Koho priviesť na pozíciu deviatky?

Na prestupovom trhu je ťažké nájsť útočníkov svetovej triedy.

Autor: Michal
16 komentárov

Karim Benzema odohral v minulej sezóne vyše 3900 minút. Hranica pred vznikom vážneho vyhorenia alebo zranenia je zvyčajne ~ 3 500 minút.

Francúz nedokázal zopakovať svoju formu z minulej sezóny a pokles formy v tejto sezóne možno pripísať zraneniam. Všetky jeho zranenia boli svalové. Vynechal 13 zápasov za Real Madrid a prišiel o majstrovstvá sveta s Francúzskom. Tento víkend čaká Los Blancos zápas proti Espanyolu a jeho štart je znova otázny.

Je možné že dosiahol vrchol svojej kariéry a ďalšia sezóna vo veku 36 rokov je už príliš, aby sa pokúsil obnoviť túto formu? Je možné že v tomto veku budú tieto problémy už pravidlom?

Zdá sa, že predstavenstvo nechcelo toto leto hazardovať po tom, čo nevyšli prestupy Joviča a Mariana. Všetci sa spoliehali na to že Benzema po skončení svojej životnej sezóny bude pokračovať až do roku 2024 – pričom si udrží rovnaký počet minút a prispeje približne 30 gólmi za sezónu.

Real síce uskutočnil na tejto pozícii jeden podpis, no ten bude potrebovať čas, aby mohol výraznejšie prispieť.

Endrick s vysokými očakávaniami v ročníku 2024 po dovŕšení 18 rokov nie je riešením. Madrid potrebuje minimálne na tri až štyri roky riešenie pre pozíciu stredného útočníka.

Neexistuje žiadny spôsob, ako vedieť, či sa Benzema vráti do svojej najlepšej formy pre budúcu sezónu a klub by nemal znova riskovať. Problém? Na súčasnom trhu je nedostatok možností pre hrotových útočníkov.

Marianovi vyprší zmluva toto leto a vzhľadom na Ancelottiho citácie sa očakáva, že Alvaro postúpi do prvého tímu. Španielsko-uruguajský útočník bude mať v budúcej sezóne len 19 rokov a jeho tohtoročné čísla v Castille nie sú ani zďaleka tak plodné, keď strelil 5 gólov v 15 zápasoch.

Vychudnutý tínedžer prináša viac než len góly, ale spoliehať sa len na neho a Benzemu by bol ďalší obrovský hazard. Avšak momentálne sa to javí ako najpravdepodobnejšie riešenie.

Benzema je tak jedinečný, že na trhu neexistuje žiadna podobná alternatíva. Odhliadnuc od neustálych klebiet okolo Kyliana Mbappeho, koho by mohol Real Madrid reálne získať toto leto?

Julian Alvarez

Argentínsky útočník, ktorý vyhral majstrovstvá sveta, je aktuálne náhradníkom Erlinga Haalanda v Manchestri City. Napriek tomu že väčšinou naskakuje z lavičky, má na konte spolu 13 G/A – 10 gólov a 3 asistencie za 1 500 minút alebo zhruba 16,5 celých 90 minútových zápasov.

Za Argentínu strelil na majstrovstvách sveta 4 góly, čím si vyslúžil štart pred Lautarom Martinezom.

Vynikal svojou prácou bez lopty, presingom a prenasledovaním súperových obrancov. Zaraďuje sa na 99. percentil, pokiaľ ide o súboje vyhrané v útočnej tretine v porovnaní s ostatnými útočníkmi.

Je to hráč, ktorý by Madridu umožnil hrať agresívnejší štýl futbalu a je kvalitným zakončovateľom – neustále prekonáva svoje xG. Mesto Madrid ani klub mu nie sú cudzie, keďže ako tínedžer bol na skúške o vstup do akadémie Realu Madrid.

Rozhodol sa zostať v Argentíne, ale väzby zostali. Vo veku 23 rokov má Alvarez profil hráča a vekový profil, ktorý vyhovuje potrebám Los Blancos.

Kai Havertz

Ak sa dá veriť istým správam zo španielskych médií, Kai Havertz by sa mohol stať hráčom Realu Madrid ak by nedošlo k pandémii.

Dvadsaťtriročný ľavonohý Nemec má za sebou bohatú kariéru v Chelsea, kde hrá s číslom deväť. Jeho najlepšia pozícia je za útočníkom, ale hral prevažne ako stredný útočník.

Od gólu vo finále Ligy majstrov UEFA až po obviňovanie z nedostatku gólov Chelsea v nedávnych zápasoch, Havertz často rozdeľuje názory fanúšikov.

Ak sa zasadí do správneho kontextu a dostane správnu úlohu, Havertz by mohol byť typom hráča, ktorý odbremení Viniciusa Juniora a bude meniť pozíciu s Rodrygom, ktorý sa presunie z pozície útočníka na obráteného krídelníka.

