Do histórie sa to nezapísalo, pretože Real Madrid vyhral svoju 14. trofej v Lige majstrov, no neuznaný gól Karima Benzemu vyvolal v polčase isté kontroverzie.
Aj dnes sa mnohí fanúšikovia čudujú, prečo bol gól odvolaný pre ofsajd. Tu je vysvetlenie po konzultácii s autoritatívnymi členmi UEFA.
Prvá vec ktorú treba povedať, je že ide o veľmi sivú oblasť. To vysvetľuje prečo VAR trvalo tri minúty kým potvrdil rozhodnutie, ktoré rozhodca Clement Turpin a jeho asistent urobili na ihrisku. Bolo to finále a museli si byť istí.
Bol Benzema v ofsajde?
Hlavný koncept ktorý je potrebné pochopiť, sa týka toho ako možno hráča považovať za hráča, ktorý „hral“ s loptou.
Bolo jasné že lopta smerovala na Benezemu od stredopoliara Liverpoolu Fabinha.
Otázkou teda bolo či Fabinho loptu zahral úmyselne, alebo sa od neho len odklonila. Vzhľadom na to že to bola súčasť súboja s Fede Valverdem, bolo rozhodnuté že sa nepokúšal hrať s loptou, a preto platí ofsajd proti Benzemovi.
O tom aké boli Fabinhove úmysly, rozhoduje už spomínaná šedá zóna. Výklad rozhodcu v sobotu považoval Fabinha za snažiaceho sa zachytiť Valverdeho prihrávku. A to je „dotyk“ a nie „hranie“.
„Hráč v ofsajdovej pozícii sa považuje za hráča, ktorý využil túto pozíciu, keď dostane loptu od súpera ktorý loptu hrá dobrovoľne,“ uvádza sa v znení pravidla.
V tom spočíva koncept „hrania“ a nielen „dotýkania“.
zdroj: marca.com

