Domov Novinky Nová sezóna, nový Carvajal

Nová sezóna, nový Carvajal

Kto si podľa vás zaslúži byť nazývaný „Pánom Real Madrid“? Pretože Dani Carvajal nim je...

Autor: Marek
0 komentár

Prinášame vám komentár redaktora poľského webu RealMadryt.pl, ktorý napísal pár riadkov o Danim Carvajalovi.

Na Twitteri sa objavila otázka – „ktorý futbalista sa vám vybaví, keď počujete frázu „Pán Realu Madrid“? Asi nebude veľkým prekvapením, že najčastejšie sa v odpovediach objavovalo meno Cristiano Ronaldo.

Okrem neho sa spomínali aj Karim Benzema, Raúl, Sergio Ramos a Nacho. Mnohí fanúšikovia tiež brilantne poukázali na to, že samotný klub je vždy najväčší a len on si zaslúži také meno. Po vypočutí hlasu ľudu som si však spomenul na niekoho, kto – pokiaľ mi niečo neušlo, čo si myslím, že áno – nebol ani raz spomenutý. Ide o Daniho Carvajala.

Bezchybný postoj Španiela na začiatku tejto sezóny nepochybne výrazne ovplyvnil smer, ktorým sa uberali moje myšlienky. Vzhľadom na suché čísla, ale aj pôsobivý prvý dojem by si väčšina fanúšikov pri hlasovaní o najlepšieho hráča Realu Madrid v prvých piatich zápasoch určite vybrala Judea Bellinghama.

Carvajalova forma ale nemôže zostať nepovšimnutá. O obdiv k Danimu nie je núdza. Objavuje sa dokonca názor, že popri spomínanom Bellinghamovi je najväčším objavom z Madridu po štarte tejto sezóny.

Pravá strana obrany bola už roky veľkým problémom všetkých Madridistov. Predovšetkým pre Carvajalove početné zranenia a rovnako časté výkyvy v jeho výkonoch. Ale s touto verziou skúseného obrancu si môžeme byť istí, že pravá strana obrannej línie bude v najbližších mesiacoch adekvátne zabezpečená. Alebo možno aj roky?

No, možno je to príliš riskantná téza. Mali by sme si však uvedomiť, že náš hrdina má len 31 rokov a jeho zmluva platí do 30. júna 2025. Dá sa teda predpokladať, že ak zostane zdravý a zranenia ho konečne prestanú prenasledovať, čaká ho ešte pár rokov hrania na najvyššej úrovni.

„Zmluva mi zostáva ešte na veľa rokov a dúfam, že tu môžem odísť do dôchodku. Byť v Reale je pre futbalistu najväčšia vec a myslím si, že moment odchodu z klubu musí byť jedným z najťažších,“ povedal samotný hráč v rozhovore s Jorgem Valdanom.

Dani začal hľadať zdroje svojich opakujúcich sa problémov a v najlepšom momente zmenil svoje návyky. Keď v sezóne 2020/21 odohral iba 15 zápasov (13 v La Lige a 2 v Lige majstrov) a svalové zranenia sa mu neustále opakovali, začal sa pýtať, o čo vlastne ide. V dôsledku toho úplne vylúčil zo stravy lepok, ktorý spôsoboval zápaly. Bol to zlomový bod.

V sezóne 2021/22 odohral celkovo už 36 zápasov (24 v La Lige, 11 v Lige majstrov a 1 v Španielskom superpohári) a v poslednom ťažení až 45 (27 v La Lige, 11 v Lige majstrov, 3 v Kráľovskom pohári, 2 v Španielskom superpohári, 1 v Európskom superpohári a 1 na Majstrovstvách sveta klubov).

Počas týchto dvoch sezón vynechal 21 zápasov za Real a španielsku reprezentáciu. Pre porovnanie, len v sezóne 2020/21 vynechal ohromujúcich 53 zápasov, v ktorých mohol nastúpiť za Los Blancos a španielsku reprezentáciu.

Carvajal dokázal, že sa oplatí na sebe pracovať. V každom veku a v akomkoľvek bode vašej kariéry. Vďaka tomu ho dnes môžeme vidieť v najlepšej športovej forme a fyzickej kondícii. Možno odvtedy, čo sa v roku 2013 po ročnom hosťovaní v Bayeri Leverkusen vrátil na Santiago Bernabéu.

Obranca, ktorý sa narodil v Leganés, 11 kilometrov južne od Madridu, zaujme svojim behom, odhodlaním, húževnatosťou a obetavosťou. Takto by sa dalo pokračovať ešte dlho. Jeho výkony sú predovšetkým mimoriadne kvalitné.

