Domov Klub Jovič: Real ešte nikdy toľko veľa za góly nezaplatil

Jovič: Real ešte nikdy toľko veľa za góly nezaplatil

Autor: Administrátor
1 komentár

Byť útočníkom v Reale Madrid je veľká zodpovednosť. Zároveň je to však výhoda, nakoľko hráte v tíme, ktorý veľa útočí a zvyčajne ľahko skóruje. Z tohto dôvodu sú dva góly Luku Joviča s ktorými ukončil svoju sezónu v Madride žalostne málo. 
Horšie na tom je, že Real Madrid má s útočníkom zmluvu na 5 rokov a jeho ročný plat je 10 miliónov EUR. Prestupová čiastka za Joviča, ktorú kráľovský klub minulý rok zaplatil je 60 miliónov EUR.  Inými slovami, každý z dvoch gólov Joviča – proti Leganesu a Osasune – stál Los Blancos 30 miliónov EUR. A čo viac, oba jeho góly prišli, keď Los Blancos už brali tri body pri víťazstvách 5:0 a 4:1.
Negatívny aspekt investície do tohto hráča je, že Jovičove meno bolo počas sezóny diskutované viac mimo ihriska ako na ihrisku. Jeho prínos pre Zidanove družstvo bol takmer nulový. Joviča nemožno porovnávať so žiadnym hrotovým útočníkom, ktorý bol Realom Madrid podpísaný od roku 2000. Je veľmi ťažké nájsť útočníka, ktorý mal také problémy skórovať, alebo boli jeho góly drahšie, ako tie Jovičove.
Prihliadajúc na “neprekonateľné” čísla Cristiana Ronalda podpísal Real v novom tisícročí útočníkov rôzneho druhu. Stačí si spomenúť na rozruch v Madride, keď Lorenzo Sanz priviedol do hlavného mesta Španielska Nikolasa Anelku z Arsenalu. Aj on si počínal lepšie ako Jovič. Na súčasné porovnanie však nemusíme ísť až tak ďaleko.
Mariano Diaz mal od návratu do Realu z francúzkeho Lyonu sotva nejaké príležitosti. Aj napriek tomu zaznamenal v sezóne 2018/2019 štyri góly a to odohral o 5 zápasov menej, ako srbský útočník. Keď Mariano videl, že Real Madrid podpísal Joviča, aj napriek záujmu nikoľkých klubov sa rozhodol ostať. Neveril, že bol horším útočníkom ako mladý srb, aj keď ten vo svojej prelomovej sezóne nastrieľal v Bundeslige za Frankfurt 17 gólov.
Túto sezónu hral Mariano asi o 20 zápasov menej, ako 60 miliónová posila z Frankfurtu. Dal síce iba jeden gól, ale bol proti odvekému rivalovi – FC Barcelona. Aj pri malom hernom vyťažení je to však len o gól menej.
V rámci porovnávania investícii voči streleným gólom je druhý v poradí argentínčan Gonzalo Higuaín. Jeden jeho gól stál v jeho premiérovej sezóne Real Madrid 6 miliónov. Emanuel Adebayor (2011) a Klaas-Jan Huntelaar (2009) dokázali streliť vo svojich premiérových sezónach za Real po osem gólov.
Ak vynecháme  hosťovanie Chicharita z Manchestru United, za ktoré zaplatil Kráľovský klub 3 milióny EUR, ako najrentabilnejší sa javí holanďan Ruud Van Nisterlooy. Prišiel taktiež z Manchestru United a výmenou za 15 miliónov EUR nastrieľal v 44 zápasoch 33 gólov.
Na rade sú teraz Zinedine Zidane a Florentino Peréz, aby sa rozhodli, či chcú Joviča v tíme naďalej. Nie je to ľahké rozhodnutie, nakoľko to bol práve Zidane kto požiadal klub o podpísanie Joviča a vždy sa zaňho postavil.
Pokiaľ však ide o predstavenie na ihrisku pre realizačný tím Realu by to nemala byť dlhá diskusia. Jediné argumenty v jeho prospech sú, že možno zaplatil za svoj mladý vek a že mu trvá dlhšie sa prispôsobiť španielskemu futbalu.
Jovič však predstavuje isté riziko v tíme. Pri zranení Karima Benzemu, by Real nemal adekvátnu náhradu na hrot. AJ napriek mnohým negatívam je Jovič hráč, ktorý ešte stále zaujíma niektoré európske veľkokluby.
Aktuálna trhová hodnota Joviča je však iba 32 miliónov EUR.  Za normálnych okolností by Real mohol zvážiť predaj mladého útočníka v prestupovom období, ale momentálna situácia nedovoľuje madridčanom žiadne veľké prestupové intervencie. Odchod Joviča by znamenal, že by bolo potrebné podpísať adekvátnu náhradu  Karimovi Benzemovi, a to by pravdepodobne nebola lacná záležitosť. Dá sa teda povedať, že po nedávnych vyhláseniach o aktuálnej situácii v klube nechce vrcholový manažment Realu Madrid o takejto možnosti ani počuť.
Existuje aj ďalšia cesta, ktorá stojí za zváženie – výmena za útočníka podobnej hodnoty. Na svete je veľa kvalitných útočníkov, ktorí by chceli hrať za Real Madrid. Momentálne sa však odchod Joviča zdá nepravdepodobný. Florentino Peréz dobre vie, že by na odchode Joviča prerobil. Všetko teda nasvedčuje tomu, že mladý srb dostane v Reale Madrid šancu na reparát.

Subscribe
Notify of
1 Komentár
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

1
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x