Cítiš už, že si hráčom Realu Madrid?
„Viac-menej, pretože napokon sa môj život dnes zatiaľ veľmi nezmenil. Stále robím tie isté veci. Je pravda, že sme tu veľmi sústredení na reprezentáciu. Ešte som nemal čas spoznať tréningové centrum ani byť na Bernabéu. To bude musieť počkať, ale som veľmi šťastný, predovšetkým z tohto prestupu, z tejto šance. Nemôžem sa dočkať, kedy to všetko spoznám, ale dúfam, že čo najneskôr, pretože to bude znamenať, že tu dosahujeme dobré veci. A potom príde aj čas užiť si to druhé.“
Madridismo čaká na to, akého Cucurellu uvidíme. Pretože v Reale sme po roku s tromi ľavými obrancami so známymi menami, ale veci nešli dobre ani s Franom, ani s Álvarom Carrerasom, ani s Mendym.
„Budem sa snažiť dať zo seba všetko. Myslím si, že som intenzívny hráč, ktorý vždy dáva všetko pre tím a pre spoluhráčov. Myslím si, že najdôležitejšie je znovu vytvoriť tento tím, tento víťazný gén, ktorý Real Madrid už má vo svojich základoch, ale možno treba ešte zlepšiť pár vecí, ktoré v posledných rokoch úplne nefungovali a spôsobili, že Real Madrid nezískaval trofeje. Myslím si, že všetci chceme to isté: vyhrávať trofeje a byť čo najvyššie.“
To, že si dobrý, je zrejmé. Lenže v Madride niekedy dodávame, že sa do tohto tímu treba aj hodiť.
„Áno, jasné. Je to veľká výzva. Napokon všetci hráči, ktorí prichádzajú do Realu Madrid, sú dobrí a prispôsobiť sa alebo uspieť tam nie je ľahké. Je to niečo náročné. Je to veľmi náročný klub, v ktorom musíte byť v každom zápase na 100 %. Všetky tímy vás chcú poraziť vzhľadom na to, čo znamená poraziť Real Madrid. A potom sa všetko hodnotí na konci sezóny podľa trofejí, ktoré ste získali, a zápasov, ktoré ste odohrali. Myslím si, že je to veľká výzva a prichádza ku mne v dobrom momente. Zažil som už všetko: dobré chvíle aj zlé chvíle. A všetky tieto skúsenosti zo mňa robia hráča a človeka, ktorým som teraz. Mám obrovskú chuť začať túto novú výzvu.“
Dnes ťa vidím ako veľkého Davida Silvu, ktorý tiež začínal u Mendilibara v Eibare.
„Áno, prešiel som si trochu všetkým. Prešiel som od hľadania svojho miesta v skromnejších tímoch, potom som si vyskúšal skúsenosť v Premier League, tiež v tíme, ktorý nebol v Španielsku príliš známy, a potom v Chelsea, kde to boli veľké roky. Je pravda, že na začiatku to bolo trochu ťažké, ale podarilo sa mi tam vyhrať dve trofeje, dostať šancu prísť do reprezentácie, vyhrať EURO a teraz urobiť krok do Realu Madrid. Myslím si, že je to veľká odmena za celú túto prácu, ktorá nebola jednoduchá, ale všetko úsilie, ktoré sme do toho vložili, a všetka pomoc ľudí, ktorí mi pomáhali, za to stáli.“
A čo podľa teba v tebe videli, čo teraz nevidia v Carrerasovi, Mendym a Franovi Garcíovi?