V ofenzíve aj v defenzíve, ako povedal klasik. Jeho sezónna heatmapa je v plameňoch po celej dĺžke ihriska, čo len potvrdzuje, že v doterajších zápasoch venoval rovnakú pozornosť útoku ako obrane. Zatiaľ si pripísal jednu asistenciu (pri góle Rodryga v 1. kole v Bilbau), gól zatiaľ nestrelil, no treba zdôrazniť, že priemerne robí 1,6 kľúčových prihrávok na zápas. Na druhej strane predvádza bezchybné výkony aj vzadu a je skutočným strážcom na pravej strane ihriska.

Minulú nedeľu proti Realu Sociedad zaznamenal 2 získania lopty, vyhral 7 súbojov na ihrisku (z 13 možných) a vyhral 2 vzdušné duely (z 3 možných). Zaujal svojím nasadením a statočnosťou hodnou gladiátora. Dôležité je, že Dani pretavil svoju dobrú formu aj do národného tímu.

V kvalifikačnom zápase ME proti Cypru, ktorý Španielsko vyhralo 6:0, si pripísal dve asistencie, čím ukázal, že má mimoriadne precízny prechod a že je skvelý v kombinačnej hre.

Ako pravý obranca sa 31-ročný hráč v hlavnom meste Španielska stal dedičom odkazu Álvara Arbelou a predovšetkým Míchela Salgada, ktorý bol jeho idolom. Na futbalistov na dôchodku zvyčajne spomíname s veľkou láskou a skôr si ich idealizujeme.

Poďme sa teda triezvo pozrieť na úspechy dvoch vyššie spomínaných chlapíkov a porovnajme ich s úspechmi Carvajala. Arbeloa odohral v bielom drese 238 zápasov, v ktorých strelil 6 gólov a pridal 15 asistencií. Vyhral 9 trofejí vrátane dvoch pohárov Ligy majstrov. Čo sa týka Salgada, ten sa môže pochváliť 371 zápasmi za Los Blancos, v ktorých strelil 5 gólov a pridal 25 asistencií.

Je čas na Daniho. Na svojom konte má už 380 zápasov, 7 gólov a až 60 asistencií. K tomu treba prirátať 68 zápasov, 3 góly a 9 asistencií za Castillu. Získal 22 trofejí vrátane piatich Európskych pohárov, vďaka čomu mu patrí miesto v elitnom „Klube piatich“.

Málo? No aj vďaka 22 trofejám, ktoré získal Carvajal, mu patrí tretie miesto v rebríčku najúspešnejších hráčov klubovej histórie. Viac trofejí ako on majú len Karim Benzema a Marcelo (po 25) a Nacho, Luka Modrić a Paco Gento (po 23).

Canterano, ktorý spolu s Alfredom Di Stéfanom položili základný kameň centra Valdebebas, získal toľko trofejí ako Sergio Ramos a v tomto smere prekonáva také legendy ako Manuel Sanchís (21 titulov), Iker Casillas (19) či Chendo. (19). Zdá sa vám teraz moja téza o „pánovi Real Madrid“ o niečo lepšie opodstatnená?

Carvajal sa u nás udomácnil na dlhé roky. Zvykli sme si, že je tam len tak, ale v skutočnosti nevyniká. Teraz konečne začal vyčnievať. Zdá sa, že ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil jeho fantastický výkon v úvode sezóny, je jeho nová rola.

Pri absencii Nacha a Modriča v základnej zostave viedol mužstvo ako kapitán v štyroch z doterajších piatich zápasov. Páska na rukáve jednoznačne dodala Danimu impulz a charizmu.

Vidno, že pociťuje väčšiu zodpovednosť vyplývajúcu z tejto pozície, no rozhodne na to má. „Niekedy, keď idem spať, myslím na to, aký som šťastný a hrdý, že som bol súčasťou pravdepodobne jedného z najlepšieho Realu Madrid, ak nie najlepšieho. V deň, keď odídem, by som chcel, aby si ma pamätali ako jedného z najlepších krajných obrancov, ktorí tu kedy hrali.“

Myslím, že nemáme nič proti tomu, aby sme si Carvu pamätali presne týmto spôsobom. Aj keď to nebude ľahké a všetci vieme, že to určite nebude. Faktom však je, že náš nový kapitán, osviežený a zmenený, môže hľadieť do budúcnosti so vztýčenou hlavou. A my s ním.

A ak si túto úroveň udrží, možno o pár rokov si ho viacerí budú pamätať ako „pána Realu Madrid.“

zdroj: realmadryt.pl

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x