Kylian, prichádzaš zo sezóny bez trofejí v klube, v Reale Madrid. Vyčítalo sa ti okrem iného, že príliš málo brániš. Môže to byť pre teba lekcia do budúcnosti, aj v kontexte toho, čo teraz prežívaš vo francúzskej reprezentácii? Inšpiruje ťa osobne spôsob hry PSG?
„Myslím si, že tímy, ktoré vyhrávajú, vždy inšpirujú moderný futbal. Svet futbalu je postavený na okamihu, preto má vždy pravdu ten, kto vyhráva. Odkedy som začal hrať futbal, hovorili nám, aby sme kopírovali hru Barcelony v držaní lopty, útočné trio Realu, intenzitu Bayernu a teraz kontrapresing PSG. Tím, ktorý vyhráva, bude vždy príkladom pre celý futbal. Teraz sme však v reprezentačnom futbale a to je ešte niečo iné. Napriek tomu víťazi vždy inšpirovali ostatných.“
Myslíš si, že táto skupina sa viac podobá tímu z roku 2018 alebo z roku 2022? Čo si môžete vziať z dvoch predchádzajúcich mundialov a čo môžeš ty ako kapitán urobiť, aby ste tentoraz opäť došli až do konca?
„Myslím si, že sme v kontinuite. Ak hovoríme o ihrisku, sme ofenzívnejší tím než v rokoch 2018 a 2022. Je to mužstvo oveľa viac nastavené na hru dopredu. Pokiaľ ide o skupinu, podľa mňa je to pokračovanie. Pokračovanie toho, čo sa budovalo počas celého obdobia trénerovej práce, počas tých 14 rokov. Je to evolúcia jeho štýlu, jeho metódy, samozrejme, aj s príchodom mnohých mladých talentov. Vieme, že cesta bude veľmi dlhá. Vyhrali sme iba jeden zápas. Zajtra nás čaká stretnutie, ktoré bude komplikované, ale sme na ceste k tomu, čo chceme urobiť. Snažíme sa nepozerať príliš ďaleko, pretože mundial je veľmi nevyspytateľný. Chceme jednoducho hrať zápas po zápase a zakaždým písať svoj príbeh.“
Už niekoľko mesiacov sa veľa hovorí o tvojej pozícii, ktorá vyvoláva veľa diskusií. Už nejaký čas hráš ako číslo deväť a treba povedať, že to robíš veľmi úspešne. Dá sa už povedať, že je to tvoja preferovaná pozícia?
„Neviem. Určite sa teraz cítim dobre, ale nemyslím si, že to vyplýva z pozície. Jednoducho sa cítim dobre fyzicky aj mentálne. Odohral som tri mundialy: na jednom som hral sprava, na jednom zľava, teraz začínam v strede. To ukazuje, že pozícia, na ktorej hrám, nie je najdôležitejšia. Všetko závisí od organizácie hry. Od profilov hráčov, s ktorými ste zložení, od toho, ako je organizovaná ofenzívna a defenzívna hra, od typu súpera, proti ktorému hráte, pretože stratégia môže byť úplne iná. Aj keď si myslím, že sme tím, ktorý by mal vnucovať svoj štýl, pretože to je niečo, čo chceme robiť. Je to pomerne komplexná otázka, pretože sa na ňu dá odpovedať mnohými spôsobmi. Ja sa cítim dobre na troch pozíciách v útoku. Od momentu, keď hrám a som na ihrisku, zvyšok môže prísť prirodzene.“
Sme v krajine superhrdinov, takže sa ťa nebudem pýtať, ktorého si vyberáš. Naposledy si bol po finále, síce prehratom, v ktorom si strelil hetrik. Teraz sa vraciaš na mundial a hneď strieľaš dva góly. Máš pocit, že na mundiali si trochu ako človek s misiou prekonávať rekordy?
„Nie, mám jednoducho pocit, že som hráč, ktorý si plne uvedomuje, o čo hrá. To znamená mundial, reprezentovanie viac ako 67 miliónov Francúzov, snahu ukázať čo najlepší obraz mojej krajiny a zapísať sa do jej histórie. Plne si uvedomujem, čím je mundial pre moju krajinu aj pre všetky krajiny. Vždy sa ho snažím hrať naplno a čerpať z toho veľa radosti. Myslím si, že niekedy veľa hráčov, a to prichádza so skúsenosťami, pri emocionálnom a výsledkovom tlaku, ktorý mundial prináša, si ho neužíva až tak veľmi. Ja sa vždy snažím tešiť z každého dňa, z toho, že mám šťastie hrať na takom turnaji a byť v popredí. Viem, že mám kvalitu, ale teraz ju treba ukázať na najväčšej scéne, teda na mundiali. Nemyslím si, že dvojgólový zápis v prvom zápase skupinovej fázy stačí na to, aby som ukázal plnosť svojho talentu na veľkej scéne.“
V prvom zápase sme videli tvoje pomerne prirodzené spojenie s Michaelom Olisem. Čo môžeš povedať o vašom porozumení? Hrá sa s ním ľahko a akú veľkú radosť ti dáva hra po jeho boku?
