Posledných pár hodín v Atléticu bolo neskutočne intenzívnych. Právne oddelenia klubu využili tento čas na pokojnú analýzu situácie okolo druhej penalty série proti Realu Madrid v odvetnom zápase osemfinále Ligy majstrov.
V klube sa objavili obavy z rozhodnutia rozhodcu neuznať gól. Domnieval sa, že Julián Álvarez sa pred gólom dvakrát dotkol lopty, uvádza Luis Núñez-Villaveirán z El Mundo.
Tieto obavy boli pôvodne vyjadrené UEFA, ktorá odpovedala jasným odkazom a priloženou nahrávkou. „Aj keď je kontakt minimálny, hráč sa pred výstrelom dotkne lopty podpornou nohou, ako je vidieť na priloženom videu.“
Atlético sa však domnieva, že skoršia veta z toho istého pravidla podkopáva argument UEFA. „Lopta je v hre, keď sa do nej kopne a je jasne posunutá.“
Klub tvrdí, že akýkoľvek mierny dotyk Álvareza s loptou pred skutočným odpalom nemožno považovať za jasný pohyb lopty. Atlético vydalo prostredníctvom tlačovej agentúry EFE vyhlásenie, v ktorom vyjadrilo svoju „nedôveru“ a zdôraznilo „obrovskú škodu“ spôsobenú klubu rozhodnutím, ktoré považuje za „chybu pri používaní VAR.“
Bolo tiež doplnené, že táto situácia „zničila sny miliónov fanúšikov.“ Napriek tomu bolo zdôraznené, že klub nemieni hľadať výhovorky a naďalej „zachováva plný rešpekt k práci rozhodcov.“
Proti rozhodnutiu sa taktiež nedá odvolať, keďže podľa článku 9.1 Európskeho disciplinárneho poriadku nie je možné zmeniť výsledok stretnutia.
„Rozhodnutia rozhodcu na ihrisku sú konečné a nepodliehajú kontrole disciplinárnymi orgánmi UEFA,“ uvádza sa v pravidle. Je vhodné dodať, že v predpisoch IFAB sa tiež uvádza, že chyby VAR alebo nesprávna interpretácia rozhodnutí rozhodcov neovplyvňujú platnosť odohraných zápasov.
„Od samého začiatku existencie VAR sa uvádzalo, že aj v prípade chýb sa zápasy nedajú anulovať, inak by sa každý týždeň pokúsili zneplatniť stovky zápasov po celom svete,“ vysvetlil pre El Mundo Álvaro Gómez de la Vega, právnik špecializujúci sa na športové právo.
Napriek tomu existujú precedensy a časť článku 9, ktoré by mohli potenciálne otvoriť cestu pre Atlético na podanie sťažnosti. Zahŕňa prípady, keď rozhodnutie rozhodcu zahŕňa „zjavnú chybu.“
„Zneplatnenie zápasu je prakticky nemožný scenár, pretože je vyhradený pre výnimočné situácie. V tomto prípade to nie je opodstatnené, pretože video ukazuje, že hráč sa skutočne dotkol lopty dvakrát,“ dodal Gómez de la Vega.
Jedným z precedensov, na ktorý by Atlético mohlo poukázať, je prípad penaltového trestu Martína Palerma v roku 1999 v zápase Torneo Clausura proti Platense.
Argentínčan sa dvakrát dotkol lopty, ale rozhodca gól aj tak uznal. FIFA mala o situácii pochybnosti a požiadala IFAB o jej stanovisko, spomína Luis Núñez-Villaveirán z El Mundo.
„Hráč sa omylom dotkol lopty druhýkrát tak, že sa pošmykol predtým, ako smerovala do bránky. Tento kontakt nemožno považovať za úmyselnú hru, a preto v súlade s duchom pravidiel rozhodca správne gól uznal,“ uviedla organizácia vo vyhlásení. Aj v prípade Juliána Álvareza sa UEFA rozhodla prekonzultovať toto pravidlo s FIFA a IFAB.
Simeone sa pozerá do budúcnosti
Thibaut Courtois priznal, že to, čo sa stalo, si všimol aj on sám: „Cítil som dvojitý dotyk a okamžite som to povedal rozhodcovi,“ vysvetlil belgický brankár.
Dodal: „Nebolo ľahké si to všimnúť a to je pre nich smola.“
V skutočnosti kamery zachytili Juliána Álvareza, ako hovorí svojim spoluhráčom z Atlética: „Je to možné. Neviem, ale je to možné,“ keď sa ho Correa, Lino a Barrios opýtali na situáciu počas penaltového rozstrelu.
Vo štvrtok večer sa Julián Álvarez venoval zápasu na sociálnej sieti, hoci zmienke o penalte sa vyhýbal. „Bolí to byť vyradený po tom, čo sme odovzdali všetko a bojovali do poslednej minúty.“
„Nevyšlo to, ale tento tím ukázal charakter, nasadenie a srdce,“ napísal a poďakoval fanúšikom za podporu a zablahoželal Realu Madrid k postupu.
Niekoľko minút po skončení zápasu sa slovo „krádež“ stalo celosvetovým trendom na sociálnych sieťach, pričom Simeone po jeho emotívnej tlačovej konferencii patril medzi najdiskutovanejšie postavy dňa.
zdroj: elmundo.es