Domov Novinky Dvanásty hráč Realu Madrid – Antonio Pintus

Dvanásty hráč Realu Madrid – Antonio Pintus

Kondičný tréner Los Blancos je kľúčovou súčasťou úspechov, ktoré Los Blancos dosiahli.

Autor: Marek Varga
3 komentáre

Silná fotka. Luka Modrić pobozkal Antonia Pintusa v šatni po zisku posledného titulu a okomentoval to slovami „Método Pintus, método Pintus.“

Vo veku 60 rokov odbeží každé ráno 9 km po uliciach Valdebebas, štvrti Madridu, kde sa nachádza tréningové centrum Los blancos, predtým, než sa pustí do prípravy svojich chlapcov.

V klube pôsobil v rokoch 2016 až 2019, keď si ho Florentino Pérez najal z Olympique Lyon, následne bol v Interi Miláno a od minulej sezóny opäť pôsobí španielskom hlavnom meste.

 

Pintus, syn sardínskeho zamestnanca Fiatu, je dnes jednou z nesporných pák úspechu Realu Madrid. Svoje znalosti dokázal prispôsobiť skupine, ktorá vyniká svojou fyziognómiou, talentovaným futbalistom s impozantným telom, prispôsobeným tak, aby vydržali záťaž 50 zápasov ročne.

„Uspeje, pretože má s nimi veľmi špeciálny vzťah, veľmi blízky,“ hovoria. „Je to skvelý človek, vždy s úsmevom na tvári,“ prezrádza Miguel Gutiérrez, krajný obranca, ktorý toto leto prestúpil do Girony.

Metóda, ktorá sa prispôsobí

„Veľakrát sa hrám so svojimi deťmi a myslím na Kroosa a Modriča. Moja žena mi hovorí, že Antonio, vráť sa,“ povedal začiatkom leta pre La Repubblica.

Všade kam príde, dokáže svoje metódy prispôsobiť. „V Anglicku – bol v Chelsea, Sunderlande a West Hame – intenzita je tu veľmi dôležitá; vo Francúzsku – Monaku a Marseille – najskôr okysličovali a potom zavádzali postupne loptu a telocvičňu.

V Taliansku (Juventus, Udinese, Palermo a spomínanom Interi) kládol dôraz predovšetkým na svaly.

Má osobitný spôsob chápania fyzickej aktivity aplikovanej na futbal. Dá sa to prirovnať k Rubikovej kocke, kde sa rozumie, že konečným výsledkom nie je izolovaný súčet každého prvku, ale že každá činnosť, ktorú vykoná, musí vždy myslieť na iné strany kocky. Od Carla Ancelottiho, cez fyzioterapeutov, lekárov, až po futbal. Celé to musí byť prepojené.

Všetky tieto pojmy pochádzajú zo základu, ktorý sa rodí z atletiky. Páčilo sa mu to viac ako futbal.

V mladosti bol slušným federálnym bežcom na stredné trate na 800 a 1500 metrov. Jeho priatelia si pamätajú, že to bol predovšetkým on, kto najviac vydržal behať na perifériu Turína.

Takéto atletické poznatky zanechal písomne ​​v doktorandskej práci, ktorá sa zaoberala moderným maratónom. Získal najvyššie ocenenie od Talianskeho olympijského výboru (CONI), orgánu, ktorý v tejto krajine zastrešuje šport.

Po tréningu sa zameral na futbal v Settimo Torinese v rodnom meste. V roku 1991 sa upísal Juventusu. Pracoval pre mládežnícky tím, ale čoskoro si získal dôveru Claudia Gaudina, talianskeho fitness guru, ktorý si ho vyžiadal od Trapattoniho.

Bol jedným z jeho veľkých mentorov, taktiež aj Giampiero Ventrone, od ktorého sa naučil niečo, vďaka čomu dnes Real Madrid vyniká.

„Rovnako ako Ancelotti, aj on je génius. Je to jeden z tých typov šéfov, ktorí nachádzajú zmysel pre zachovanie princípu autority, zároveň dôvery a priateľstva. Toto znie ako „Disney“, ale je to najťažšia vec v profesionálnom svete. Preto sú práve títo dvaja najlepší na svete.“

Kto vyskúša, kúpi

„Je to naozaj špičkový kondičný tréner,“ priznáva Gustavo Poyet, Uruguajčan, ktorý momentálne riadi grécky tím. Spoznal ho v roku 1998, keď zakotvil v Chelsea.

„Ako hráč som sa vďaka nemu fyzicky cítil tak dobre, že keď som mal príležitosť priviesť ho so sebou do práce, zobral som ho do Sunderlandu.“

Zdá sa, že táto vlastnosť ovládala veľkú časť jeho kariéry: väčšina trénerov, ktorí si nárokovali jeho služby, boli predtým futbalisti, ktorých pripravoval.

