Domov Novinky „Nerozumiem, prečo sa Mbappé ešte nezbavil masky.“

„Nerozumiem, prečo sa Mbappé ešte nezbavil masky.“

Od chvíle, keď si Francúz zlomil nos, uplynuli už tri týždne. V ochrannej maske sa útočník na seba absolútne nepodobá a preto sa naskytla otázka: aký je vlastne jeho stav a nemôže už hrať aj bez nej? Madridský denník ABC hľadal odpoveď u špecialistu.

Autor: Henriette Ősziová
0 komentár

„Pred predĺžením sme sa rozprávali s trénerom a povedal som mu, že chcem hrať ďalej. Až počas prestávky som sa už necítil dobre. Bol som veľmi unavený a požiadal som o striedanie,“ povedal Kylian Mbappé po štvrťfinále EURO proti Portugalsku.

„Pre Kyliana to nie je ľahké po tom, čím si prešiel počas sezóny. Bolia ho svaly a vždy bol ku mne alebo svojim kolegom úprimný,“ dodal Didier Deschamps na otázku o vystriedaní svojho kapitána pred druhou časťou nadstaveného času a sériou pokutových kopov.

Ťažký rok PSG pred tromi týždňami na začiatku Eura skomplikovala zlomenina nosa, ktorá núti 25-ročného hráča hrať v špeciálnej maske. Práve ona v súčasnosti púta všetku pozornosť, pričom útočníkov prístup je kritizovaný. Niektorí sa pýtajú, či ju naozaj potrebuje.

„Ubehli tri týždne, takže kosti v tejto oblasti sú na 90 % zrastené. Už by nemal hrať v maske. Nedá sa s ňou dobre hrať,“ komentuje lekár a chirurg Pablo Casas, špecialista na rhinoplastiku, v rozhovore pre denník ABC. Ako zdôrazňuje, osobne operoval viacerých futbalistov po takých zlomeninách, aké utrpel nový hráč Kings.

„Moji futbaloví pacienti trénovali bez masky len 15 dní po operácii. Po tomto čase už riziko neexistuje. Teraz je to už len estetická záležitosť, či chce niečo napraviť zvonka, ale zvnútra sú jeho kosti v stave, v akom boli pred nárazom, opisuje. Zdá sa, že nie je šanca, aby Mbappé hral na EURO bez masky, aj keď sám priznal, že sa v nej hrá „hrozne“ a obmedzuje jeho viditeľnosť.

Doktor Casas tomu celkom nerozumie: „Maska je na jeho tvári neznámym prvkom a odráža sa v tom, ako ju vníma jeho mozog, čo ho silno ovplyvňuje. Zároveň v ňom udržiava strach. Takisto s ňou na tvári telo nemôže dobre odvádzať pot. Preto si ju neustále sťahuje, pretože nemôže normálne dýchať a regulovať teplotu. S nasadenou maskou tiež nevidí úplne dokonale. Preto nechápem, prečo sa jej ešte nezbavil. Maska už nič nechráni a prekáža mu v hre.

Na začiatku druhého polčasu štvrťfinále proti Portugalsku sa Mbappé postavil tvárou v tvár strachu. Francúz zblokoval Bernardovu strelu hlavou. Lopta ho zasiahla do boku hlavy, ale viedla k tomu, že sa mu odrazila maska, ktorá mu nakoniec podráždila nos. Chvíľu po tom museli útočníka ošetrovať zdravotníci.

„V skutočnosti na tom nezáležalo. Je to taký ten pocit, keď máte ranu alebo modrinu a znova udriete na to miesto alebo blízko neho. Keď sa Kylian udrie do hlavy alebo dostane úder do hlavy, maska sa pohne a nos to pocíti, ale to je všetko. Za mňa je to ďalší dôvod, prečo masku zahodiť. Tento prípad mi pripomína situáciu, keď športovec ide súťažiť s bandážou na boľavom mieste, ale nakoniec si uvedomí, že mu len prekáža pri hre, takže ju nakoniec zloží a zahodí. Presne to by mal urobiť aj Kylian,“ uzatvára lekár.

Zdroj: abc.es

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x