„Je to výnimočný hráč, s profilom, ktorý sa asi páči každému. Mali sme tú väzbu s Michaelom, pretože sa nám podarilo byť ideálne zosúladení aj ako štvorica v útoku, pokiaľ ide o pohyb, rotácie a organizáciu hry. Spôsobilo to, že v tomto zápase bolo viac vidieť Michaela a mňa, ale myslím si, že pri takomto spôsobe hry, s veľkým počtom pohybov a rotácií, možno zajtra viac zažiaria dvaja iní hráči z útoku. To je výhoda tohto tímu, že máme toľko talentu a vieme, že jeden deň môže byť dňom jedného, iný deň niekoho iného. Sme si veľmi vedomí kvality, ktorú máme vpredu. Michael je skvelý hráč a, samozrejme, v každom zápase má možnosti aj kvalitu niečo vytvoriť, urobiť niečo iné. Veľmi sa tešíme, že je s nami.“
Hovoríš o svojej väzbe s Michaelom. V prvom zápase bol Ousmane trochu menej viditeľný. Odpovie zajtra na ihrisku? A cíti sa uvoľnene, keď vo francúzskej reprezentácii hrá na kraji?
„Neviem, či bol menej viditeľný. Pozrel som si ten zápas dvakrát. Raz sám a raz s ľuďmi zo štábu. V prvom polčase bol najlepší z našej ofenzívnej štvorice. Bol to on, kto najviac zrýchľoval a zjemňoval hru. Bol najviditeľnejší z celej štvorky. Samozrejme, v druhom polčase sme boli Michael a ja rozhodujúci, ale Ousmane mal tiež svoj podiel. Keď sa pozrieme na prvý gól, Michaelova prihrávka vznikla preto, lebo Ousmane pritiahne Niakhatého a uvoľní priestor, do ktorého môžem ísť. To sú veci, ktoré nevidno v štatistikách, ale sú rovnako dôležité. Bez toho nie je pohyb, nie je prihrávka, nie je gól a stále je 0:0. Ousmane je veľmi pokojný. Je držiteľom Zlatej lopty. Vie, že má dôveru celej skupiny aj celého štábu. Je pre nás veľmi dôležitým hráčom. Je tu roky. Veľmi dobre vie, ako funguje francúzska reprezentácia a celé mediálne prostredie okolo nej. Nemáme s tým žiadny problém. Som si istý, že už zajtra bude ďalej napredovať. Netreba zabúdať ani na to, že na konci sezóny bol zranený. Odohral jeden zápas proti Írsku a toto bolo ešte len jeho druhé stretnutie. Bude sa rozbiehať a určite bude pre nás kľúčovým hráčom.“
Čo cítiš, keď počas mundialu dosahuješ hranicu sto zápasov a v momente, ktorý prežívaš individuálne aj tímovo s reprezentáciou?
„Myslím si, že je to pre mňa dôležitý moment. Samozrejme, najdôležitejší je samotný zápas. Je to stretnutie na mundiali a nie je nič dôležitejšie než to. Budem však vo veľmi úzkej skupine hráčov v histórii mojej krajiny. Som na to veľmi hrdý, pretože je pre mňa privilégiom, že tu môžem byť každý deň, hrať za svoju krajinu a reprezentovať ju v najväčšej súťaži na svete. Môj cieľ je vždy rovnaký: pomôcť tímu a zapísať veľkú kapitolu do histórie francúzskej reprezentácie.“
Mám dve otázky okolo štatistík, viem, že ich máš rád. Okrem očividného cieľa, ktorým je spoločne vyhrať mundial, zajtra, ak nastúpiš v základnej zostave, to bude tvoj stý štart v reprezentácii. Chcel by som vedieť, čo by malý Kylian Mbappé povedal na to, kým si dnes, keď máš potenciálne už 100 vystúpení v drese Francúzska. Okrem toho ti chýbajú dva góly k rekordu, ktorý teraz vo finálových turnajoch mundialu spoločne patrí Messimu a Klosemu. Je to pre teba tiež dôležité? Aký význam to má v tvojej kariére a pre teba všeobecne?
