Domov Novinky Štatistiky krajných obrancov nevyzerajú dobre

Štatistiky krajných obrancov nevyzerajú dobre

Pozícia krajného obrancu je jednou z najdiskutovanejších oblastí súčasnej súpisky Realu Madrid.

Autor: Michal
0 komentár

V modernej dobe sú krajní obrancovia možno dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Wingback, krajný obranca alebo akýkoľvek termín, za ktorý ich môžeme považovať; sú mimoriadne dôležití na oboch koncoch ihriska.

Bohužiaľ, situácia v Reale Madrid ohľadom krajných obrancov nie je ani zďaleka ideálna. Dani Carvajal a Ferland Mendy zjavne nedokážu predvádzať výkony aké by sa boli očakávali.

Od začiatku sezóny 2020/21 Dani Carvajal podľa transfermarkt.com vynechal ohromujúcich 352 dní kvôli zdravotným problémom. Väčšina z toho bola počas poslednej sezóny Zinedina Zidana. Jeho zdravotný stav sa v sezóne 2021/22 zlepšil, ale nikdy sa nevrátil na optimálnu úroveň.

Nezvláda fyzicky konkurovať rýchlym a obratným krídelníkom a krajným obrancom. To, ako pohodlne sa Alejandro Balde z FC Barcelona dostal cez Carvajala v nedávnom finále Supercopa, bola len malá ukážka. Carvajal nepredvádza ani v ofenzívne výkony ako kedysi.

Na druhej strane Ferland Mendy vynechal 81 dní od začiatku minulej sezóny. No zostáva hráčom ktorý vynecháva zápasy v pravidelných intervaloch.

Real Madrid je tím, ktorý väčšinou funguje na nezávislom rozhodovaní svojich hráčov a nie na definovanom pláne.

Štatistiky podľa FBREF

Podľa FBREF, pokiaľ ide o štatistiky za 90 minút v porovnaní krajních obrancov z piatich najlepších európskych líg za posledných 365 dní, ani Ferland Mendy, ani Dani Carvajal sa nenachádzajú nad 31. percentilom progresívnych prihrávok. Carvajal je však ofenzívne o niečo spoľahlivejší ako Mendy. Percentuálne je Carvajal pre prihrávky do poslednej tretiny na 36. Pre prihrávky do pokutového územia je jeho percentil 63.

Ferland Mendy posiela do poslednej tretiny veľa prihrávok — v tomto smere sa radí na 83. percentil. Pri prihrávkach do pokutového územia je však Mendyho percentil 19. To je pre ľavého obrancu Realu Madrid veľké sklamanie. Najmä v tíme, ktorý sa pokúša útočiť väčšinou zľava.

Mendy aj Carvajal sú pod 50. percentilom pre akcie na vytváranie striel a pod 70. percentilom pre akcie na vytváranie gólov za posledných 365 dní.

Napriek Carvajalovým opakujúcim sa zdravotným problémom dostal počas posledného predĺženia obrovskú zmluvu bez plánovanej náhrady. Nacho Fernandez a Lucas Vazquez nastupujú vždy, keď to je to potrebné, ale žiadne z týchto riešení nie je ideálne ani udržateľné pre trofeje, o ktoré sa Real Madrid snaží každú sezónu.

Samotný Ferland Mendy bol posledným veľkým prestupom na krajnom obrancovi. Jeho defenzívny prínos bol počas veľkých zápasov obrovský a v tomto smere má stále veľa užitočných vlastností. V útoku bol však hlavným obmedzujúcim faktorom pre Real Madrid.

Ani po viac ako troch rokoch spoločného hrania Vincius Jr a Mendy nedokázali medzi sebou vytvoriť potrebnú chémiu. Keďže David Alaba sa zdráha hrať na pozícii ľavého obrancu, Madrid momentálne nemá nikoho iného, kto by na tejto pozícii hral. Prepínanie pozícií medzi Alabom a Mendym za behu počas hier je prinajlepšom náplasť, nie udržateľné riešenie.

Mendy neprekvitá v scenároch nezávislého rozhodovania. Potrebuje prísnejšie pokyny (ako je vidieť pri nedávnych víťazstvách proti Villarrealu a Atheltic Clubu). Ak sa ho klub rozhodne udržať, zmena metodiky je nevyhnutná, inak nebude najhorší nápad prejsť na iného ofenzívne ladeného ľavého obrancu (napr. Frana Garciu).

zdroj: managignmadrid.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x