Domov Novinky Rodrygo: Na Real sa prispôsobujem dodnes

Rodrygo: Na Real sa prispôsobujem dodnes

Rodrygo Goes poskytol rozhovor pre Globo. Prinášame úplný preklad tohto rozhovoru s útočníkom Realu Madrid.

Autor: Marek Varga
0 komentár
Ako ste prijali správu o návrate do reprezentácie po 1,5-ročnej prestávke? Mali ste po dobrých výkonoch v Reale očakávania alebo ani veľmi nie kvôli silnej konkurencii?

„Oba pocity tak trochu. Konkurencia je veľká, o tom niet pochýb. Môžete byť povolaní, ale aj nie, ale keďže ste v Reale a odvádzate dobrú prácu, myslíte si: „Dobre, mám šancu“. Sledoval som tlačovú konferenciu trénera, hoci ju prakticky nikdy nevidím, pretože v Madride je poobedie a ja si zdriemnem. Boli sme však vtedy v Saudskej Arábii na Superpohári. Pamätám si, že sme mali ísť na tréning a termíny boli oznámené tesne pred odchodom. Zapol som to a povedal som: „Pozrime sa čo? Možno“. [smiech] Pravdepodobne som mal 50% nádej, ale tiež som si myslel, že „nevytvárajme očakávania“. Keď vyšlo moje meno, bol som taký šťastný, že som späť. Na toto všetko sa teším a dúfam, že sa budem každým dňom ďalej rozvíjať.“

Toto je vaša tretia sezóna v Reale. V predchádzajúcej ste odohrali 33 zápasov. Vnímate etapy, ktorými ste prešli od prestupu do Realu?

„Začiatok je vždy ťažší, ale veci som zvládol veľmi dobre. V pláne bolo, že do hier budem nastupovať pred koncom a hneď som si počínal výborne. Išlo to oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo. A rýchlosť hry a technická kvalita hráčov v Európe… Myslím, že pred tým v Brazílii zatvárame oči. Vidíme to, ale nechceme to vidieť. Veľa ľudí to porovnáva a hovorí, že tam nie je rozdiel, ale vieme, že tu v Európe sa hrá inak ako v Brazílii.“

Môžete uviesť príklad, ktorý poukazuje na rozdiel?

„Vo všetkom je veľký rozdiel. Je to otázka trávnika, hráčov… všetkého. Hráči sú oveľa technickejší, oveľa rýchlejší, oveľa silnejší a musel som sa tomu prispôsobiť. Navyše, začiatky sú vždy ťažšie, no pomáhalo mi veľa ľudí. Robili to aj hráči, ktorí tu boli už dlhšie.“

„Veľa sa so mnou rozprávali. Tiež som mal špeciálny štart v Reale Madrid, pretože som strieľal góly v príprave a dokonca aj pri svojom debute. Hneď som začal hrať aj Ligu majstrov. Začiatok bol super, ale celkovo je ťažké sa aklimatizovať. Myslím, že som v tomto procese dodnes.“

Ako je to s aklimatizáciou mimo ihriska? Poznáte už dobre Madrid?

„Môžem povedať, že to bolo pre mňa jednoduchšie, pretože mesto je tu skvelé. Pochádzam zo São Paula a vidím tu malé podobnosti. Všetko je tam, môžem si robiť čo chcem a ľahko nájdem, čo potrebujem.“

„V meste je veľa Brazílčanov a priviedol som sem aj svoju rodinu, takže sa to všetko zjednodušilo. Okrem toho mi Brazílčania z tímu povedali o všetkom, čo som potreboval vedieť: čo kúpiť, kam ísť… Pomohli, na všetko upozornili a uľahčili mi to.“

„Myslím, že jediným problémom, ktorý som mal, bola klíma, pretože tu môže byť veľmi chladno, na čo som v Brazílii nebol zvyknutý. Keď prišla zima do Madridu, trochu ma to ovplyvnilo. Aj v zápasoch to v sebe cítiť, nohy máte stuhnuté a je vám zima. Bolo to trochu iné, ako som bol zvyknutý, ale pomaly si na to zvykáte.“

Sú tam Brazílčania jednotní? Chodíte spolu von? Navštevujete sa navzájom? Aké sú tieto vzťahy?