„Pokiaľ ide o 100 štartov, tak ako som hovoril pri predchádzajúcej otázke, ktorá bola po španielsky: vždy je radosť môcť mať možnosť hrať v reprezentácii. Nie je nič väčšie než národný tím. Stý štart je historické číslo. O to viac, keď pripadá na mundial a keď existuje možnosť odohrať takýto zápas. Určite to pre mňa bude výnimočné. Teraz však budú najdôležitejšie váha a význam stretnutia. Predovšetkým musíme vyhrať, aby sme postúpili. To je pre mňa jasné. A pokiaľ ide o rekord, vedel som, že Leo bude strieľať góly. Je to Leo Messi, on vždy strieľa góly. Je to skôr otázka na Lea. On má ten rekord, ja som za ním. Samozrejme, budem sa ďalej snažiť strieľať, aby som pomohol tímu dôjsť čo najďalej. Keď strieľate góly, približujete sa k takýmto rekordom, ale najdôležitejšie pre mňa, ako som už hovoril, je doviesť môj tím čo najďalej a vyhrať mundial.“
Hovoríme o tvojom stom štarte, treťom mundiali, máš 27 rokov. Koľko mundialov chceš ešte odohrať? Budeme ťa podobne ako Ronalda a Messiho sledovať s francúzskou reprezentáciou na ihrisku až do štyridsiatky, ak ti to telo dovolí?
„Nebudem hrať do 40. Vyženiete ma skôr. Nepozerám sa tak ďaleko. Myslím len na tento mundial. Je pre mňa veľmi dôležité zahrať na tomto turnaji dobre, pokúsiť sa viesť tím a vyhrať, ako som už hovoril. S francúzskou reprezentáciou si nerobím žiadne plány. Myslím len na prítomnosť, na to, aby som si užíval mundial a naozaj dobre hral. Nemyslím na to.“
V otváracom zápase si strelil dva góly, rovnako ako Harry Kane a Erling Haaland. Messi strelil tri. Kto z vás je teraz najlepší a ako sa pozeráš na tento súboj s Haalandom v piatok?
„Najlepší z tejto štvorice? Lionel Messi, to je jasné. Je najlepší na svete spolu s Cristianom, to je jasné. Myslím si, že 15 rokov ukazoval neuveriteľnú kvalitu. Ja sa snažím robiť to, čo môžem. Ukazujem svoju kvalitu na najväčšej scéne a pomáham svojmu tímu vyhrať ďalší mundial. Zvyšok je debata pre ľudí, pre novinárov, pre fanúšikov. Myslím si, že je dobré diskutovať o hráčoch, premýšľať, kto je najlepší, kto hrá lepšie. Pre mňa to však nie je otázka, ktorú mám v hlave. Počíta sa iba to, ako môžem pomôcť svojmu tímu zajtra v zápase s Irakom a ako môžem v júli priniesť trofej domov.“
A ako sa pozeráš na ten súboj s Haalandom v piatok?
„Nemyslím v piatok na Haalanda. Myslím iba na Irak. Možno oni myslia na nás, ale my zatiaľ myslíme iba na Irak.“
Je to tvoj tretí mundial. Prvý si vyhral, druhý takmer. Tretí vyhráš znova?
„Dúfam. A ty čo si myslíš? Je veľa tímov. Nemôžeme robiť závery po jednom zápase, ktorý sme vyhrali a v ktorom sme hrali dobre. Ako som hovoril, sú tu aj iné mužstvá, ktoré chcú dôjsť až do konca mundialu. Sú to súťaže, ktoré je veľmi ťažké vyhrať a v ktorých je veľmi ťažké dostať sa do finále. Sme však pripravení, sme nachystaní, máme dobrý tím. Musíme mať veľa sebavedomia, ale aj pokoru, aby sme vedeli, že cesta je veľmi dlhá. Myslím si však a verím svojmu tímu, že môžeme dôjsť až do konca.“
Na tomto mundiali boli zavedené prestávky na ochladenie. Ako sa na to pozeráš? Podľa teba to vyhadzuje z rytmu? Je to potrebné? Ako to vnímaš?