Vo svete obrovskej nedôvery je toto gesto mocné. Gianluca Vialli mu teda ponúkol možnosť absolvovať cestu do Premier League. „Trúfaš si?“ Stačilo na to, aby ho presvedčil a opustil Juventus, ktorý v posledných dvoch rokoch, aj keď bez výrazného úspechu, spojil Zinedina Zidana, Didiera Deschampsa a Antonia Conteho, troch ďalších hráčov, ktorí sa prihlásili o jeho služby pre Real Madrid, Monako a Inter.

Gianfranco Zola počas svojho pôsobenia vo West Hame dopĺňa zoznam hviezd, ktoré zverili fyzickú prípravu svojich tímov Pintusovi.

„S ním bolo veľmi málo zranení,“ spomína Theo Hernández, ktorý je teraz v Miláne. „Veľmi dobre vie, ako hovoriť s futbalistom, aby si tvrdou prácou zlepšil kondíciu.“

Chelsea zdolala Real Madrid

Vo finále Európskeho superpohára v roku 1998, medzi Chelsea a Realom Madrid hráči londýnskeho klubu mali za sebou ťažkú ​​predsezónnu sezónu Pintusa, ktorý dostal prezývku The Whip.

„Jedna z tých prípravných sezón, na ktorú nikdy nezabudnete. Dal nám poriadny výprask,“ hovorí Poyet.

Kondičný tréner bol s nimi sotva dva mesiace. Bývalý útočník Zaragozy skóroval pravou nohou v 83. minúte a na oslave gólu, ktorú viedol strelec, hráči sa dali do kruhu a chytili si členok, zdvihli nohu dozadu, urobili cvik, ktorý sa robí na natiahnutie kvadricepsov. „Veľmi trval na naťahovaní a toto bola to pre neho taká žartovná oddanosť,“ dodal Poyet.

Tvrdosť jeho prípravných období bola už povestná. Dva roky predtým zakotvil Zidane v Juventuse. Deschamps, jeho spoluhráč, ho varoval pred tým, čo príde. „Musím zvracať,“ prezradil Zizou v rozhovore.

Druhá etapa v Madride

Do Madridu dorazil vo svojej druhej etape s delikátnou úlohou. Mužstvo s Francúzom Gregorym Dupontom sa umiestnilo na prvom mieste v La Lige v počte zranení (62) a v klube bolo veľa veteránov.

Fyzické problémy sa výrazne znížili, podľa údajov zverejnených El Mundo. Tím vyhral tri tituly a a všetci sa zhodli na tom, že Pintus bol 12. hráčom tímu.

„O Antoniovi sa dajú povedať len dobré slová. Je to metodický chlapík, ktorý sa na sezónu pripravuje s dostatočným časovým predstihom. V lete nás požiadal, aby sme sa pripravili na predsezónu s množstvom práce na nohách. A potom, keď dostaneme loptu, všimneme si, že sme silnejší,“ priznáva hráč prvého tímu.

Je inovatívny. Počas tejto predsezóny – už sa to používalo aj v predchádzajúcej – bolo najpozoruhodnejšie vidieť tím vo Valdebebas s hypoxickými maskami na zvýšenie odolnosti, ale aj anaeróbnej kapacity.

Hoci ide o nenáročný vynález, ktorého pôvod siaha až do roku 2009, do súťažného športového tréningu (cyklistika, triatlon…) sa dostal v polovici minulého desaťročia. Výkon Ancelottiho tímu v záverečnej fáze zápasu potvrdzuje túto novinku.

„Napríklad v Sunderlande som prvýkrát videl GPS. Teraz je to bežné. Hovoríme však o ôsmich rokoch,“ vysvetľuje Carlos Cuéllar, futbalista, ktorý teraz trénuje v madridskom San Sebastián de los Reyes.

Nie sú to však tieto chladné údaje, ktoré vás zaujímajú. Neberie ohľad na to, koľko má futbalista nabehaných kilometrov v zápase, ale skôr na jeho kvalitu, na priemernú a maximálnu rýchlosť každého z tých kilometrov.

Hovorí sa, že nezanedbáva žiadneho futbalistu, hoci sa musel potýkať aj s lenivými futbalistami.

Na túto techniku využíva len malú skupinku hráčov – jeden až traja futbalisti. Všetci sú na vrchole.

Nie je prekvapujúce, že španielsky emeritný kráľ, keď v roku 2018 prišiel do šatne v Cardiffe, aby zablahoželal tímu k dvanástemu titulu v Lige majstrov, sa opýtal Zidana: „Kde je Pintus? Je to veľmi dôležité.“ Keď prišiel, povedal mu: „Veľmi sa zlepšili.“

zdroj: marca.com

Subscribe
Notify of
3 Komentárov
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

3
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x