„Sú dosť silné. Trávime spolu dni a sme spolu stále. Niekedy sa stretávame po večeroch, keď máme voľno. Chodíme spolu na večeru alebo sa navštevujeme v našich domovoch. Sme veľmi jednotní. Všetci bývame veľmi blízko seba.“

Aké dôležité bolo pre vás stretnúť sa s Viniciusom, ktorý pred rokom prešiel podobným procesom ako vy?

„Náš vzťah je skvelý. Vini mi veľmi pomohol. Keď prišiel o rok skôr, hral som ešte v Santose a celý čas sme sa rozprávali. Pýtal som sa ho, ako to vyzerá a on mi vždy o všetkom povedal. Veľmi mi pomohol. Od prvého tréningu mi veľmi pomohol. Máme skvelý vzťah, sme veľmi dobrí priatelia. Celý deň bol so mnou v rezorte. Som veľmi vďačný za všetko, čo pre mňa urobil.“

Ku ktorému Brazílčanovi máte najbližšie?

„V podstate všetci piati držíme spolu. Ťažko menovať jedného, ​​ale keďže sme v podobnom veku a prešli podobným procesom, možno máme s Vinim k sebe bližšie. Držím sa však aj iných. Je to veľmi dobrý vzťah.“

Hrali ste spolu v juniorskej reprezentácii a keď potom jedného povolali do seniorského mužstva, druhý tam nebol. Ako ste vnímali vašu spoločnú nomináciu?

„Presne tak, vždy sme sa o tom rozprávali, a keď mi teraz zavolali, on sám povedal: „Konečne. Myslel som si, že spolu nikdy nebudeme hrať za Brazíliu. Mali sme taký cieľ, veď sme spolu hrali v juniorskej reprezentácii, potom v Reale a zostala nám reprezentácia. Vďaka bohu, že k tomu teraz príde.“

Marcelo a Casemiro sú oveľa skúsenejší. Môžeš povedať, že sú ako vaši otcovia?

„Ide o vzťah otca a syna. Sú to pre nás veľkí otcovia. Ťahajú nás za ucho, keď robíme niečo zlé. Vždy sú pripravení pomôcť nám na ihrisku aj mimo neho. Zastavujeme sa a počúvame ich, pretože tu vyhrali všetko.“

„Marcelo sem tiež prišiel v 18-tich, ako ja a Vini. Prišiel sem veľmi skoro, takže prežívame to, čo prežíval aj on. Vie, ako to funguje a delí sa s nami o svoje skúsenosti. Casemiro prišiel o niečo neskôr, ale aj on tu všetko vyhral. Takže vždy, keď títo chlapci niečo hovoria, stojíme a počúvame, čo chcú povedať. Počúvame, aké skúsenosti nám chcú odovzdať. Obaja nám veľmi pomohli.“

Zé Roberto povedal, že najväčším šokom pre neho po nástupe do Realu Madrid bol vstup do samotnej šatne, kde videl Carlosa, Raúla, Seedorfa, Redonda a spol. Mali ste to isté?

„Mal som to isté. Bolo to trochu divné, pretože som prišiel a pozrel sa: „Na jednej strane mám Ramosa, na druhej strane Benzemu a tam sedí Modrič. Nedávno som hral s týmito chlapcami vo videohre, videl som ich len v televízii a teraz som zrazu vedľa nich a rozprávam sa s nimi.“

„Bolo to trochu zvláštne. Bolo to niečo iné, no zároveň to bol naozaj zábavný zážitok. Dodnes sa občas obzerám a vidím pred sebou Kroosa alebo Modriča. Fakt super vec. Skvelý zážitok je aj hranie s Hazardom.“

Kto na vás vo vašom tíme alebo spomedzi vašich súperov urobil najväčší dojem?

„Určite Modrič. Vždy každému hovorím, že je to najlepší hráč, akého som videl a s ktorým som hral. Ktorého som sledoval. Niekedy to sám nechápem, pretože ho určite vidíte v televízii a musíte si myslieť, že Modrič je skvelý.“

„Avšak, keď ste blízko neho a keď ho vidíte na tráve, vidíte ho inak ako v televízii. Je veľmi, veľmi, veľmi dobrý.“

Je Neymar na zozname hráčov, ktorí na vás zapôsobili?

„Ach, Neymar ani nie je na tom zozname (smiech). Tu nemusím nič hovoriť. Neymara netreba ani chváliť. Každý vie, kto je Neymar. Myslím si, že v prípade Modrića je to skôr novinka. Neymar ani nemusí byť na tomto zozname.“

Čo môžete povedať o Ancelottim?

