Domov Novinky Ancelotti: Od decembra do marca sme hrali nonstop

Ancelotti: Od decembra do marca sme hrali nonstop

Carlo Ancelotti poskytol rozhovor talianskemu denníku Il Giornale. Trénera Realu Madrid sa okrem iného pýtali na technológie vo futbale, problémy a jeho budúcnosť.

Autor: Marek
0 komentár

Futbal zažíva tisíc protirečení, rasizmus, násilie, rozhodcov, VAR, financie, algoritmy, vášeň. Ako tomu všetkému rozumieť?

„Futbal žije príliš veľa problémami, neviem, či je to involúcia alebo evolúcia. Našťastie samotná hra z toho všetkého vychádza víťazne, no aj v tomto smere sa hromadia otázniky.“

Čo to znamená?

„Technológia mala uľahčiť hru a jej pravidlá, ako v prípade technológie ofsajdu alebo bránkovej čiary, ktorá, mimochodom, v Španielsku ešte nebola implementovaná a vytvorila vážny precedens v zápase Espanyolu proti Atléticu Madrid, keď padol gól, ktorý viedol tím z Barcelony k vypadnutiu.“

„VAR odobral rozhodcovi výlučnú právomoc a urobil rozhodnutia, ktoré neboli v súlade s duchom a realitou hry. Napríklad situácie s rukou. Tu nejde o objektivitu, ale o osobné rozhodnutia. VAR sa nadmerne používa, v skutočnosti sa používa príliš často.“

Ako to treba riešiť?

„V prvom rade zmenou zloženia Medzinárodnej rady a zaradením bývalých hráčov a trénerov, ktorí hre rozumejú stále lepšie. Napríklad pri ofsajdovej záležitosti by jedno vystreté koleno alebo jedna vystretá noha nemali zrušiť akciu.“

Znamená to, že technológie nie sú potrebné?

„Som zo staršej generácie, používam technológie, ale nie som ich obeťou. Súhlasím s tým, čo povedal Bielsa: referenčnými bodmi boli kedysi rodina a škola, dnes je to spoločnosť a technológia.“

Hráte príliš veľa zápasov…

„Môj tím s La Ligou, pohármi a Svetovým pohárom ukončil sezónu so 73 zápasmi. Od 30. decembra do 12. marca sme hrali nonstop, okrem jedného týždňa, kedy sme sa presúvali medzi Marokom a Arábiou. Takto to ďalej nemôže ísť. UEFA spúšťa nové majstrovstvá s viacerými tímami, FIFA spúšťa majstrovstvá sveta s viacerými tímami, ligy propagujú finále národného superpohára pre štyri tímy. Buď sa dohodnú medzi sebou, alebo už na zdraví hráčov nezáleží.“

Ale máte dvadsaťpäť hráčov…

„V poriadku, môj personál je kompletný vo všetkých aspektoch, ale opäť, počet záväzkov je príliš veľký…“

Existujú však aj ďalšie vážne problémy.

„Rasizmus určite. Nemôžem akceptovať, že štadión sa stal tým najnepriateľnejším prostredím pre všetko a všetkých, nemôžem akceptovať túto atmosféru nenávisti, voči rase, voči náboženstvu, voči národnosti hráča či trénera. Za štyri roky, čo som bol v Anglicku, si nepamätám žiadne urážky voči jedinému človeku, áno, bolo tam bučanie, dokonca skandovanie, ale nikdy nie osobný útok. Proti nenávisti treba bojovať a bude to dlhý proces.“

Tímy by mali zastaviť hru pri prvej rasistickej urážke.

„To by mohlo byť riešenie, ale kým budú neskoršie tresty, treba najskôr zmeniť pravidlá a na ihrisku je rozhodca, ktorý môže a musí zasiahnuť. Tu v Španielsku sa po prípade Vinicius niečo pohlo, ale skupina z Valencie ma zažalovala za to, že som obvinil celý dav na Estadio Mestalla. Ospravedlnil som sa, ale prípad je otvorený.“

Späť k technike. Algoritmy sú najnovšou módou. Svoje o tom vie aj Paolo Maldini.

„V Madride som sa naučil, že históriu klubu treba vždy rešpektovať. Di Stéfano, Amancio, Gento, Puskás stále stanovili jedinečné hodnoty, ktoré sú rešpektované. Pre zachovanie histórie na najvyššej úrovni je potrebné zachovať spomienku na minulosť, to, čo sa stalo Maldinimu, svedčí o nedostatku historickej kultúry, úcte k milánskej tradícii. Ak je pravda, že s históriou sa nedá vyhrať, platí aj to, že história vás učí, ako vyhrať.“

Pravidlá s financiami?

„Futbalové kluby, ktoré uprednostňujú obchodné záujmy nad športovým duchom, sú odsúdené na neúspech. Na mecenášstve nezáleží tak ako kedysi, biznis je zlý.“

Arabi lákajú hráčov na veľké peniaze…

„Uvedomili si, že futbal vzbudzuje medzi obyvateľstvom záujem, vášeň rastie, chcú svoju ligu posunúť na úroveň európskej súťaže. Mohli by to dokázať.“

Rovnaký projekt zlyhal v Spojených štátoch.

„V Amerike je konkurencia iných športov, bejzbalu, basketbalu a futbalu, veľmi silná.“

Mohla by byť Arábia po Reale vaším novým ostrovom pokladov?

„Som veľmi spätý s Európou, obzvlášť som spätý s Európskymi pohármi, vyhral som ich ako hráč a vyhral som ich ako tréner, toto je moje miesto, stále mi na ňom záleží, zostávam v Madride.“

Sto víťazstiev v Lige majstrov, tisícdvestoosemdesiatosem zápasov kariéry, štyritisíc tlačových konferencií, sumár?

„Cestovanie po svete ma naučilo žiť. Taliansko je najlepšie miesto, ale Madrid je dokonalé mesto, Londýn a Paríž sú fantastické, ale príliš náročné, Mníchov má svoju krásnu tvár, Kanada je o prírode a slobode pohybu bez toho, aby ste boli na obtiaž. Rád žijem, nie bojujem o prežitie.“

Napríklad Brazília?

„V Madride sa cítim dobre, mám skvelý vzťah s Florentinom Pérezom, život je tu čarovný.“

Čo po futbale?

„Budem mať veľa vecí, budem platiť dane, budem ďalej žiť a hlavne sa budem starať o svojich päť vnúčat. Navrhol som svojim deťom Davidemu a Katii, aby sa viac venovali pozeraniu filmov v televízii.“

„Neprestávam a potom bude naozaj ťažké nájsť niečo lepšie ako Real.“

zdroj: ilgiornale.it

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x