Domov Novinky Ďakujeme Luka, zbohom a dovidenia…

Ďakujeme Luka, zbohom a dovidenia…

Autor: dado23
0 komentár

Na konci júna sa uskutočnil draft do zámorskej NBA a po dlhšom čase mohol Európanov zaujímať viac ako obvykle. Všetky oči basketbalových fanúšikov Realu Madrid sa upierali do newyorského Barclays Center v Brooklyne. Prečo? Zázračné dieťa a stále len devätnásť ročný Luka Dončić sa rozhodol ísť s kožou na trh a právom bol mnohými odborníkmi pasovaný za celkovú jednotku draftu. To sa však nestalo, no to pre hviezdu Realu nemusí byť problém – z tretieho miesta si ho vybral Dallas Mavericks (resp. vybrala si ho Atlanta, no ihneď bol vymenený za piaty výber v drafte a výber v prvom kole draftu 2019), v ktorom mu bude pomáhať adaptovať sa ďalšia Európska legenda za veľkou mlákou – Dirk Nowitzki. Oslavných ód na mladého Slovinca už bolo popísaných mnoho, no týmto článkom by sme sa s ním chceli rozlúčiť aj my, no veríme, že po dlhej a úspešnej kariére v najlepšej basketbalovej lige sveta sa vráti späť „domov“ – do Realu Madrid.

Luka Dončić sa narodil v Ljubjane Mirjam Poterbin, bývalej prekážkarke, modelke a tanečníčke a Sašovi Dončićovi, basketbalovému trénerovi a bývalému hráčovi so skúsenosťami v Slovinskej lige a Eurolige. Rodičia ho teda ako bývalí športovci viedli k športu. Basketbalovú loptu prvýkrát chytil ako sedemmesačný a ako jednoročný sa už pravidelne hrával s miniatúrnym basketbalovým košom. Luka v detstve hrával aj futbal, no keď začal až príliš rýchlo rásť, plne sa začal venovať basketbalu.

S tréningami začal ako osemročný v Union Olimpija a automaticky čakal, že bude trénovať s rovesníkmi. Nedokončil však ani prvý tréning a on už trénoval s kategóriou do jedenásť rokov. V nasledujúcej sezóne trénoval so 14-ročnými, no pre pravidlá hrávať mohol len s kategóriou U12. V roku 2012 predsalen cestoval s kategóriou U14 do Budapešti na turnaj, kde sa jeho tím umiestnil na druhom mieste a Luka získal cenu MVP (najužitočnejší hráč turnaja). Španielska cesta sa začala v tom istom roku, keď si ho Real požičal na turnaj Minicopa Endesa do svojho tímu U14. Dončić ako najmladší hráč tímu priemeroval s 13 bodmi, 4 doskokmi, 2.8 asistenciami a 3.3 ziskami na zápa a získal druhú cenu MVP. Nasledoval ďalší turnaj v Ríme a ďalšia cena MVP. Skauti Realu už však mali pripravenú zmluvu – tú podpísal Luka ako 13-ročný na päť rokov, no okamžite sa stal súčasťou tímu do 16 rokov. V roku 2013 doviedol Real k titulu v Minicope a získal ďalšie ocenenie MVP. Výkony v akadémii mu zabezpečili cestu do rezervného tímu už v sezóne 14/15, kde priemeroval s 13.5 bodmi, 5.9 doskokmi a 3.1 asistenciami, a s tímom vyhrali svoju skupinu. S Realom v tejto sezóne vyhral aj turnaj L’Hospitalet, kde bol zvolený do ideálnej päťky a v máji vyhrali aj Next Gen Tournament, kde bol opäť zvolený za najužitočnejšieho hráča.

30. apríl 2015 sa do histórie basketbalového Realu Madrid zapíše zlatým písmom – Luka Dončić zaznamenal ako najmladší hráč v histórii klubu debut v prvom tíme v ACB Lige. Vtedy mal len 16 rokov a 61 dní. V nasledujúcej sezóne sa Dončić stal už stálou súčasťou súpisky Realu vo všetkých súťažiach, pričom v španielskej lige bol vôbec najmladším hráčom a hneď sa tešil aj z titulu. Debut v Eurolige si odkrútil 16. októbra 2015, keď mal stále len 16 rokov. V nasledujúcej sezóne sa už objavuje aj v základnej päťke Realu a prvýkrát bol za hráča týždňa zvolený v 11. kole sezóny 16/17. V Eurolige sa z tohoto titulu tešil v sezóne celkovo štyrikrát a na jej konci dostal cenu pre vychádzajúcu hviezdu, pričom hlasovanie bolo jednoznačné.

V auguste 2017 sa zranil Sergio Llull, líder basketbalového tímu, pričom bolo hneď jasné, že vynechá značnú časť sezóny. Všetky oči sa preto začali upierať na mladého Luku a fanúšikovia čakali od neho nemožné – ako 18-ročný mladík mal byť lídrom najlepšieho basketbalového klubu v Európe… A mladý Slovinec to dokázal. Ešte predtým sa mu však podaril iný malý zázrak – Slovincov doviedol k titulu Majstrov Európy, keď turnajom prešli bez jedinej prehry (9-0) a Dončić bol súčasťou ideálnej zostavy turnaja. V októbri, keď si už plnil klubové povinnosti, bol menovaný za najužitočnejšieho hráča Euroligy a v decembri zaznamenal svoje kariérne maximum – 33 bodov proti Olympiacosu Piraeus. V januári sa Luka stal najmladším hráčom v histórii, ktorý si kedy prebral cenu za najužitočnejšieho hráča mesiaca v španielskej ACB Lige. V máji obhájil v Eurolige prvenstvo ako vychádzajúca hviezda, pričom sa mu to podarilo iba ako tretiemu v histórií. Deň potom, ako si prebral cenu, zaznamenal svoje prvé triple-double so 17 bodmi, 10 doskokmi a 10 asistenciami proti Realu Betis a stal sa historicky najmladším hráčom, ktorému sa to podarilo. Najmladším hráčom v histórii bol aj v ideálnej päťke Euroligy v základnej časti. Ocenenia pre najužitočnejšieho hráča mu neušli však ani v základnej časti Euroligy a nakoniec aj vo FinalFour Euroligy, kde doviedol Real k titulu. Sezóna sa však pre neho neskončila, Real čakal ešte koniec domácej súťaže – Los Blancos dokázali vyhrať aj tú a nemalý podiel na treťom víťazstve v posledných šyroch rokoch mal práve Luka. Po sezóne pozbieral ocenenia aj v Španielsku – Najlepšia päťka ACB Ligy, Najlepší mladý hráč ACB Ligy (ocenení bývajú hráči do 22 rokov), taktiež sa mu podarilo dostať sa do ideálnej päťky mladých hráčov a nakoniec získal aj ocenenie pre najužitočnejšieho hráča ACB Ligy v základnej časti.

Z trofejí sa však Luka nemal čas dlho radovať, nakoľko hneď odlietal do New Yorku, pričom už v marci 2018 jeho matka oznámila, že Luka pôjde do draftu NBA. Ako už bolo písané, jeho novým pôsobiskom sa stal Dallas Mavericks, v ktorom mu želáme veľa úspechov. Na záver si vychutnajte ešte jeho video, ktorým bol predstavený v USA…

 

 

zdroje: espn.com, si.com, wikipedia.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x
()
x