„Má bohaté skúsenosti, to asi každý vie. Má skvelý spôsob zaobchádzania s hráčmi, vždy sa s nimi veľa rozpráva. Najradšej na ňom mám to, že ak ste nehrali dobre, príde a povie vám: „Nehrali ste dobre, urobili ste to zle, ale sem-tam sa vám darilo.“ Keď mám len 21 a stále sa vyvíjam, veľmi mi to pomáha. Hovorím s ním a on mi hovorí: „Trénoval som veľa Brazílčanov. Tomu som povedal toto a tomu to. Má veľa skúseností a keď začne rozprávať, počúvame, pretože všetko vyhral a bude vyhrávať aj naďalej vďaka výnimočnej práci, ktorú robí.“

Odlišuje ho od iných dôvera v hráčov?

„Prejavuje veľkú dôveru, ale striedania závisia od situácie, pretože niekedy vás musí vystriedať. Stratégia je taká v jednom zápase a iná v ďalšom. Raz vsádza na niekoho iného, ​​no na ďalšom stretnutí ste pre jeho stratégiu dôležitý.“

„Veľa teda závisí od hry. Je to však chlap, ktorý vám v rozhovore deň po hre dá veľa vecí, bez ohľadu na to, aký je jeho plán na ďalšiu hru. Získate sebavedomie, aj keď máte zísť z lavičky.“

Čo si myslíte, že sa u vás najviac vyvinulo?

„Trochu zo všetkého. Na otázku, čo chcem zlepšiť, vždy odpoviem, že sa musím zlepšiť vo všetkom. Je to útok alebo obrana, musím sa všestranne rozvíjať. Jedna z vecí, ktorá ma najviac posúva, je defenzívny aspekt.“

„Viem, že som dobrý s loptou a viem, čo dokážem v útoku, ale musím pomáhať v defenzíve. Toto je jedna z vecí, ktoré sa snažím zlepšovať každý deň.“

„Tu v Európe vieme, že nie je šanca len tak zaútočiť. Ak chcete len útočiť, váš tím má o jedného menej na obranu a tu majú všetky tímy svoju kvalitu, čo vám dá zabrať a nakoniec prehráte. Samozrejme, každý deň sa rozvíjam a dúfam, že v tom budem pokračovať.“

Boli ste povolaný do národného tímu v rokoch 2019 a 2020. Čo sa odvtedy v Rodrygovi zmenilo?

„Samozrejme, každým rokom sa zlepšujem a dúfam, že to tak bude aj naďalej. Pracujete, aby ste boli lepší a lepší. Som určite iný Rodrygo. Mám rovnakú túžbu víťaziť ako vždy a rovnaké vlastnosti, ale určite som múdrejší, zrelší.“

V denníku AS som čítal, že počas lockdownu ste vy a váš tréner implementovali špeciálny plán na získanie svalovej hmoty. Ako to vyzeralo? Koľko kíl svalov ste nabrali?

„Tri kilá. Mám vo svojom dome telocvičňu a keď sme zostali zatvorení na 90 dní bez toho, aby sme opustili dom, nemal som nič iné na práci. Trénoval som, trénoval a trénoval.“

„Zosilnel som, naberal som túto hmotu, priberal som, ale všetko bolo samozrejme pod kontrolou. Keď sme sa vrátili k tréningu, bol som oveľa silnejší ako na začiatku. Veľmi mi to pomohlo.“

„Vieme, že v Európe platí, že čím silnejší a rýchlejší ste, tým viac predbiehate ostatných. Takto vyzerá dnešný futbal, je v ňom veľa sily a rýchlosti. Čím ste lepší v týchto dvoch aspektoch, tým viac prerastiete zvyšok. Toto bolo niečo, čo som sa snažil zlepšiť.“

Dokázali ste prejsť cez Casemira alebo Sergia Ramosa?

„Je to ťažké, prakticky nemožné (smiech). Je lepšie s nimi nebojovať o loptu (smiech).“

Počuli sme, že čím viac svalov naberiete, tým viac obratnosti a driblingu stratíte. Cítili ste to?