To neviem. Myslím si, že to sú veci trénera alebo športového riaditeľa… Ako hráči sa mi zdajú veľmi dobrí. Jasné, že je to náročné, o to viac na tejto pozícii v obrane, pretože ak tím nevyhráva alebo nezískava trofeje, je normálne, že obrancovia vyzerajú, akoby to bola ich vina. Pretože napokon, ak nevyhrávate, je to preto, že inkasujete góly, a ak inkasujete góly, znamená to, že niečo bolo zle. Myslím si však, že góly alebo akcie, po ktorých padajú góly, zvyčajne zriedka vyplývajú z chyby jedného človeka. Je to skôr reťazec vecí. Napokon minulosť je minulosť. Určite sa z toho vyvodilo ponaučenie, čo treba zlepšiť. Mám chuť tam byť, spoznať spoluhráčov a dávať zo seba všetko. Myslím si, že nezáleží na tom, akí sú hráči a aká je konkurencia. Najdôležitejší je vždy tím a hotovo.“
Keď bol oznámený tvoj prestup, v relácii tu v Radio MARCA sa objavila celá séria mien na porovnanie: Nuno Mendes, Gvardiol…
„Áno, myslím si, že v posledných rokoch som bol na veľmi dobrej úrovni. Pre mňa je dnes najlepší Nuno Mendes. Vždy som to hovoril. Veľmi sa mi páči, aký je, čo dáva tímu, predovšetkým ofenzívne. Myslím si však, že sme rozdielni hráči a môžeme poskytovať rôzne veci. Zároveň si myslím, že hodnota hráča je v danom kontexte veľmi dôležitá. Možno keby Nuno Mendes nebol v PSG, tak by sa o ňom napriek tomu, aký je dobrý, nehovorilo rovnako. Ale napokon vyhral dve Ligy majstrov za sebou, sú majstrami ligy, takže je normálne, že sa o ňom hovorí. A nech si každý myslí, čo chce, nech má svoj názor. Ja sa vždy budem snažiť dávať zo seba všetko a hotovo.“
Prečo by mal Real Madrid priviesť Enza Fernándeza? Poznáš ho dobre.
„Áno, uvidíme. Pre mňa je to veľký hráč. Okrem toho je mojím priateľom a…“
Rozprávaš sa s ním?
„Áno, rozprávame sa.“
Pogratuloval ti k prestupu?
„Áno, pogratuloval mi.“
Čo ti povedal? „Kam ideš, darebák? Chcem mať dom vedľa teba“?
„Nie, nie [smiech]. Ale dúfam, že k tomu dôjde. Ja by som bol veľmi šťastný, pretože ako hovorím, v Chelsea sme boli veľmi šťastní, ale museli sme prežívať aj trochu ťažké momenty a vytvorili sme si krásne priateľstvo. Držali sme spolu aj v tých ťažkých chvíľach. Možnosť prestúpiť v tom istom lete do Realu Madrid pre nás oboch, pri tom, čo Real Madrid znamená, by bola výnimočná skúsenosť. Prajem mu všetko najlepšie a dúfam, že bude mať šťastie, dúfam, že k tomu dôjde.“
V reprezentácii máš pred sebou ľudí ako Nico Williams či Baena, teda pracovitých hráčov, ktorí ti pomôžu na krídle. V Reale Madrid, pokiaľ sa v lete neobjaví nejaké prekvapenie, pretože človek nikdy nevie, budeš mať Viníciusa.
„Myslím si, že si budeme dobre rozumieť alebo sa o to aspoň pokúsime. Keď máte takých rozhodujúcich hráčov ako on…“
Rozhodujúcich, ale bolo by dobré aj to, aby sa vracal…
„No dobre, nech mi dáva veľa v útoku a ja urobím všetko, čo on nebude chcieť robiť. Myslím si, že ak bude rozhodujúci, na tomto základe sa pokúsime dohodnúť, vytvoríme nejaký plán, aby bol čerstvý na strieľanie gólov, a ja už na seba vezmem špinavú robotu.“
Vinícius
„Myslím si, že Vinícius už ukázal, že je veľkým hráčom, veľmi rozhodujúcim hráčom. Bol veľmi, veľmi vplyvný pri triumfoch Realu Madrid v Lige majstrov. Dúfam, že v tejto sezóne to tak bude znovu a že mi tento rok, už ako spoluhráč, bude môcť dať veľa vecí.“
A ty si na ihrisku provokatér? Chytáš sa so súpermi?
