Domov Novinky Koľko stojí účasť Realu na priateľskom zápase?

Koľko stojí účasť Realu na priateľskom zápase?

Los Blancos zarobia za každý zápas v Spojených štátoch alebo Ázii až 3 milióny eur a v Európe menej ako 2 milióny eur. Poplatok za privedenie Atlética sa taktiež zvýšil na 1,5 milióna eur.

Autor: Marek Varga
0 komentár

Carlo Ancelotti v pondelok pobúril verejnú mienku, keď v rozhovore pre denník Il Giornale povedal, že jeho tím nepôjde na ďalšie Majstrovstvá sveta klubov.

„Jeden zápas Realu Madrid má hodnotu 20 miliónov a FIFA nám chce dať túto sumu za celý pohár. To je negatívne,“ povedal. Táto suma je hlboko pod minimálnym ziskom 50 miliónov dolárov (46,4 milióna eur), ktorý FIFA pôvodne sľúbila, a je odrazom toho, ako sa biznis s priateľskými zápasmi zmenil v dôsledku pandémie. Koľko však kluby La Ligy v skutočnosti dostanú za svoje letné výjazdy?

Pravdou je, že táto suma je oveľa nižšia. Real a Barcelona si počas letnej prípravy v Severnej Amerike a Ázii účtujú 2,5 až 3 milióny eur za zápas, hoci v prípade podujatí, ako je El Clásico na pôde Yankee, sa suma vďaka sponzorom vyšplhala na 6 miliónov eur.

Na druhej strane, podľa viacerých zdrojov oboznámených s trhom, ktoré oslovil denník El Confidencial, sa za zápasy v Európe zvyčajne neplatí viac ako 2 milióny eur.

Los Blancos a Blaugrana sú na vrchole rebríčka najdrahších „hostí“ spolu s Manchestrom City, Manchestrom United a PSG vďaka svojim tímom a globálnej značke, ktorá ich robí atraktívnymi pre medzinárodných promotérov.

Po ázijskom boome (Japonsko, Južná Kórea a Čína) v roku 2000, ktorý sa začal v Španielsku s klubom Los Galácticos z Realu Madrid a podpisom zmluvy s Davidom Beckhamom, sú v posledných rokoch na čele tohto výnosného biznisu pre veľké kluby Severná Amerika a arabské krajiny.

Počas letného turné môžu oba tímy zarobiť približne 15 miliónov eur za štvorzápasovú sériu, aká sa uskutočnila napríklad v roku 2023.

Ďalšie El Clásico je naplánované tiež na august tohto roka. Prvý zápas Realu proti Barçe v tejto sezóne sa uskutoční na MetLife Stadium v New Jersey, štadióne s kapacitou 82 500 divákov.

Inými slovami, na mieste takmer rovnako veľkom ako Santiago Bernabéu, kde môžu sponzori dobre zarobiť na predaji vstupeniek a marketingu. V USA je priemerná cena vstupenky vyššia ako v Európe, čo umožňuje aj zvýšenie poplatkov pre kluby.

Okrem Realu a Barçy si niekoľko ďalších tímov La Ligy posilnilo svoju pozíciu natoľko, že môžu hrať priateľské zápasy a predávať svoju značku na strategických trhoch.

Atlético sa toto leto zameralo na Čínu. Za takéto výjazdy už zarába od 1 do 1,5 milióna eur, čím si upevňuje pozíciu tretieho najlepšie plateného španielskeho klubu.

Minulé leto sa Colchoneros zúčastnili na prvom letnom turné La Ligy EA, ktorého sa zúčastnili aj Real Sociedad, Sevilla, Villarreal a Real Betis. Za každý medzinárodný priateľský zápas sa zvyčajne platí poplatok od 100 000 do 500 000 EUR v závislosti od krajiny, v ktorej sa hrá, a vrátane cestovných nákladov.

Štyri z týchto klubov boli v Spojených štátoch a Mexiku, dvoch strategických trhoch pre španielsky futbal ako celok. Na konci prvej polovice sezóny 2023/24 mal Real Sociedad príjmy z priateľských zápasov a iných súťaží vo výške 96 223 EUR v porovnaní s 9 723 EUR fakturovanými v rovnakom období predchádzajúcej sezóny, čo dokazuje, aký impulz prinášajú takéto priateľské zápasy do pokladníc klubov ako Txuri-Urdin.

Okrem letných zájazdov La Liga nezabudla ani na plány odohrať v polovici sezóny zápas v Spojených štátoch. V roku 2018 plánovala spoločnosť Joint Venture, s ktorou španielska súťaž rokuje, spolu s partnerom Relevent Sports zorganizovať zápas Barça – Girona v Miami.

FIFA a RFEF Luisa Rubialesa boli vtedy dôrazne proti. To viedlo spoločnosť Relevent k podaniu žaloby na medzinárodnú federáciu, ktorá bola obvinená z údajného porušenia Shermanovho zákona o monopole.

Podľa agentúry Associated Press sa FIFA a americký športový a mediálny promotér v apríli minulého roka dohodli na ukončení právneho sporu.

Podľa neho sa FIFA zaviazala zmeniť pravidlá, ktoré bránia tomu, aby sa ligové zápasy hrali v iných krajinách. S novým pravidlom medzinárodnej federácie sa už stotožnil prezident La Ligy Javier Tebas: „Neviem kedy, ale La Liga bude hrať oficiálne zápasy v zahraničí. Myslím si, že by sa tak mohlo stať v sezóne 2025/26,“ predpovedal v rozhovore pre Expansión.

zdroj: 2playbook.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x