Domov Novinky Dráma, ktorá by mnohých zničila

Dráma, ktorá by mnohých zničila

Hráči Realu Madrid utrpeli v tejto sezóne celkovo 20 rôznych typov zranení. Napriek nedostatku kľúčových hráčov sa tím Carla Ancelottiho nikdy nevzdal a je lídrom v La Lige aj skupine Ligy majstrov.

Autor: Marek
0 komentár

Nabitý program a početné zranenia sú nočnou morou, ktorá postihuje čoraz väčší počet klubov.

Vo Valdebebas od samého začiatku verili, že sezóna 2023/24 môže byť veľkým úspechom. Tím s vekovým priemerom tesne pod 27 rokov však vidí, že tento americký sen, ktorý sa začal počas predsezónnej prípravy v Spojených štátoch, je každým týždňom podrobený väčším skúškam.

Napriek všetkému to, čo by mnohým mužstvám už dávno pristrihlo krídla, pre Real Madrid jednoznačne neplatí.

V prvý júlový týždeň Los Blancos skompletizovali prestup Ardu Gülera, ktorý odštartoval zoznam zranených hráčov. Prvú znepokojivú bolesť začal turecký útočník pociťovať 22. júla na jednom z predsezónnych tréningov a dodnes sa mu nepodarilo debutovať v drese Los Blancos.

Odvtedy sa zdravotníci Realu Madrid museli vysporiadať s až 20 rôznymi druhmi zranení, ktoré sa stali celkovo 14 hráčom prvého tímu. Okrem Gülera boli alebo stále sú zranení Dani Carvajal, Luka Modrić, Vinícius, Eduardo Camavinga, Aurélien Tchouaméni, Éder Militão, Thibaut Courtois, Jude Bellingham, Kepa Arrizabalaga, Ferland Mendy, Andrij Lunin, David Alaba a Dani Ceballos.

Okrem toho dočasná indispozícia z rôznych zdravotných problémov postihla aj Joselua, Brahima a Álvara Odriozolu a Rodrygo sa musel popasovať aj s miernymi bolesťami v kolene, čo bol spočiatku dôvod, prečo proti Cádizu nenastúpil.

Všetky tieto zranenia spôsobili, že Real Madrid momentálne nemá až šesť hráčov, ktorí by za normálnych okolností boli s najväčšou pravdepodobnosťou hráči základnej zostavy – to určite platí pre Courtoisa, Militãa, Carvajala, Tchouaméniho, Camavingu a Viníciusa.

Carlo Ancelotti však môže byť hrdý, pretože aj napriek tejto pliage zranení sa jeho tímu, najmä hráčom, ktorí mali v tejto sezóne pôvodne hrať menej výrazné úlohy, veľmi dobre darí.

„V každom zápase máme k dispozícii nejakých hráčov a plán sa neustále mení. Musíme vydržať, ale ako som už povedal, zranenia sú príležitosťou aj pre iných hráčov. Tí, ktorí predtým dostávali menej minút, musia ukázať svoje schopnosti,“ vysvetľuje taliansky tréner.

Najhoršie v tejto sezóne je, že nielenže pravidelne vypadávajú kľúčoví hráči, ale sú aj prípady dlhých a vážnych zranení. Celkovo 14 rôznych hráčov so zraneniami, 20 rôznych typov zranení (vrátane 13 svalových) a štyri vynútené absencie vyplývajúce z príliš prísneho rozvrhu a príliš malého času na odpočinok.

A práve aj za takýchto okolností Los Blancos nedávno poskočili na vyššiu úroveň, začali hromadne strieľať góly, zablokovali prístup k svojej bránke a momentálne sú na vedúcej pozícii v La Lige aj vo svojej skupine Ligy majstrov. Celkovo počas celej sezóny po odohratí 20 oficiálnych zápasov prehrali iba raz a zaznamenali dve remízy.

Nabitý program

Prípravné obdobia sa skracujú, odohraných zápasov je čoraz viac, únava a tým pádom aj viac zranení. To je krátky popis toho, aký je dnešný futbal.

„V mojej prvej sezóne v Barcelone som mal 25 dní na prípravu na svoj prvý oficiálny zápas. Teraz ti dajú štyri, päť dní… Pozri, koľko máme natrhnutých väzov. Musíte letieť do Ázie, do Spojených štátov, hráte ťažké zápasy, derby, veľké stretnutia… A ľudia vypadávajú a budú vypadávať. Ale šou musí pokračovať. Nebude Courtois, bude niekto iný, nebude Militão, bude niekto iný, nebude Kevin [De Bruyne – pozn. [red.], bude tu niekto iný,“ povedal Pep Guardiola na začiatku sezóny, čo v nasledujúcich týždňoch zopakovali Diego Simeone, Ancelotti a Xavi.

Príliš napäté a čoraz ničivejšie harmonogramy sú niečo, o čom futbalisti hovoria už dlho. UEFA ani FIFA však neplánujú na tejto téme nič meniť – práve naopak, čoskoro sa spustí nový rozšírený formát MS klubov.

„Nech je deväť mesiacov v sezóne venovaných klubom a zvyšné dva mesiace len reprezentácii. Ten jeden mesiac zostane na dovolenku. Vďaka tomu by sa mnohí hráči vyhli únavným cestám trvajúcim 13 či 14 hodín,“ naznačil nedávno Xavi. Všetko sa však v tejto chvíli končí len pri slovách.

zdroj: marca.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x