskom 0-1. V tíme figuroval aj Pepe, ktorý mal pred šampionátom problémy so zranením, napokon však zasiahol do zápasu s budúcimi Majstrami sveta.

 

O mnohých legendách spomínaných v článku si môžete prečítať v našej sekcii legendy (TU).

 

Prvý diel seriálu: Real Madrid na Majstrovstvách sveta #1

 

Zdroj: wikipedia.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x