Domov Novinky FLASHBACK: ghanský byvol Michael Essien

FLASHBACK: ghanský byvol Michael Essien

Autor: Dávid
1 komentár

Michael Essien je bývalým ghanským reprezentantom a počas svojej kariéry sa do futbalových kroník zapísal prevažne v spojení s londýnskou Chelsea. Vieme, že krátku chvíľu strávil i v drese Realu Madrid, kde pri zostupe Mourinhovej slávnej éry v klube hasil problémy. 

Cesta do Realu Madrid

Michael Essien prišiel do Realu Madrid v roku 2012, kedy sa kluby dohodli na ročnom hosťovaní hráča. Samotný príchod hráča podčiarkuje jedinečnosť vtedajšieho trénera Mourinha. V jednom z rozhovorov totiž Essien rozprával o príhode, ako sa zrodilo jeho hosťovanie v Reale Madrid.

„Zavolalo mi nejaké zvláštne číslo, nechcel som ho ani zdvihnúť, ale bratranec, ktorý bol so mnou v miestnosti mi povedal, aby som hovor zdvihol. Ozval som sa ahoj a druhé ahoj prišlo zo slúchadla a vtedy som si uvedomil kto volá. Svojmu bratrancovi som povedal, že je to José Mourinho. Museli sme zmeniť moje plány, pretože práve sme sa chystali opustiť hotel a mali sme ísť na štadión, kde sme mali hrať proti Atléticu.“

Celá dohoda bola pritom dotiahnutá dokonca v posledný deň prestupového obdobia. Deň na to už Essien podstúpil lekárske testy a trénoval s tímom.

Futbalový univerzál

Ak by sme mali definovať úlohu Michaela Essiena v tíme Realu Madrid, tak by sme mohli povedať, že bola veľmi podobnou ako je dnes úloha Casemira. Primárne mal Essien nastupovať na pozícií klasickej „šestky“ teda plniť na ihrisku špinavú a častokrát nedocenenú prácu, vyhrávať súboje, prerušiť nádejne rozvíjajúcu sa akciu a vypomáhať obrane.

Po výpadku Marcela a Coentraa sa „ghanský byvol“ prvotne osvedčil v Mourinhovom koncepte inak. Jeho kroky totiž smerovali na pozíciu pravého obrancu. Vtedy tradičné miesto Alvára Arbeolu, ktorého José presunul na ľavú stranu obrany. Po zotavení obrancov sa presunul nad obranné rady do stredu, už na svoju tradičnejšiu pozíciu, na tejto ho využíval Mourinho i počas svojho pôsobenia v Chelsea.

Celková štatistika však nasvedčuje tomu, že Essien počas svojho pôsobenia jednonačnú pozíciu v tíme nemal. 21x nastúpil Essien ako defenzívny alebo stredný záložník a 14x nastúpil na pozíciu pravého/ľavého obrancu. I táto štatistika nasvedčuje univerzálnemu charakteru tohto hráča.

Adaptácia

Práve toto bolo hráčovou veľkou prednosťou. Využiteľnosť a adaptácia. Dnes uplatniteľnosť väčšiny hráčov je spojená s jednou, maximálne dvomi pozíciami na ihrisku. Častokrát musí byť tréner tým, ktorý sa prispôsobuje pozícii hráča na ihrisku, aby z neho mohol dostať maximum. Pretože zmenou postavenia priamo úmerne klesá produktivita hráča. Tento pracant bol pravým opakom.

Essien bol presne tým typom hráča, ktorý „požičané splatí“. Jednoducho, unikát. I keď možno nebol najväčšou hviezdou základnej zostavy, dres Realu Madrid si zaslúžil tvrdou prácou a zanietením pre hru. Pri jeho štarte bolo jasné, že súperom nenechá nič zadarmo a nevypustí ani jeden súboj. A to vedel i José Mourinho, ktorý preto pri absenciách hráčov na rozličných postoch, mohol ostať relatívne pokojný.

„Zlatá kríza“

Unikátnosť Essienovho hosťovania by bola bravúrne vyšperkovanou, ak by Real Madrid dokázal byť v sezóne 12/13 o kúsok koncentrovanejším. Po výborných výkonoch v predchádzajúcej sezóne La Ligy korunovanej ziskom „100 bodového titulu“, Real nedokázal súťaž obhájiť. Za druhou Barcelonou zaostal až o 15-násť bodov, hoci po 20-tich kolách bol Biely balet ešte prvý.

S Ligou Majstrov sa Real Madrid rozlúčil po tretíkrát za sebou v semifinále celkovou prehrou 3:4 proti BVB. A smolnú sezónu uzavrel finálovou prehrou v Copa Del Rey proti mestskému rivalovi Atleticu Madrid.

Rozprávková sezóna v Reale Madrid sa tak skončila pre Michaela Essiena nočnou morou a z hosťovania sa vracal do Londýna bez zisku trofeje. Symbolicky s Essienom v Reale Madrid skončil i tréner Mourniho.

Súčasnosť

Michael Essien ukončil futbalovú karieru 9. septembra 2020, jeho posledným pôsobiskom bol klub FK Sabail. Michael ale na futbal nezabudol. Dnes totiž pracuje už ako asistent trénera v dánskom klube Nordsjaelland.

Voľba tohto hráča bola možno pre niektorých fanúšikov Realu Madrid prekvapivou. Essien a jeho pôsobenie v Reale Madrid je ale symbolom toho, že nie iba tí „najgólovejší“ a tí ktorí dres Los Blancos obliekali najdlhšie s hrdosťou a cťou reprezentovali tento kráľovský znak.

zdroj: halamadrid.sk, trasfermarkt.com, evysledky.com, goal.com, marca.com

 

 

 

 

 

Subscribe
Notify of
1 Komentár
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

1
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x