Domov Novinky Výhody a nevýhody prestupovej politiky Realu

Výhody a nevýhody prestupovej politiky Realu

Prestupová politika Realu Madrid sa v poslednom desaťročí výrazne zmenila. Časy Galácticos a obrovské letné investície do svetoznámych hráčov ustúpili sústredeniu sa na najtalentovanejších hráčov novej generácie.

Autor: Marek Varga
1 komentár

Aj keď sa stále vynakladajú obrovské peniaze na mladých hráčov, ekonomické úsilie je kompenzované maržou na ďalší rozvoj.

Na druhej strane, veteráni sa pripájajú do klubu buď zadarmo, alebo keď im to umožní zmluvná situácia. Tento model opakovaný rok čo rok však nie je 100% spoľahlivý.

Nákup tínedžerov alebo hráčov tesne na prahu skvelej kariéry zahŕňa riskovanie. Každý prípad je iný. Nemožnosť priniesť viacero svetových hviezd v jednom prestupovom okne nás núti hľadať alternatívy.

Analýzy založené na mnohých reportoch vždy merajú rozsah investície a pomáhajú stanoviť finančný limit. Skauti tu zohrávajú kľúčovú úlohu a zatiaľ sú vo svojich výberoch celkom dobrí.

Vyberú skupinu hráčov na pozorovanie a potom začnú veľmi dlhý proces analýzy rôznych aspektov.

Aby si bol istý správnou voľbou, Juni Calafat zvyčajne najprv kontaktuje hráčovo okolie a pýta sa na neho v klube, kde robil prvé kroky.

Zohľadňujú sa nielen športové faktory, ale aj osobné. Vedúci skautov potom rozhodne, či sa daný hráč oplatí kúpiť a oznámi to výkonnej rade, ktorá vždy urobí konečné rozhodnutie.

Calafat sa používa na zachovanie úplnej diskrétnosti. „Je veľmi dobrý a čo je mimoriadne dôležité, vždy pracuje bez akéhokoľvek hluku okolo toho,“ hovorí jeden z agentov, ktorí s ním mali možnosť spolupracovať.

Juniho práca bola zásadná pri prestupoch Endricka, Camavingu, Bellinghama a Gülera.

Keď sa klub rozhodne získať hráča, bojuje o neho zo všetkých síl. Mladí hráči najčastejšie podpisujú šesťročné zmluvy za atraktívnych podmienok, aj keď nie príliš prehnaných.

Športovec by sa mal vždy jednoznačne zamerať na športové ciele, nie finančné. Valdebebas potom vypracuje najlepší plán rozvoja pre daného hráča. Diskutuje sa o tom, či ho okamžite zaradiť do prvého tímu, nechať si ho na chvíľu v Castille alebo ho poslať na hosťovanie.

Do šiestich rokov majú mladé talenty dostatok času dokázať svoju užitočnosť a získať veľký kontrakt na vrchole kariéry.

Hlavným rizikom však je, že investícia sa môže ukázať ako neúspešná. Keďže hovoríme o mladých hráčoch s nepotvrdenou reputáciou, je oveľa jednoduchšie urobiť chybu.

Neskôr je ťažké takého hráča niekam umiestniť. Stačí sa pozrieť na prípady Reiniera, Odriozolu a Valleja. Toto sú najvýraznejšie príklady hráčov, ktorí nikdy nedosiahli úroveň očakávanú z reportov. Víťazné trofeje takéto nešťastia účinne zakrývajú. Nič to nemení na fakte, že sa dejú.

Ďalším problémom je, že takéto prestupy sú v súlade s klubovou politikou, ale nie nevyhnutne s víziou trénera. Môže totiž nastať situácia, že tréner dostane niekoho, koho jednoducho nepovažuje za potrebného.

Za Lopeteguiho bol takou osobou Vinícius, kým Zidane nebol fanúšikom Militãa, kým sa nezranili Ramos a Varane. Dnes sa zdá, že Ancelotti opakuje tento typ schémy s Brahimom. Vývoj hráča týmto spôsobom je nevyhnutne zastavený a plány klubu sa rozchádzajú so zámermi trénerov.

Real však verí, že v súčasnej finančnej situácii klubu je preferovaná prestupová politika jediná správna. Kráľovský tím sa musel vysporiadať s následkami pandémie a neskôr sa rozhodol štadión rekonštruovať.

V konečnom dôsledku vyhraté trofeje ukazujú, že plán manažmentu funguje. Dnes sa Real Madrid stal ideálnym miestom na výchovu najjagavejších mladých talentov.

zdroj: relevo.com

Subscribe
Notify of
1 Komentár
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

1
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x