Domov Novinky Výstup z komfortnej zóny trénera Ancelottiho

Výstup z komfortnej zóny trénera Ancelottiho

Ligový zápas a viaceré absencie na súpiske nominantov môžu dnes vytvoriť priestor na menší futbalový experiment cestou za ligovým titulom.

Autor: Dávid
1 komentár

Už dnes v neskorých večerných hodinách nastúpi „partia“ okolo Karima Benzemu na zápas 33. kola španielskej La Ligy proti tabuľkovo priemerne hrajúcej Osasune.

Napriek značnej výkonnostnej rozdielnosti medzi oboma klubmi sa z pohľadu Blancos bude jednať o súboj dôležitých bodov, ktoré môžu priblížiť hostí k tenučkej štvorbodovej hranici deliacej ich od zisku 35. ligového titulu.

Voľba taktiky, výber hráčov zostavy i z toho následne plynúci herný prejav musia byť preto odrazom významnosti tohto inak bežného zápasu ligového kola.

Ako sme si však už u trénera Ancelottiho v priebehu tejto sezóny zvykli, bez ohľadu na charakter zápasu, bodový rozdiel tabuľky i pomer vyťaženosti jednotlivých hráčov častokrát až nelogicky a tvrdohlavo vsádza na obohranú pieseň rovnakých hráčov, ktorá sa už azda prepočúvala každému okrem neho. Záhadným napriek tomu naďalej ostáva to, že sa to ešte stále talianskemu gentlemanovi nevypomstilo.

Hlas fanúšikov pritom nehovorí o výrazných „rošádach“ v základnej zostave, no práve naopak len o obžive preťaženej kostry mužstva stojacej na niekoľkých hráčoch, od ktorých závisí dirigencia celého konceptu – zálohy.

Veď povedzme si pravdu, meniť fungujúcu obranu, ktorá má na svojom konte v tejto sezóne v 32. kolách inkasovaných iba 28 gólov, či útok, v ktorom sa iba Vinicius s Benzemom podieľali spoločne až na 57 góloch mužstva by celkom nedávalo zmysel.

Stredovú tretinu mužstva už však tak štatisticky a kumulatívne vnímať nemôžeme. Charakter zálohy je veľmi komplikovaným systémom zabezpečujúcim spojenie medzi celým útočným a obranným bálom, od ktorého závisí to, či chce tím hrať nátlakový futbal, kontrolovať hru alebo stavať na rýchlom prechode z obrannej do útočnej fázy.

Voľba hráčov pre toto zloženie je preto kľúčová a musí odrážať charakter, akým sa chcem v zápase prezentovať. Absencia Luku Modrića, ktorého oddych avizoval hlavný tréner na tlačovej konferencií a svalové problémy defenzívneho záložníka Casemira, by preto mohli a mali ukázať obraz záložného zloženia pre potreby budúcej sezóny.

Mladíci Valverde a Camavinga potrebujú herný čas. Hráč totiž nedokáže vyzrieť na základnú zostavu na lavičke. Zároveň je potrebné hľadať hráčom stále miesto a prestať v zostave experimentovať. Postup v systéme 4-3-3 s Valverdem na pravom krídle sa nebojíme označiť za zabíjanie potenciálu, ktorý dokáže hráč ponúknuť v stredovej časti.

Samozrejme, pri udržaní aktuálnej formy Luku Modrića by na lavičku nemal putovať on, no nemecko-brazilska spolupráca by sa v základnej zostave podľa nášho názoru mala skončiť.

Dnešný zápas by preto mohol slúžiť ako prvotný náznak výstupu Carla Ancelottiho z komfortnej zóny s pokusom ukázať, aké kalibre driemu na jeho lavičke. Napomôcť koncepčnému prevratu by mohol aj skorší úspech v lige, po ktorom sa na záverečné kolá otvorí možnosť na prípadný „futbalový experiment“.

Náš názor samozrejme nemá slúžiť ako kritika fungujúcej zostavy, no možno ako istá prevenčná povinnosť nadväzujúca už s malým predstihom do ďalšej sezóny, v ktorej súčasná filozofia hlavného trénera jednoducho nemôže prežiť.

zdroj: halamadrid.sk

 

 

 

Subscribe
Notify of
1 Komentár
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

1
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x
()
x