Domov Novinky Návrat k nedeľňajším rozhodnutiam VAR

Návrat k nedeľňajším rozhodnutiam VAR

Nedeľné víťazstvo Realu Madrid 2:1 na pôde baskického San Sebastianu vyvolalo v Španielsku obrovskú kontroverziu v dôsledku troch rozhodcovských verdiktov. Na internete sa objavilo veľké množstvo správ a komentárov ohľadne troch rozhodnutí VAR, ktoré zohrali úlohu v konečnom výsledku zápasu. Los Blancos sa vďaka výhre dostali do čela LaLigy.

Čitateľom prinášame pohľad na kontroverzné situácie od známeho rozhodcovského experta Olivera Andujara.

Viniho penalta

Tento okamih prišiel na začiatku druhého polčasu. Vini obišiel Diega Lorenteho aj Andoniho Gorosabela, a pri pokuse o strelu na bránu prišiel kontakt s Lorentem. Mladý brazílčan sa porúčal k zemi španielsky arbiter neváhal a okamžite ukázal na pokutový kop, ešte pred potvrdením svojho kolegu z video miestnosti.

“VAR bezprostredné rozhodnutie hlavného arbitra zrušiť nemohol, pretože došlo ku kontaktu,” uviedol Oliver Andujar. “Aj keď to bol druh kontaktu, ktorý sa vyskytuje počas zápasu často,” dodal.

Neuznaný gól Januzaja

O pár minút neškôr Adnan Januzaj spoza šestnástky prekonal Courtoisa. Postranný rozhodca bol však nútený zdvihnúť svoju vlajku, nakoľko domáci hráč Mikel Merino stál v ofsajdovej pozícii. Svojim postavením bránil Courtoisovi vo výhľade, a tým mu znemožnil na strelu včas reagovať.

VAR potrvdil rozhodnutie postranného rozhodcu a gól tak uznaný nebol. “Merino sa nachádza v trajektórii strely, bráni tým vo výhľade brankárovi, takže gól nie je možné uznať.” Zhodnotil situáciu Andujar a pokračoval “bolo to jasné, rozhodcovia sa rozhodli správne,”

Karimova ruka

Benzemov gól na 2:0 bol taktiež preskúmaný videorozhodcom. Hráči San Sebastianu reklamovali, že pred gólom si Benzema spracoval loptu rukou. VAR rozhodol, že Benzema sa voči pravidlám nejakým spôsobom neprevinil a gól bol uznaný. “Gól bol regulárny, pri spracovaní Benzema rukou nezahral.” To, že Benzema naozaj rukou nehral je vidieť aj na fotografii nižšie.

zdroj: marca.com

autor: Jozef Mészároš