Domov Novinky FLASHBACK: Mesut Özil, turecké korene, nemecká kvalita

FLASHBACK: Mesut Özil, turecké korene, nemecká kvalita

Autor: Dávid
1 komentár

Dnes už 32-ročný bývalý nemecký reprezentant prežil v drese Realu Madrid nezabudnuteľné tri roky. Zaspomínajme si na jeho nezameniteľný spôsob hry, ktorým sa prezentoval na ihrisku.

Do dnešného dňa by sme možno ešte stretli zopár fanúšikov Realu Madrid, ktorí sa nedokážu zmieriť s tým, že prezident klubu Florentino Pérez v roku 2013 za 47 mil. eur predal Mesuta Özila do londýnskeho Arsenalu FC, v tom čase ešte vedenom legendárnym A. Wengerom. I keď prestup Özila rozdelil fanúšikovský tábor Realu na dve skupiny, nikto nepochyboval o tom, že Los Blancos opúšťa kvalitný hráč.

M.Ö. sa pripojil k Realu Madrid po excelentnom predstavení v drese Nemecka na Majstrovstvách sveta 2010 v Juhoafrickej republike. Vtedy ešte len 21-ročný mladý talent očaril svojimi výkonmi trénera Mourinha natoľko, že neváhal poslať do klubu Werder Bremen 18 mil. eur.

Ak by sme mali následné dni strávené Özil-om v Reale Madrid opísať klasickým slovenským porekadlom, mohli by sme povedať „za málo peňazí, veľa muziky“. Netrvalo dlho a Mesut Özil sa stal trénerovou voľbou číslo 1. čo sa záložných radov týka. Futbalovému rastu dopomáhal i štýl futbalu, ktorým sa Real Madrid pod vedením portugalského trenéra J. Mourinha prezentoval.

Po zisku lopty sa okamžite polovica mužstva začala presúvať smerom na súperovu bránu. Vražedné protiútoky boli charakteristické buď dvojicou či trojicou rýchlych krátkych prihrávok, ktoré si medzi sebou vymenili záložníci, alebo dochádzalo k aktivizácií útočníkov jednou rýchlou dlhou prihrávkou v rozsahu približne 30 metrov.

„Srdcom“ tohto systému bol práve Mesut. Ten sa pohyboval buď na pozícií kreatívneho záložníka, alebo nastupoval na pozícií klasickej 10-tky, doplnenej Higuaínom či Benzemom na hrote, a Ronaldom a A. Di Maríom na krídlach. Táto neprestajne rastúca forma nie len Mesuta Özila ale i celého tímu vyvrcholila v sezóne 2011/12, kedy pod taktovkou J. Mourinha vyhral Real Madrid La Ligu fenomenálnym spôsobom, ziskom rekordných 100 bodov.

Dôkazom toho, že spolupráca medzi Ronaldom a Özil-om fungovala na ihrisku, no taktiež i mimo neho je to, že až 26 z celkových 80 asistencií adresoval nemecký hráč práve Ronaldovi. Özil v drese Los Blancos odohral 159 súťažných zápasov a získal 3 trofeje (La Liga, Copa del Rey a Španielsky Superpohár).

Jeho odchod z Realu Madrid bol médiami spájaný i s platovými podmienkami, no tieto informácie môžeme označiť za špekulatívne. S jeho odchodom symbolicky odišiel z klubu i tréner Mourinho. Náhradou za Mesuta sa stal mladučký Španiel Isco, či naplnil potenciál a dokázal plnohodnotne zastúpiť Özila nechám na uváženie čitateľov. V súčasnosti Mesut Özil oblieka dres Fenerbahce SK.

I napriek tomu, že kráľovský dres obliekal tento nemecký hráč „iba“ 3 roky, prezentoval sa vždy kvalitnými výkonmi a určite zostal v srdciach fanúšikov Realu Madrid zapísaný dodnes.

zdroje: halamadrid.sk, transfermarkt.com, givemesport.com

Subscribe
Notify of
1 Komentár
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

1
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x