Domov Novinky Pintus nie je prísny, len berie svoju prácu vážne

Pintus nie je prísny, len berie svoju prácu vážne

Životopis Antonia Pintusa je nepriamo úmerný jeho snahe o slávu. Kondičný tréner Realu Madrid uniká z centra pozornosti.

Autor: Marek Varga
0 komentár

V skutočnosti sa o jeho živote vie veľmi málo. Jeho hlavným dôkazom sú jednoducho účinky každodennej práce a nesmierny perfekcionizmus.

Pintus pracuje v tejto profesii už tri desaťročia a jeho podiel na úspechu Realu je nepopierateľný. 60-ročný muž sa teší neobmedzenej dôvere samotného Florentina. Prezident ho zamestnal dvakrát.

Pintus prvýkrát prišiel do španielskej metropoly v roku 2016 na žiadosť Zidana. Pérez ho potom v roku 2021 opätovne angažoval, pričom Zizou už v klube nebol. Hovorí sa, že Antoniov odchod do Interu bol spôsobený zhoršením vzťahu s trénerom.

Prezident Realu nariadil svojmu štábu, aby oznámil návrat Pintusa, ako keby išlo o galaktický transfer. Špecialista na prípravu mal bdieť nielen nad prvým tímom, ale aj nad koordináciou celého ekosystému. Pintus vzbudzuje vo Valdebebas na jednej strane strach a na druhej neskrývaný obdiv.

Kým sa však stal slávnym „seržantom“, ako ho volajú v tréningovom centre, musel niekde začať. Pre futbal ho objavil dnes 74-ročný Claudio Gaudino, považovaný za strojcu úspechov, ktoré v roku 2006 dosiahol s Juventusom, Interom a talianskou reprezentáciou.

„Trénoval som tím Primavera v Juve po tom, čo ma Gigi Maifredi v roku 1991 vyhodil z kádra prvého tímu. O rok neskôr však prišiel Trappatoni a ja som sa vrátil. Bolo treba zohnať niekoho, kto by sa postaral o mládež. Požiadal som o to Antonia. Poznal som ho veľmi dobre, pretože bol športovcom v klube Sisport sponzorovanom Fiatom. Klub bol pod vedením rodiny Agnelli. Tak skončil Pintus v Juventuse,“ spomína Gaudino.

Pintus mal vietor v nohách. Vynikal vo vytrvalostných behoch a učarovala mu atletika. Atletický šport ho zaujal viac ako futbal. Mal pôsobivé výsledky. Jeho dizertačná práca o moderných maratónoch bola ocenená cenou CONI, čo je maximálne vyznamenanie, ktoré udeľuje Taliansky olympijský výbor.

Pintus sa však nešpecializoval len na teóriu. „Bol to veľmi dobrý atlét, skvelý bežec na stredné trate. 1500 metrov zabehol za menej ako štyri minúty. Bol aj technickým riaditeľom Sisport Fiat a Antonia som od začiatku pozorne sledoval. Prvýkrát som sa s ním stretol začiatkom 80. rokov minulého storočia, bol študentom a potom vyučoval predmet súvisiaci s motorikou. Trénoval mladých bežcov na stredné trate. Bol mimoriadne metodický. Preto som si na neho spomenul, keď Juventus potreboval niekoho pre mňa. Jeho skúsenosti mu veľmi pomohli stať sa tým, kým je dnes,“ hovorí Gaudino.

Telefón zazvonil, keď Pintus súčasne pripravoval športovcov a džudistov. Ponuku okamžite prijal. Predtým koketoval ohľadom futbalu v Settimo Torinese, tíme z jeho rodného mesta, ktorý hral v nižších ligách.

Dvere medzi elitu mu však otvoril Claudio. Bola to šanca v jednom z najlepších klubov na svete. „Pamätám si, keď pred 32 rokmi začínal v Juve. Boli sme s Trapattonim na predsezónnom sústredení. Stretol som sa s Antoniom, aby som mu vysvetlil, ako klub funguje. Dal som mu jednu radu: tvrdo pracovať a málo rozprávať. Požiadal som ho, aby nikdy nestúpil na svietnik. Vzal si to hlboko k srdcu. Vždy, keď sa vidíme, spomenie si na tie slová a hovorí, ako veľmi mu pomohli. Je na to hrdý. Chlap buduje značku svojou prácou, nie slovami. Viem, o čom hovorím,“ dodáva.

