Domov Novinky Večer spoznáme nomináciu na Zlatú loptu

Večer spoznáme nomináciu na Zlatú loptu

Dnes spoznáme nominantov na ceny France Football a L'Équipe, vrátane mužskej Zlatej lopty. Mená vyvolených zverejnia dnes večer.

Autor: Marek
1 komentár

Od tohto roku sa Zlatá lopta udeľuje za sezóny, nie za kalendárne roky. L’Équipe, vlastnený rovnakým vlastníkom ako France Football, pôvodný organizátor Zlatej lopty, na jar oznámilo, že pri udeľovaní cien sa bude brať obdobie do 31. júla.

To samozrejme znamená, že Majstrovstvá sveta v Katare budú súčasťou Zlatej lopty 2023. V súčasnosti sa vyberajú víťazi Zlatej lopty mužov a žien, Kopa Trophy pre najlepšieho hráča do 21 rokov a Yashin Trophy pre najlepšieho brankára. .

Záverečné gala vyhlasovanie víťazov sa bude konať 17. októbra v Théâtre du Châtelet v Paríži.

Prvým krokom je vytvorenie zoznamu kandidátov. Podľa toho sa vyberá 30 mien medzi mužmi, 20 medzi ženami, 10 medzi brankármi a mladými hráčmi.

O týchto nominačných listinách doteraz rozhodovali najmä novinári z France Football a v poslednom čase aj z L’Équipe.

Teraz bude vyberať aj Didier Drogba, hlavný ambasádor ocenenia, a hlasujúci novinár z minulého vydania, ktorého voľba sa najviac zhodovala s konečnými výsledkami. Tento rok to bude Truong Anh Ngoc z vietnamských The Thao & Van Hoa, ktorý sa v minulej edícii dokonale odhadol piatich najlepších hráčov.

Medzi ženami bude mať hlas Češka Karolína Hlaváčková, ktorá ako jediná správne vybrala pódium Zlatej lopty žien. Finálni nominanti budú spoločne vybraní z týchto rôznych zoznamov a vyvolení budú vyhlásení dnes po 18:30.

Ďalšou novinkou je systém hlasovania. V roku 2021 hlasovali novinári zo 170 krajín z celého sveta. Odteraz to bude 100 najlepších krajín v rebríčku FIFA za mužov a 50 za ženy, aby cena získala väčšiu legitimitu.

Boli špecifikované aj kritériá výberu najlepších hráčov. Jedno bolo zdôraznené: Zlatá lopta je individuálne ocenenie a preto základom výberu číslo 1 bude hodnotenie individuálnych výkonov.

Kritériom číslo 2 bude zameranie sa na tímové výkony a tímové ocenenia získané počas sezóny. Napokon, kritériom číslo 3 bude úroveň hráča a fair play, pretože stále záleží na tom, aby bol hráč príkladom pre ostatných.

Od tohto roku bola z kritérií vyradená kariéra hráča. Má to ukázať, že Zlatá lopta je otvorenou súťažou na jednu sezónu, nie doménou špecifickej skupiny hráčov.

Absolútnym favoritom na zisk Zlatej lopty je podľa bookmakerov Karim Benzema a okrem neho sú to Kylian Mbappé, Mohamed Salah a Sadio Mané.

Los Blancos dúfajú, že vysoko budú aj Vinícius Júnior, Thibaut Courtois a Luka Modrić. Belgičan je absolútnym favoritom na zisk Yashin Trophy.

zdroj: France Football

Subscribe
Notify of
1 Komentár
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

1
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x
()
x