Domov La Fábrica Real Madrid a biznis vo Valdebabas

Real Madrid a biznis vo Valdebabas

Los Blancos pozorne sledujú explóziu Álvara Rodrígueza, takmer desaťročie po tom, čo sa v prvom tíme nepresadil žiadny mladík z akadémie.

Autor: Marek
0 komentár

Za toto obdobie však zinkasovali Los Blancos za hráčov, ktorí prešli akadémiou 315 miliónov eur v čistom.

Počas ťažkého leta 2020, teda prvého pandemického leta, sa Real Madrid nezbavil šperkov prvého tímu, aby zmiernil finančné dopady koronavírusu, ale predal šperky z akadémie.

V tomto prestupovom okne klub získal 101 miliónov eur z predaja svojich hráčov – spolu s desiatimi menšími operáciami súvisiacimi s ich akadémiou, Achraf Hakimi (43 miliónov eur) a Sergio Reguilón (30 miliónov eur) boli na čele zoznamu.

O rok neskôr, stále pociťujúc následky obmedzení, inkasoval za Martina Ødegaarda (35 miliónov eur).

Fanúšik Realu Madrid dnes s nádejou hľadí na explóziu útočníka Álvara Rodrígueza (18-ročný hráč už za prvý tím skóroval a asistoval za 38 minút, ktoré dostal). Momentálne je to najznámejšie meno akadémie, ktorá vyniká najmä v troch aspektoch: svojou schopnosťou produkovať hráčov na elitnú úroveň; schopnosť vedenia dosiahnuť značný zisk z ich predaja; nedostatok nových hráčov vyprodukovaných do prvého tímu Los Blancos.

Dani Carvajal, Nacho a Lucas Vázquez, ktorí boli registrovaní v prvom tíme v rokoch 2012 až 2015, sú poslední hráči, ktorí reálne prerazili aj v prvom tíme.Traja hráči z obrany.

Real Madrid urobil z mladých hráčov chrbticu svojej stratégie, no nové talenty, ktoré teraz tvoria chrbticu prvého tímu, sú mimo Španielska. Ide o Viniciusa, Rodryga Goesa a Federica Valverdeho, ktorí žiaria v útočnej fáze tímu.

„Akadémia je pre Real obchodným modelom,“ uzatvára analytik z jednej z najdôležitejších agentúr na futbalovom trhu. „Ich cieľom je priviesť k nim skvelých projektových hráčov, rozvíjať ich, priviesť ich do Castilly a potom sa uvidí. Koniec koncov, príchod do Castilly zabezpečuje, že sa stanú profesionálnymi futbalistami a v Barcelone B to nevidím s takou veľkou zárukou.“

Je to však La Masia, ktorá svojimi tradíciami formuje futbalistu do štýlu culés. Nedávno priviedla do prvého tímu dva kľúčové prvky (Gavi a Araújo). Samozrejme, stalo sa tak aj z finančných dôvodov.

V ziskovosti akadémie Realu však nie je žiadne „ale“. V poslednom desaťročí získali Los Blancos čistý zisk 315 miliónov eur z predaja hráčov, ktorí prešli Castillou (na základe údajov prezentovaných na webe Transfermarkt bolo doplnené, že Vinicius a Rodrygo boli vynechaní z výpočtov, pretože výška ich prestupov ich zaradila okamžite na úroveň prvého tímu).

Morata, Achraf, Ødegaard, Reguilón a Marcos Llorente sú najvýznamnejšími a najväčšími menami tohto obdobia, no aj ostatní hráči priniesli klubu značné zisky.

Dvadsaťdvaročný stredný obranca Mario Gila, ktorý odohral za prvý tím len 23 minút, bol v lete predaný do Lazia za 6 miliónov eur a stále neabsolvoval svoj debut v Serii A.

Žiadna iná akadémia nemá v tejto sezóne v piatich najväčších ligách toľko hráčov ako akadémia Realu. Observatórium CIES vypočítalo, že ich je 43, nasleduje Barcelona (38) a PSG a Lyon (34).

Hlavná debata o odchovancoch sa však týka najmä ich absencie v prvom tíme. Len od Majstrovstiev sveta klubov v Maroku musel tréner Carlo Ancelotti v tejto veci odpovedať dvakrát.

„Nikto nezabúda na akadémiu, ale musíte mať na pamäti, že úroveň tohto tímu je veľmi vysoká,“ vysvetlil Talian, keď v semifinálovom súboji s Al-Ahly priviedol Sergia Arribasa, ktorý strelil gól.

Minulý piatok sa ho spýtali na vekovú otázku vo futbale. „Niekedy mi povedia, že akadémiu nevyužívam. Niekto zabúda, že som vsadil na 17-ročného brankára, ktorým bol Buffon. Urobil som to, pretože bol lepší ako ostatní,“ upozornil tréner.