„Neviem. Niekedy, ak môj tím dominuje, hovorím, že to vyhadzuje z rytmu, a niekedy, ak je horúco, som spokojný. Myslím si, že pri takýchto veciach, ktoré sú technické, ale týkajú sa aj našej oblasti, sa hráčov netreba pýtať na názor. Sme ako vlajočky. Zakaždým zmeníme názor. Jedni hráči povedia, že to nie je dobré, iní povedia, že je to dobré. Nehovorím, že na to nemám názor, iba že je to komplikované. Ak budeme zajtra v 25. minúte pod tlakom, veľmi sa poteším, že je prestávka. Ak budeme zajtra v 25. minúte dominovať, budem frustrovaný, že je prestávka. Je to ťažké. Keď sa objavia nové pravidlá, všetci sa zakaždým sťažujú. Treba čas, aby si na to ľudia zvykli. Treba sa pozrieť z dlhodobejšej perspektívy, či to naozaj narúša úroveň hry, alebo je to len otázka adaptácie a ľudia si na to začnú zvykať. Neviem.“
Hovoril si predtým, že si si zápas pozrel dvakrát. Videli sme aj to, ako si vyšiel vyššie, aby si zhora sledoval tréning. Začína ťa po kariére lákať práca trénera? A ešte slovo o energii, ktorá je tu okrem samotnej energie mundialu. Vidieť, že kultúra športu a šou v Spojených štátoch vás oslovuje. Je ukončenie kariéry tu, v Spojených štátoch, samozrejme čo najneskôr a po hre na najvyššej úrovni v Európe, niečím, čo máš niekde vzadu v hlave?
„Nie, nemyslím nevyhnutne na to, že budem trénerom. Som jednoducho milovník hry. Rád pozerám zápasy, rád rozumiem tomu, čo sledujem, rád sa učím. Jednoducho taký som. Celý môj život sa vždy točil okolo futbalu a keď sa váš život točí okolo niečoho, najdôležitejšie je pochopiť, okolo čoho sa točí. Vždy sa snažím rozumieť najmenším detailom: prečo sa deje to, čo sa deje, prečo sa stalo to, čo sa stalo, a čo sa môže stať neskôr. Pokiaľ ide o Spojené štáty, samozrejme, je to krajina, ktorá má inú kultúru než tá naša v Európe. Vždy sa mi páčila táto kultúra, v ktorej ambícia nemá hranice, v ktorej sa ľudia neboja hovoriť, čo chcú urobiť a čo môžu urobiť. Nie všade to prejde, ale tu to prechádza. Prídem sem na konci kariéry? Neviem. David sa ma často pýta, či by som raz chcel prísť do Spojených štátov. David Beckham. Neviem. Možno jedného dňa, kto vie? Uvidíme. V každom prípade je to určite krajina, ktorá sa mi páči, a som rád, že tu som.“
Hovoril si predtým o prvom polčase Ousmaneho Dembélého. Povedal si, že v prvom polčase so Senegalom bol najlepší zo štvorice ofenzívnych hráčov. Váš vzťah na ihrisku si však stále vyžaduje dopracovanie. Môže to byť jeden z prvkov na zlepšenie vo francúzskej reprezentácii? Ako preniesť na ihrisko tú väzbu, ktorú máte mimo neho?
„Myslím si, že nielen vy, novinári, ale dokonca aj fanúšikovia, keď hovoria o spojení medzi hráčmi, myslia len na priame spojenie. Jeden mi dá loptu, druhý dá loptu. V organizácii hry však môžete mať veľmi dobré spojenie s hráčom, ktorý vám často neprihráva, ale uvoľňuje vám priestor, dáva vám viac času na hru a svojím postavením vám umožňuje dostať sa do lepšej situácie. Samozrejme, túto priamu väzbu s Ousmaneom na ihrisku, s loptou, možno ešte dopracujeme. Keď sa však pozerám na pohyby, ktoré som videl, treba tiež zdôrazniť, že Senegal odohral skvelý prvý polčas a ak viedol, nebolo to nezaslúžené. Keď sa pozerám na naše pohyby, nevidím hráčov odpojených od seba. Pri pohľade na ofenzívnu štvoricu som nevidel hráčov, ktorí by spolu nemali kontakt. Nehovorím, že sme boli perfektní, treba sa zlepšiť. V prvom polčase bolo veľa technických strát. Mali sme dosť problémov pri predposledných a posledných prihrávkach, pretože si myslím, že sme sa nedokázali dostať do dobrých pozícií na strelu. Nepodarilo sa nám posúvať blok súpera tak, ako sme chceli. Bol to veľmi kompaktný blok. Mali veľmi dobre zanalyzovaný svoj herný plán a boli pripravení. Myslím si však, že druhý polčas bol už ochutnávkou toho, čo môžeme robiť, keď sme v dobrej technickej dispozícii. Z hľadiska intenzity sme boli na mieste. Pridal sa k tomu emocionálny aspekt, pretože veľa hráčov hralo svoj prvý mundial a bolo tam trochu napätia. Je to zmes mnohých vecí. Myslím si, že spojenie s Ousmaneom nie je perfektné. Samozrejme, priame spojenie pri loptách, ktoré si medzi sebou vymieňame, môže byť vždy lepšie. Keď máte hráčov takejto kvality, vždy sa od nich bude vyžadovať viac.“
zdroj: YouTube.com

