Neexistuje lepší dôkaz dobrého športového manažmentu ako zisk titulov a Real Madrid v tomto smere nenecháva nikoho na pochybách.
Niekoľko rokov po dosiahnutí štyroch titulov v Lige majstrov v piatich sezónach klub naďalej napĺňa svoju vitrínu trofejí.
Od roku 2022 (vrátane) vyhrali kráľovskí hráči Ligu majstrov, dva španielske tituly, Kráľovský pohár, Španielsky superpohár a Európsky superpohár a 1. júna budú vo Wembley bojovať proti Borussii Dortmund o ďalší triumf v najprestížnejšej európskej súťaži.
Existuje však aj iný pohľad, ekonomický, podľa ktorého nárast hodnoty tímu ukazuje, že madridskí funkcionári odvádzajú vynikajúcu prácu.
Hráči, ktorých hodnota sa mnohonásobne zvýšila, potvrdzujú, že prestupová politika kráľovského klubu zaručuje úspech na ihrisku aj v klubovej pokladnici.
Podľa portálu Transfermarkt, ktorý analyzuje celý súčasný káder, je trhová hodnota Realu Madrid 1,010 miliardy eur, čo je po Manchestri City a Arsenale tretia najvyššia hodnota v zozname zostavenom týmto portálom.
Úspech však spočíva vo výdavkoch vynaložených na skompletizovanie tímu snov. Los Blancos investovali celkovo 569 miliónov eur, takže v súčasnosti je rozdiel medzi ich ocenením a sumou vynaloženou na prestupy 441 miliónov eur v pluse.
Bilancia vyzerá ešte lepšie, ak zoberieme do úvahy desať hráčov do 25 rokov, ktorí sú v kádri prvého mužstva. Ich celková trhová hodnota je 791 miliónov eur, no Real na ich získanie vynaložil „len“ 357,5 milióna eur. Rozdiel je teda 433,5 milióna, čo dokazuje, že politika získavania mladých talentov priniesla fantastické výsledky.
Iba Arda Güler, ktorý prišiel do klubu minulý rok a v aktuálnej sezóne nedokázal nazbierať príliš veľa minút, má nižšiu hodnotu ako suma, za ktorú bol kúpený. Naopak, hráči ako Vinícius, Rodrygo, Bellingham a Valverde svoju hodnotu za niekoľko rokov výrazne zvýšili.
Skvelým príkladom je Uruguajčan: z Peňarolu ho získali za 5 miliónov eur a teraz by stál 100 miliónov eur. Spolu s Bellinghamom, Viníciusom a Rodrygom je jedným zo štyroch hráčov v kádri, ktorí dosiahli hranicu 100 miliónov.
Žiadny iný klub v Európe nemá toľko hráčov tohto typu. City má troch (Haaland, Foden, Rodri), zatiaľ čo Arsenal (Saka a Rice) a Bayern Mníchov (Kane a Musiala) majú po dvoch. A v lete sa k tejto skupine pripojí Kylian Mbappé.
K daným číslam treba dodať, že niektorí členovia súčasného kádra ako Kroos a Modrič už majú ďaleko od svojho najvyššieho ohodnotenia. Okrem toho niektorí, ako napríklad Rüdiger a Alaba, prišli zadarmo.
Svoje najlepšie roky už prežili v Reale Madrid, ale stále majú určitú trhovú hodnotu a ich prínos sa nemeria v prepočtoch, ale v kvalitnom futbale, ktorý môžu ponúknuť ešte niekoľko dobrých sezón.
Je to ďalší dôkaz, že práca športového manažmentu je na vysokej úrovni. Slúži ako základ éry, ktorá sľubuje, že bude veľkolepá. Tento vzorec funguje, ale funguje preto, lebo každá nová operácia je dôkladne preverená.
Vykonávajú sa početné analýzy všetkých aspektov daného hráča, od techniky až po psychológiu. Spoznáva sa jeho okolie a diskutuje sa so všetkými možnými zdrojmi informácií, aby sa po vypracovaní profilu hráča mohlo rozhodnúť, či sa mu oplatí prestúpiť.
Juni Calafat, šéf skautingu Realu Madrid, je mozgom celého tohto procesu a stojí v popredí metódy, ktorú sa mnohé iné kluby snažia napodobniť, no bez rovnakého úspechu.
Tento úspech by sa 1. júna mohol stať ešte výraznejším pri prípadnom triumfe v Lige majstrov. Vinícius, Rodrygo a Valverde už jeden získali, no pre Judea či Tchouaméniho to môže byť prvý pohár Ligy majstrov.
V každom prípade, cieľom nie je vyhrať Ligu majstrov len tento rok, ale zopakovať alebo sa priblížiť k tomu, čo dokázala predchádzajúca generácia a udržať si hegemóniu v Európe.
A to nebude záležať len na hráčoch, ale aj na riaditeľoch a rozhodovacích činiteľoch, ktorí pracujú na úspechu madridského giganta z pohodlia klubových kancelárií.
Zdroj: relevo.com