Iná nedávna správa CIES naznačila, že z hľadiska hodnoty hráčov v 50 profesionálnych ligách je akadémia Realu Madrid na 14. mieste (359 miliónov eur), ďaleko za Benficou (670), Chelsea (630) a Barcelonou (581).

Posledným odchovancom, ktorý zostal v prvom tíme je Mariano, no pri jeho mene by mala byť napísaná hviezdička, pretože klub ho už dlhšie v tíme nechce a v júni definitívne odíde, pretože mu končí zmluva.

Ani v jeho prípade nedošlo k žiadnemu finančnému zisku, pretože ho predali do Lyonu za 8 miliónov eur a odkúpili za 21,5 milióna eur. Ak chcete nájsť prípad odchovanca, ktorý v tíme dosiahol skutočný úspech, musíte sa vrátiť do roku 2015 a návratu Lucasa Vázqueza.

Lucas a Carvajal sú najlepším príkladom nepísaného pravidla, ktorým sa klub riadi: aby ste sa dostali do prvého tímu, musíte predtým nazbierať hodiny hrania v inom profesionálnom tíme, pretože skok z treťoligovej Castilly do prvého tímu je jednoducho príliš veľký. Lucas Vázquez to dokázal v Espanyole a Carvajal v Leverkusene.

Toto pravidlo vynechal Nacho, ktorý teraz premýšľa, či odísť. Je frustrovaný zo svojej úlohy neustáleho upchávača dier.

Álvaro Rodríguez čaká na to, čo prinesie jeho vývoj. Ancelotti po madridskom derby prekvapivo oznámil, že útočník sa v budúcej sezóne pripojí k prvému tímu.

Napokon, z množstva hráčov, ktorých Real Madrid predal, momentálne hrajú na najvyššej európskej úrovni iba Achraf a Ødegaard. Morata nakoniec nesplnil očakávania, Llorente stratil význam a Jesé sa jednoducho rozpadol.

V konečnom dôsledku je akadémia Realu Madrid jednoducho charakteristická tým, že prináša klubu tie správne finančné výsledky.

BILANCIA OD ROKU 2013 Real predal hráčov, ktorí prešli Castillou za 404 miliónov eur a kúpil ich spolu za 89 miliónov eur. Čistý zisk je 315 miliónov eur.

NAJVÄČŠÍ PREDAJ Moraza vedie zoznam, bol predaný za 56 miliónov eur (predaj Juve za 20 miliónov eur, získal späť za 30 miliónov eur a predal Chelsea za 66 miliónov eur). Ďalej nasleduje Achraf so 43 mil. eur, Ødegaard 36,2 mil. eur, Reguilón a Llorente po 30 mil. eur a Jesé s 25 mil. eur.

STREDNÁ TRIEDA Mayoral priniesol klubu 19,5 milióna eur (10 miliónov eur za predaj Getafe a 9,5 milióna eur za hosťovania vo Wolfsburgu, Levante a v Ríme). Za Raúla de Tomása inkasoval klub 21 miliónov eur, Óscar 14 miliónov eur a Cherysheva s Mascarellom po 7 miliónov eur.

HRÁČI VO SVETE V tejto sezóne hrá 182 hráčov v profesionálnych súťažiach po celom svete, ktorí vyrástli vo Valdebebas: 58 v Primera División, 52 v Segunde a 72 v zahraničných ligách. V roku 2016 to bolo 142 hráčov.

V sezóne 2021/22, berúc do úvahy všetkých Španielov z Primera División, bolo v lige z Castilly 28 hráčov, z Barcelony B 19 hráčov a z Athletic B 17 hráčov.

Raúl chce postúpiť do Segundy

Raúl González na čele Castilly momentálne bojuje o postup do Segundy z tretej priečky Primera RFEF. To znamenalo, že minulé leto nenastali v kádri príliš veľké zmeny a v tíme zostali napríklad Sergio Arribas a Rafa Marín.

Do konca zostáva 15 kôl, Castilla je tretia a na lídra stráca 2 body. Postúpi iba víťaz ligy a tímy na 2. až 5. mieste postúpia do play-off. V posledných 23 sezónach hrala Castilla v Segunda Division iba 4 roky v dvoch 2-ročných blokoch: 2005-2007 a 2012-2014.

Veľkým úspechom akadémie Realu Madrid v tomto období bolo aj víťazstvo v mládežníckej lige v roku 2020 s Raúlom ako hlavným trénerom.

Od budúcej sezóny bude mať Real Madrid aj tím Real C, ktorý bol zlikvidovaný pred 7 rokmi. To má pomôcť pri prechode hráčov z juniorky Juvenilu A do Castilly.

zdroj: elpais.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x