Domov Novinky Pintusov návrat

Pintusov návrat

Kondičný tréner navrhol mini-predsezónnu prípravu po porážke v Paríži, ktorej účinky boli viditeľné v druhom zápase proti Francúzom.

Autor: Patrik98
7 komentárov

Veľa sa hovorí, ale takmer vždy povrchne, o aspektoch, ako je fyzická príprava Realu Madrid. Tím sa v tejto súvislosti dočkal kritiky po prehrách proti Athleticu, ktoré znamenali rozlúčku Los Blancos s Copa del Rey, a proti PSG, ktoré skomplikovali Madridu postup do štvrťfinále Ligy majstrov.

Realita je taká, že v tom čase Madrid prechádzal špecifickou fázou fyzického plánu, ktorý navrhol Antonio Pintus na sezónu 21/22. Moment menšej fyzickej záťaže, ktorej vrchol je naplánovaný na poslednú tretinu sezóny.

V skutočnosti Pintus po zápase v Paríži využil skutočnosť, že kalendár ponúkal prestávku (tri zápasy medzi 15. februárom a 5. marcom). Navrhol mini-predsezónu vo Valdebebebas, aby pripravil tím na to, čo príde, počnúc druhým zápasom proti Francúzom.

Plán, ktorý okrem iného zahŕňal obvyklé tréningy s maskami, ktoré obmedzujú vstup kyslíka do tela hráčov. Tie umožňujú získať údaje o ich fyzických reakciách v situáciách maximálnej potreby.

Plody práce sa prejavili v druhom zápase proti PSG. Nie je to len to, že Madrid prekonal väčšiu vzdialenosť ako Francúzi (99,7km k 94,7km), ale aj kvalita, predovšetkým šprinty. Ako Benzema, ktorý vyvíjal tlak na Donnarummu pri góle na 1:1 alebo Modrič pri akcii druhého gólu. Dvaja hráči, ktorí majú 34 a 36 rokov.

Proti PSG zaznamenali hráči Madridu 183 šprintov s rýchlosťou viac ako 24 km/h, boli to tie najnáročnejšie šprinty a tie, ktoré robia rozdiel v elitnom futbale. Parížania uskutočnili 158 takýchto šprintov. V tých nad 21 km/h taktiež dominovali hráči Los Blancos (410 k 318).

Priemerná prekonaná vzdialenosť hráčov Merengues v zápase Ligy majstrov bola 1369 metrov za minútu, hráčov PSG 1299. Ale až v druhom polčase, keď Benzema strelil tri góly, Madrid presadil svoju fyzickú prevahu proti Francúzom.

Šprinty hráčov Realu Madrid na menej ako 24 kilometrov za hodinu sa v druhej polovici zvýšili o 16 %, pričom údaje hráčov PSG sa nezmenili. Medzitým šprinty hráčov Madridu nad 24 km/h vzrástli o takmer 12 % pričom ich súper klesol o 7%.

V súhrne Madrid v celkovom prepočte hry urobil takmer o 23 % viac šprintov ako PSG. A práve tam sa prejavili fyzické rozdiely, ktoré sa neskôr prejavili aj vo futbale.

Pretože dôležité nie je odbehať viac kilometrov v hre, ale schopnosť urobiť viac šprintov pri vyššej rýchlosti. A v rámci nich sú tie, ktoré prekračujú 24 km/h, tie, ktoré robia rozdiel. A to bolo vidieť v stredu na Bernabéu.

Zdroj: marca.com