Nemec bol na klubovom radare už predtým a môže to byť možnosť, ktorú znovu preskúmajú. Chelsea bude musieť toto leto vyvážiť svoje účtovné knihy pre účely FFP.

Amine Gouiri

Gouiriho hra je štylisticky najpodobnejšia Benzemovi. Je viac tvorcom ako zabijakom. Debutoval v Lyone ako 17-ročný a v posledných sezónach urobil progresívny a rozumný prestup do Nice a neskôr Rennes.

Počas piatich sezón vo Francúzsku ešte nepokoril hranicu 15 gólov, ale v tejto sezóne je na dobrej ceste. Doposiaľ zaznamenal 9 gólov za 1500 minút.

Opäť je to kreatívna metrika, kde vyniká – 90. percentil v akciách vytvárajúcich strelu, 82. v progresívnych prenosoch a 77. v progresívnych prihrávkach, ako aj očakávaných asistenciách.

Pri ocenení 40 miliónov eur je 23-ročný Francúz/Alžírčan dosiahnuteľným cieľom, no nad jeho gólovými číslami sa vynoria otázniky.

Pedro Guilherme

Pedro Guilherme je ďalším cieľom, ktorý by v alternatívnom vesmíre už bol hráčom Realu Madrid. V roku 2019 bola s Fluminense dosiahnutá dohoda o službách útočníka v hodnote 30 miliónov eur.

Slová jeho agenta: „Dosiahli sme dohodu s Madridom, potrebovali sme len podpísať, už sme hovorili s rodinou a s Fluminense,“ povedal.

Pedrov zástupca, Marcio Giugni, o tejto situácii hovoril v programe Esporte Espetacular Rede Globo. Dohoda sa rozpadla po tom, čo vtedy 21-ročný hráč utrpel zranenie ACL, ktoré ho vylúčilo na 7 mesiacov.

Hráč sa dokázal vrátiť a v posledných dvoch sezónach s Flamengom zaznamenal 39 gólov a 12 asistencií (51 G/A celkovo) v 69 zápasoch. Jeho dobrá forma bola odmenená prekvapivým zaradením Titeho do 25-členného tímu Brazílie na majstrovstvá sveta.

Transfermarket oceňuje 25-ročného hráča na 20 miliónov eur. To znamená že by to mohol byť prestup s nízkym rizikom.

Goncalo Ramos

Goncala Ramosa ľudia v kruhoch Benfiky už ospevujú dlhší čas. Keď bolo výkonnému riaditeľovi Benficy zablahoželané k vysokej prestupovej sume získanej za Darwina Nuneza, jeho odpoveď bola údajne takáto:

„Počkajte, z našej akadémie prichádza ešte väčší talent“. Odkaz bol na 21-ročného Gonacla Ramosa, ktorý nebude pre fanúšikov žiadnym cudzincom po jeho štvorgólovom portréte, ktorým zatienil Cristiana Ronalda na majstrovstvách sveta.

Goncalo Ramos je úplne iný hráč ako Benzema. Je to zabijak, čistý strelec a skôr „stará škola“ s číslom deväť. Celá jeho práca sa odohráva v pokutovom území.

Nie je to tvorca, ani nevyniká presingom – jednoducho strieľa góly. Zaraďuje sa do 93. percentilu gólov strelených na 90 gólov – strelí takmer gól na zápas a jeho xG bez pokutových kopov za 90 minút patrí do 98. percentilu.

Často strieľa (v priemere 4x za zápas) a zvyčajne dostane tieto strely do siete. Strelil 23 gólov a pridal 9 asistencií za necelých 2500 minút (čo zodpovedá 27 kompletným zápasom). Je to stroj na konečný produkt, ale málokedy pomôže pri zakladaní útoku či v obrane.

Mená o ktorých sa špekuluje

Fanúšikovia a znalci navrhli ďalšie mená ako Harry Kane a Victor Osimhen (I.E. Guti), ale celkový balík prestupov + mzdy pre oboch hráčov pravdepodobne ďaleko presiahne 100 miliónov eur.

Takéto čísla by Madrid pravdepodobne odradili, najmä ak Benzema zostane v klube do roku 2024.

Richarlison a Vlahovič boli hlásení ako ciele podľa ESPN, ale ani jeden z nich nezapôsobil v ich súčasných tímoch. Navyše by boli požadované vysoké prestupové poplatky, ako aj mzdy.

Vyššie uvedené mená spadajú pod ciele za rozumnú cenu, udržateľné mzdy a do požadovaného vekového profilu (21-25). Každý z nich má svoje vlastné nedostatky a pravdepodobne žiadne z týchto mien nie je svetovou superhviezdou, ale každé má dostatok kvality a potenciálu na zlepšenie tímu.

zdroj: managingmadrid.com