„Asi záleží na tom, či robíte dobrú prácu a či to máte naplánované. Vyzerá to skôr ako „priberieš, ale budeš rýchlejší v tom a tom.“ Ak sa budete držať dobrého plánu, môžete sa len zlepšiť.“

„Ak to robíte kvôli priberaniu a chodíte do posilňovne dvíhať železo a naberať silu, vôbec vám to nepomôže. Stratíte svoju mobilitu, všetku rýchlosť, a to je jedna z mojich predností.“

„Takže je to pod úplnou kontrolou. Okrem toho pracujem s ľuďmi, ktorí sú so mnou od mojich 13 rokov a poznajú moje telo lepšie ako ktokoľvek iný. Postupne som naberal svaly a nestratil som svoje najlepšie vlastnosti v rýchlosti, zmene smeru a obratnosti.“

Majstrovstvá sveta sa začnú o 10 mesiacov. Myslíte na ne? Je to váš cieľ alebo budete radšej sledovať vývoj situácie?

„Zvyčajne som ten, kto necháva udalostiam voľný priebeh, ale myslím si, že cieľom každého je byť na Majstrovstvách sveta. Nebudem klamať, jedným z hlavných cieľov na tento rok je cesta na Majstrovstvá sveta. Vidíte ľudí, ktorí hovoria o Majstrovstvách sveta a máte zimomriavky. Je to iný pocit a budem pracovať celý rok, aby som sa tam dostal.“

Ako sa pozeráte na súťaž v útoku o miesto v zostave na MS?

„Myslím si, že ofenzíva je najviac konkurencieschopná. Útok Brazílie je vždy najobľúbenejšou formáciou. Konkurencia je vždy veľká a tak to bude aj teraz. To je však pred nami a každý sa dopracuje k svojej šanci. Keď dostanete príležitosť, nemôžete ju premárniť.“

Čo môže byť vašou výhodou v tomto boji?

„Myslím, že moje výkony v najväčšom klube na svete. Verím, že ak ste v Reale Madrid a hráte dobre, máte na to, aby ste hrali za národný tím. Ste v silnej lige, hráte za najväčší klub na svete a dobre vyzeráte, má to veľký vplyv na reprezentáciu.“

„Ale samozrejme musíte na ihrisku ukázať svoje. Byť v Reale Madrid je zbytočné, ak nehráte dobre, pretože vám to nepomôže. Dobrá hra za Real Madrid mi však dáva dobrú šancu ísť na Majstrovstvá sveta.“

Je aj vaším snom získať cenu za najlepšieho futbalistu sveta?

„Myslím, že každý má taký sen, ale nie je to niečo, na čo by som myslel. Chápem, že to príde prirodzene. Ak sa budem každým rokom zlepšovať, strieľať veľa gólov a získavať veľa asistencií, bude to prirodzené. Teraz sa sústredím na to, aby som bol pre svoj tím dôležitejším hráčom.“

„Dnes je mojím najväčším životným cieľom vyhrať všetko za Real Madrid a zostať v národnom tíme a vyhrať s národným tímom Majstrovstvá sveta, čo môže prísť prirodzene.“

„Je to sen každého. Každý chce byť jedného dňa najlepší na svete. S klubom mám však predovšetkým tímové ciele, pretože viem, že tie budú predstavovať individuálne ciele.“

Fanúšikovia a médiá v Brazílii snívajú o Zlatej lopte. Na Neymara sme sa vždy pozerali v tomto kontexte. Má podľa vás ešte šancu?

„Dúfame, že áno. Keby mal sezónu bez zranení… Brzdilo ho to. A keď nebol zranený a bol na ihrisku, doviedol tím do finále Ligy majstrov a hral veľa a my poznáme jeho kvalitu. Veľmi ho podporujeme. Ak zaznamená sezónu bez zranení, bude bojovať o titul najlepšieho na svete. Povzbudzujme ho a pomôžme mu, ak môžeme.“

Viete si predstaviť váš súboj s Neymarom, Messim a Mbappém vo februári a marci v Lige majstrov?

„Sú to hráči, ktorých veľmi obdivujem. Bohužiaľ (smiech), musíme im čeliť. Nechceli sme to, ale je to pred nami. Na to sa sústredíme, ale stále nás čakajú ďalšie zápasy. Tvrdo sa pripravujeme, aby sme sa každý deň zlepšovali na rozhodujúcu konfrontáciu, ktorú s nimi budeme mať.“

zdroj: globo.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Staršie
Novšie Najviac hlasov

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x