Gaudino v priebehu rokov sledoval vývoj svojho bývalého zverenca. „Začiatky neboli ľahké. Keď ma Trappatoni v roku 1983 predstavil hráčom, Beppe Furino si ma vzal bokom a povedal, že vyhral šesť majstrovských titulov a nepotrebuje na to kondičného trénera. Na druhej strane Boniperti mi povedal, že ma nechce vídať príliš často pred zápasmi.“

Pintus vie, čo je nedostatok dôvery. Futbalisti však časom pochopili, aké skvelé výsledky sa dajú dosiahnuť správnou fyzickou prípravou. Na dôveryhodnosti mu dodal fakt, že nešetril ani seba. Denne nabehá 10 až 15 kilometrov.

„Je dôležité, aby ľudia videli, že aj ja na sebe pracujem,“ hovorieval Antonio. „Týmto spôsobom je ľahšie osloviť ostatných,“ dodal.

„Antonio sa vyznačuje dostupnosťou pre hráčov, ale predovšetkým pokorou. To spôsobuje, že ostatní trpia, fakt. Pamätám si, že za Deschampsa a Zidana v Juventuse boli tréningy veľmi tvrdé.“

„Pintus však svoju prácu plánuje čo najkonkrétnejšie. Nechce byť považovaný za hviezdu, hoci svoju prácu robí dobre. Nepoznám jediného hráča, ktorý by s ním mal zlý vzťah. Z dlhodobého hľadiska jeho osoba vzbudzuje u ostatných nadšenie,“ pokračuje Gaudino.

Hitom internetu sa stal záber, keď Modric chytil Pintusa za krk po vyradení City pred dvoma sezónami.  „Pintusova metóda, Pintusova metóda!“ kričal Chorvát.

Antonio má však mnoho metód. „Prosperuje, pretože vie, ktorým smerom sa vydať. Vie sa prispôsobiť. Nelipne na tom, čo už vie. Má skúsenosti z Talianska, Francúzska a Španielska, kde práve absolvoval ďalší kurz fyzioterapie. V tomto veku sa stále učí! V tomto smere je vzorom. Toľko hráčov mu preto volalo, aby prišiel do ich klubu. Vialli v Chelsea, Poyet v Sunderlande alebo Zidane v Reale Madrid,“ prezrádza Gaudino.

„Antonio bol vždy dva kroky pred ostatnými. V hráčoch to vyvolalo veľmi zaujímavé pocity. Na jednej strane mali pocit, že sú do špiku kostí vyťažení, na druhej strane mali dojem, že sa to robí tým najbezpečnejším spôsobom. Dal nám GPS vysielače, potom sme analyzovali prejdenú vzdialenosť, rýchlosť, počet šprintov či najvyšší tep. To, čo sa dnes zdá normálne, bolo pre mňa v roku 2012 úplne nové. V Aston Ville a Rangers som bol zvyknutý na úplne iné metódy,“ povedal pred rokom v rozhovore pre El Mundo bývalý obranca Carlos Cuéllar.

„Antonio nielen personalizuje tréning, ale vie aj ako predchádzať zraneniam. Dnešné technológie výrazne pomáhajú predchádzať zraneniam. A tu je Pintus jedným z najlepších v odbore,“ ešte raz chváli Gaudino.

Z tohto dôvodu sa Florentino rozhodol zamestnať ho druhýkrát. Jeho predchodcom bol Gregory Dupont, ktorý predtým pôsobil pri francúzskom národnom tíme. Účinky jeho práce však vzbudzovali hlboké znepokojenie.

Francúz nedokázal vycítiť kráľovský káder. Po sezóne 2020/21 odišiel so Zidanom. 1. júla 2021 bol ohlásený návrat Ancelottiho a o tri dni neskôr Pintusa.

Odvtedy sú všetky záležitosti týkajúce sa fyzickej prípravy pod dohľadom seržanta. „Je v neustálom kontakte s hráčmi. Na rozdiel od vzhľadu nemá tvrdú ruku a nie je prísny. Svoju profesiu jednoducho berie vážne, no zároveň je mimoriadne komunikatívny,“ uzatvára Gaudino.

V prípravnom období hrá kľúčovú úlohu práve Pintus. Vo Valdebebas vyžmýka hráčov až na doraz. Bellingham a Güler už videli úsilie, ktoré Talian vyžaduje. Obaja si na prvom tréningu v novom klube poriadne vytrpeli. Od začiatku sa teda učia, koľko úsilia treba na triumf v Lige majstrov.

zdroj: relevo.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x