Domov Novinky Úpadok 4-2-3-1 a vzostup 4-4-2

Úpadok 4-2-3-1 a vzostup 4-4-2

Platforma Mediacoach analyzovala formácie tímov La Ligy v posledných sezónach a výsledky klubov hrajúcich s danou formáciou.

Autor: Marek Varga
0 komentár

Závery ukazujú, ktoré formácie najčastejšie využívajú top tímy v Španielsku a ktoré zostupujúce tímy.

Nikto nepochybuje o tom, že taktika je vo futbale čoraz dôležitejšia. Talent stále vyhráva zápasy, no v ligách na dlhé trate je čoraz ťažšie zabezpečiť si rýchlo prvenstvo.

Trénerské tímy disponujú ľudskými zdrojmi a najnovšími technologickými inováciami, aby mohli tím lepšie pripraviť na zápasy a zmenšiť tak odstup na teoreticky lepšie tímy.

Jedným z hlavných rozhodnutí trénera a jeho asistentov je voľba hracieho systému. Štyria obrancovia alebo päť? Jeden alebo dvaja útočníci? Závisí to od mnohých faktorov: vlastnosti hráčov, ich úroveň, predstava trénera o hre, súper… Faktom je, že niektoré formácie častejšie využívajú najsilnejšie tímy a iné potenciálni zostupujúci.

Mediacoach, platforma na analýzu výkonnosti a videa, ktorú vyvinula La Liga spolu s Univerzitou kráľa Giovanniho Charlesa vo Fuenlabrade a Univerzitou Miguela Hernándeza v Elche, vykonala štúdiu, ktorá ukázala, že poslední španielski šampióni a tímy, ktoré sa kvalifikovali do Ligy majstrov, zvyčajne používali formáciu 4-3-3. Obľúbený systém tímov kvalifikujúcich sa do Európskej ligy bol 4-2-3-1, no najčastejšie ho využívajú aj zostupujúce tímy.

Štúdia zohľadnila 32 tímov La Ligy z posledných deviatich sezón (od 2012/13 do 2020/21). Analyzovaných bolo 3 420 zápasov a 6 840 základných formácií. Iba 9 z týchto 32 tímov hralo v najvyššej súťaži nepretržite počas deviatich analyzovaných sezón, zatiaľ čo zvyšných 21 hralo aj na rôznych nižších úrovniach súťaže.

Počas sledovaného obdobia sa pozorujú jasné zmeny. V sezóne 2012/13 asi 80 % tímov používalo 4-2-3-1, zatiaľ čo zvyšok používal 4-3-3, 4-4-2 a 4-5-1. V poslednej analyzovanej sezóne 2020/21 bola najčastejšie používaná zostava 4-4-2, nasledovali 4-2-3-1 a 4-3-3, ale rozdiely medzi nimi boli malé. Zarážajúci je postupný pokles obľúbenosti formácie 4-2-3-1, ktorá bola kedysi východiskovou formáciou drvivej väčšiny klubov.

Možným dôvodom nahradenia 4-2-3-1 formáciou 4-4-2 je „tendencia trénerov hrať viac defenzívne.“ Navyše sa zistilo, že systém 4-4-2 by mohol viac odmeniť fyzickú kondíciu tímov. Možno ju považovať za najsymetrickejšiu formáciu, v ktorej je pre hráčov jednoduchšie hrať blízko seba, chrániť svojich spoluhráčov…

Podľa štúdie dvojice Arjol-Serrano bolo pozorované, že útočníci a strední záložníci stratili menej síl pri hre v rozostavení 4-4-2 ako pri rozostavení 4-2.-2-3-1.

Štúdia ukazuje, že štvorčlenná obrana nevyšla z módy, hoci hra s tromi vzadu si v posledných sezónach získala istých priaznivcov. Čo sa týka útočníkov, dlho bola tendencia hrať s jedným, no v poslednom čase pribúda tímov spoliehajúcich sa na dvoch útočníkov. Počet tímov, ktoré si vybrali troch útočníkov, zostáva pomerne stabilný. V súčasnosti je to viac ako 20 %.

„Formácia 4-3-3 je jednoznačne ofenzívna, založená na držaní lopty a získavaní pozičnej hry cez krátke prihrávky. Naše výsledky ukazujú, že niektoré z najlepších tímov na svete, ako Real Madrid a Barcelona, ​​boli tímy, ktoré v posledných sezónach najviac využívali rozostavenie 4-3-3.“

„Na druhej strane, systémy s piatimi obrancami, ako napríklad 5-4-1 a 5-3-2, najčastejšie využívali tímy v strede tabuľky alebo na miestach ohrozených zostupom,“ dodávajú autori štúdie.

zdroj: marca.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x