Domov Novinky Fran Garcia s Camavingom ako záplata za zraneného Viníciusa

Fran Garcia s Camavingom ako záplata za zraneného Viníciusa

Francúz by mal kryť chrbát Garciovi, od ktorého bude potrebná väčšia podpora ofenzívy.

Autor: Michal
0 komentár

Keď sa Vinicius Jr. v 13. minúte zápasu proti Celte Vigo zranil, bolo ťažké byť optimistom. Nielen preto, že tím už prišiel o Edera Militaa a Thibauta Coutoisa kvôli zraneniam ACL.

Ani preto, že klub nepodpísal útočníka, ale preto, že stratiť Viniciusa aj bez tých vyššie uvedených problémov, je ťažká rana. Vinicius bol minimálne dva roky najlepším krídelníkom v Európe. Je nenahraditeľný. Góly sme už doteraz strieľali ťažko. Bez neho to bude extra pracné.

V tom momente bola väčšia potreba ako kedykoľvek predtým, mať ľavého obrancu ktorý dokáže vo vysokom tempe podporovať ofenzívu.

Keď Carlo Ancelotti nahradil Viniciusa Jr. za Joselua, rozhodol sa pre zmenu vo formácii a nie post za post.

„Premýšľal som o privedení Brahima,“ povedal Ancelotti po zápase. „Ale chcel som zachovať rovnováhu, aby som sa vyhol prekvapeniam.“

Zvyčajne, keď Vinicius nie je na ihrisku, je to šanca pre Rodryga Goesa hrať na ľavom krídle. Tentokrát tomu tak ale nebolo.

Cama kryje Franovi chrbát

Po niekoľkých minútach bolo jasné čo sa stalo. Fran Garcia prakticky prevzal povinnosti na ľavom krídle a hral útočiaceho ľavého obrancu, ktorý sa spoliehal na krytie Davidom Alabom, Eduardom Camavingom a Aurelienom Tchouamenim.

Camavinga, ktorý strávil množstvo času v sezóne 2022 – 2023 na poste ľavého obrancu, nemá problém s občasným krytím svojho kolegu. Proti Celte mal za úlohu posunúť sa za Frana Garciu, v čase keď Španiel vyrážal dopredu.

Po zisku lopty pre Real Madrid v strede poľa občas sám útočil na ľavej strane. Cama je v súčasnosti v Európe na 94. percentile v počte vyhraných súbojov. Jeho brilantnému defenzívnemu počínaniu v strede poľa sa vyrovnajú iba jeho obrovské atletické schopnosti.

Úspešne zvládnuté súboje v strede poľa sú dôležité pri vytváraní príležitostí na prechod do útoku pre Real Madrid – tím, ktorý zúfalo potrebuje generovať veľké množstvo dobrých ofenzívnych šancí na konzistentnom základe, aby mohol víťaziť a bojovať o veľké tituly.

Camavingova obojstranná brilantnosť poskytuje životnú energiu a rovnováhu Ancelottiho schéme. V tej sa sa tím snaží držať vyššiu líniu a nasadiť účinný pressing zameraný na paralyzovanie protivníkov, ktorí sa snažia vydýchnuť pri pozvolnej rozohrávke. Proti Celte boli veľké úseky, kde pressing vyzeral dobre.

Ale napriek mrštnosti a veľmi potrebnej útočnej schopnosti Fran Garcia potrebuje zlepšiť defenzívnu činnosť. Situácie, kde bol Camavinga často vysoko v poli v centrálnych pozíciách, a Fran Garcia pred loptou, vyvíjali veľký tlak na Tchouameniho. Oscar Mingueza, autor 11 centrov do pokutového územia, sa do priestoru za Frana Garciu dostával príliš často.

Real Madrid však obmedzil množstvo jasných šancí. Celta mala množstvo nekvalitných striel. Muži Rafu Beniteza mali v šestnástke 11 striel, pričom o najnebezpečnejšiu sa postaral opäť Mingueza.

Pri tejto príležitosti Fran Garcia a David Alaba zatvárali stred ihriska a Camavinga nereagoval dostatočne dobre na to, aby znemožnil Minguezovi zakončiť.

Napriek tomu boli skoré návraty, aspoň z hľadiska efektivity v prvých troch zápasoch solídne. Minguezova šanca bola najväčšou. Real Madrid dokázal zabrániť tomu, aby bol Kepa pri svojom debute v Reale Madrid testovaný až príliš, a to je dobrá vec.

Real musí tvrdo pracovať aby pokryl absencie kľúčových hráčov

Ale veci v obrane sa musia neustále zlepšovať, ak si chce Real Madrid udržať svoju víťaznú sériu. V prvých troch zápasoch dosiahli +0,45 xGD/90 (očakávaný rozdiel gólov na 90). To nemusí byť dostatočne veľký rozdiel v priebehu sezóny. (Barcelona je na +1,58; Real Madrid bol v minulej sezóne na +0,96, keď v marci prakticky prehral ligu.)

Real Madrid bude musieť budúci týždeň čeliť Getafe bez Viniciusa Jr. a José Bordalas je známy tým, že nasadil fyzickú (slušne povedané) schému, ktorá uzatvára priestor v nízkom bloku. Môže sa Bellingham znova presadiť? Dokáže Rodrygo pridať góly k svojmu brilantnému driblingu? Dokážu Camavinga a Tchouameni efektívne pokryť Frana Garciu, ktorého ofenzíva bude veľmi potrebná?

Toto nebude ľahká sezóna pre Carla Ancelottiho vzhľadom na šírku tímu a množiace sa zranenia. Bude musieť vytiahnuť maximum z hráčov na oboch koncoch ihriska. Každý zápas bude bitka.

zdroj: managingmadrid.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x