„Nie, som provokatívny, ale nie som príliš ukecaný. Je však pravda, že ak ma niekto pozná iba z ihriska, je možné, že ma nenávidí. Potom, keď ma spoznajú mimo ihriska, všetci vedia, že som veľmi dobrý človek, úplne iný človek. Sú to dve veľmi rozdielne veci. Rozumiem, že aj on to robí preto, aby súperov vyviedol z kontextu zápasu alebo ich vytrhol z koncentrácie. Myslím si tiež, že sa v tom momente konfrontácie cíti dobre, že sa v tom cíti komfortne. Napokon každý používa svoje taktiky. Pokiaľ to neovplyvňuje tím v otázke vylúčení alebo podobných vecí, tak to nič nie je. A ak potom každý dáva na ihrisku správnu úroveň, môže robiť, čo chce.“
Zaujímavé je, že Marc skutočne debutoval, naozaj debutoval v seniorskej reprezentácii na Bernabéu. A s kým si sa vtedy chytil?
„Áno, s Endrickom, trochu [smiech]. Pamätám si, pamätám! Nuž, to sú veci, ktoré sa stávajú. Ja sa napríklad pre tím, v ktorom hrám, alebo v tomto prípade pre reprezentáciu, vždy budem snažiť dávať zo seba všetko. Nezáleží na tom, kto je súperom, ale vždy s rešpektom. Napokon je to hra. Keď sa zápas skončí, všetko zostane tam a hotovo. Myslím si, že tak to má byť. Na ihrisku je to jedno, mimo ihriska druhé a hotovo. Každý hľadá to najlepšie pre svoj tím, pre svoju reprezentáciu a hotovo.“
Čo si počul od Mourinha, čo si ťa získalo? Povedal si, že ti uviedol detaily zo zápasu Chelsea – Benfica zo septembra 2025, vyhrali ste 1:0. Keď ti o tom hovoril, čo ti prechádzalo hlavou?
„Nič, napokon keď vám zavolá taký tréner ako Mourinho, myslím si, že je to niečo, na čo môžete byť hrdý.“
Ale zdvihol si telefón? Hovorím to preto, že veľa hráčov hovorí: „Nemohol som tomu uveriť a nezdvihol som.“
„Áno, áno, áno. Najskôr mi napísal a vedel som, že je to on. Trochu sme sa porozprávali a boli to pekné veci, pekná skúsenosť. Je to tréner, ktorý vyhral toľko vecí… Keď vám zavolá taký veľký tréner a rozpráva vám také veci, myslím si, že je to niečo veľmi krásne. Mám chuť začať s ním pracovať.“
Na záver rýchly test. Dám ti päť mien z každej formácie, historických hráčov Realu Madrid, a musíš si vybrať jedného. Začíname: brankár, obranca, dvaja stredopoliari a útočník. Päť brankárov, žiadny už nehrá: Keylor Navas, Casillas, Buyo, Zamora alebo Miguel Ángel.
„Casillas.“
Obranca: Carvajal, Roberto Carlos, Hierro, Sergio Ramos alebo Marcelo.
„Uf, tu si dal veľa takých, ktorých mám rád, ale… Carvajal ma zabije, ale Marcelo [smiech].“
Modrić, Kroos, Redondo, Casemiro alebo Pirri.
„Hmm… Modrić.“
Zidane, Figo, Gento, Míchel alebo Raymond Kopa?
„Zidane.“
Di Stéfano, Puskás, Ronaldo Nazário, Raúl alebo Cristiano.
„Tu vzhľadom na to, že niektorí sú z mojej éry a videl som ich viac, poviem Cristiano.“
zdroj: Radio Marca

