Bol jún 2019. Robil som s vami rozhovor v Santose, keď ste ešte hrávali v Brazílii. Teraz ste svetovou hviezdou v Reale Madrid a vo svojej krajine. Pamätáte si ešte na toho Rodryga?
„Samozrejme. Vyrástol som, veľa vecí sa zmenilo… ale stále som ten istý človek, akým som bol. Myslím, že nikto nemôže povedať, že by sa v tomto smere niečo zmenilo. Moja kariéra sa rozbehla, ale ako človek som stále rovnaký. Rovnaký Rodrygo ako vždy.“
Predstavovali ste si pred tromi rokmi, že budete reprezentovať Brazíliu na MS v Katare a možno nastúpite na svoj prvý zápas?
„Áno, prečo nie? Predstavoval som si to, pretože vždy sa pripravím na to tak, aby som vo futbale uspel. Odkedy som prišiel do Realu Madrid, mal som dva hlavné ciele: vyhrať Ligu majstrov s Realom Madrid, čo sa mi už našťastie podarilo, a zahrať si na Majstrovstvách sveta s Brazíliou. Všetko sa to zbehlo veľmi rýchlo a som neskutočne šťastný, ako mi to celé vyšlo.“
Máte 21 rokov a už budete hrať na svojom prvom svetovom šampionáte. Ak budete mať šťastie a udržíte si úroveň, môžete hrať na štyroch vo veku 33 rokov. Je to vzdialený sen?
„Uf, to je príliš ďaleko v budúcnosti. Nikdy som nad tým nerozmýšľal. Najprv si musím užiť svoje prvé Majstrovstvá sveta. Ak budem mať 33 rokov, a budem na štyroch, tak super. Dúfam, že sa tak stane v budúcnosti.“
Na ihrisku, či už v prvom tíme alebo z lavičky, budete jedným z lídrov útoku tejto Brazílie, ktorá sa ženie za hlavným cieľom. Cítite sa ako líder v tíme?
„Áno, v kádri sa vždy cítim dôležitý. A keď príde rad na mňa, vždy sa cítim ako líder, ako v Brazílii, tak aj v každom tíme, za ktorý som hral. Chcem pomáhať, nech hrám kdekoľvek. To som si stanovil vždy, keď idem na ihrisko.“
Môže to byť madridský útok zo strany brazílskeho národného tímu s Vinim a vami. Myslíte si, že pre mnohých Madridistov bude Brazília druhým národným tímom? Kvôli vám, Militãovi, Casemirovi, Vinim…
„Dúfam, že aj vďaka nám bude veľa Madridistov fandiť Brazílii. Sme šťastní vďaka starostlivosti, ktorú nám každý deň preukazujú v Madride.“
Zdá sa, že v Katare nie je jasný favorit, ale Brazília je vždy jedným z nich. Zaváži mať päť hviezdičiek na hrudi veľa? V pozitívnom zmysle.
„Nie sme veľkí favoriti len preto, že máme päť hviezdičiek. Patríme medzi najsilnejších, to je jasné, ale sú tu aj iné skvelé národné tímy. Na Majstrovstvách sveta nie je jediný favorit, pretože sú tam veľmi silné tímy. Ale samozrejme, uvedomujeme si, že máme silný tím a máme všetko na to, aby sme vyhrali Majstrovstvá sveta.“
Mnohí hovoria, že hlavným favoritom je Argentína Lea Messiho. Myslíte si to?
„Bude to silný súper, ale ako som povedal, nevidím jedného jasného favorita. Môže sa stať veľa vecí. Sú to Majstrovstvá sveta a všetko je ťažké. Po víťazstve na Copa America však ukázali, že sú mimoriadne nebezpeční.“
Pred Majstrovstvami sveta ste mali takmer dokonalé obdobie v klube. Koniec minulej sezóny s víťazstvom v Lige majstrov a začiatok tejto, kde ste odohrali veľa zápasov v prvom tíme. Zdá sa, že ste na šampionát dobre pripravený.
„Mojím cieľom bolo odštartovať túto sezónu rovnako ako minulý rok. Hrám veľa a zakaždým hrám stále sebavedomejšie. Cítim sa lepšie a myslím si, že som pripravený hrať na Majstrovstvách sveta v Katare.“
Vašimi potenciálnymi súpermi budú mnohí kolegovia či bývalí kolegovia z Realu Madrid. Mnohí z nich sú obrancovia ako Carvajal, Varane či Rüdiger. Ak by ste mohli jedného „eliminovať“ práve teraz, koho by ste si vybrali? Proti komu sa najviac bojíte hrať?
„Všetci sú veľmi dobrí, ale ak by som si mal vybrať, „vyradil by som“ Rüdigera, pretože je to veľmi silný chlap, pre útočníka je veľmi ťažké prejsť cez neho. Mám to každý deň na tréningu a verte mi, je to presne tak, ako vám hovorím.“
Aké ťažké to je?
„Zrážka s Rüdigerom je ako zrážka s vlakom. Je to šialenstvo!“
Ostaňme pri Majstrovstvách sveta. Čo si myslíte o Španielsku?
„Španielsko je vždy dobré, má veľmi jasne definovaný štýl. Sú jedným z tímov, ktoré hrajú najlepšie, vždy dlho držia loptu… Myslím si, že sú veľmi nebezpečným tímom a keby som si mal vybrať, nechcel by som proti nim hrať.“
V zostave La Roja sú len dvaja Madridisti, Carvajal a Asensio. Myslíte si, že je nefér, že tam nie je napríklad Nacho?
„Myslím si, že áno, zaslúžil si byť nominovaný, pretože má za sebou veľa skvelých rokov, vždy hrá na úrovni. Nemôžem veľa povedať, pretože to nie je moja krajina, ale myslím si, že je trochu zvláštne, že nie je medzi nominovanými.“
Štatistiky vo vašom národnom tíme sú sedem oficiálnych zápasov a jeden gól. Vylepšenie streleckej štatistiky je pre vás výzvou? Teraz ste v pokutovom území oveľa častejšie.
„Určite, ak budem viac hrať, budem viac strieľať. To je jeden z mojich cieľov a pripravujem sa na to.“
Teraz hráte nielen na krídle. Niekedy, keď tam nie je Benzema, pôsobíte ako útočník.
„Vedel som, že tam môžem hrať, nebolo to pre mňa nič nezvyčajné. Chýbali mi len minúty na tejto pozícii. Ale cítim sa byť schopný hrať napravo, naľavo, ako hrotový útočník alebo za útočníkom. Jediné, čo chcem, je pomôcť svojim tímom.“
Mala by Brazília hrať na Neymara?
„Možno nie až tak veľa, ale samozrejme vieme, že je to náš najlepší hráč a musíme urobiť všetko pre to, aby sa na ihrisku cítil dobre. Ak bude Ney hrať dobre, všetci z toho budeme mať úžitok, veľmi nám pomáha. Hrať proti nemu je v určitých situáciách veľmi dôležité.“
V Santose začiatkom roka 2019 ste boli ešte dieťa. Teraz ste v Katare jeden krok od toho, aby ste odohrali svoje prvé Majstrovstvá sveta. Úprimne, dotklo sa vás to?
„Áno, veľmi, ale som pripravený. Ale som dojatý, pretože je to turnaj, o ktorom som najviac sníval a každý deň snívam o víťazstve. To je pravda.“
Ako by ste sa za tie roky vývoja ohodnotili?
„7, pretože v klube a reprezentácii sa môžem ešte veľa zlepšiť.“
zdroj: marca.com

