Domov Novinky Osemnásť najintenzívnejších dní v histórii El Clásica

Osemnásť najintenzívnejších dní v histórii El Clásica

Autor: Jana Comová
2 komentáre

Zaspomínajte si, ako pred desiatimi rokmi Real Madrid odohral v rozmedzí menej ako troch týždňov až štyri zápasy proti Barcelone. Stretnutia sa uskutočnili v priebehu 18 dní a rivalita klubov sa (nielen) v tých časoch dala doslova krájať.

Zverenci niekdajšieho trénera Barcelony, Pepa Guardiolu, čelili tímu Josého Mourinha v troch súťažiach – v La Lige, vo finále Copa del Rey a v semifinále Ligy majstrov – a to od 16. apríla do 3. mája 2011.

Po príchode Mourinha do španielskeho hlavného mesta sa zápasy v El Clásicu zmenili na niečo viac, než boli len obyčajné rozpory dvoch odlišných filozofií medzi ním a Guardiolom. Blaugranas sa postupne stávali najlepším tímom v Európe a Real Madrid povolal do služby Mourinha s myšlienkou ukončiť túto barcelonskú hegemóniu.

FC Barcelona získala v roku 2009 šesť trofejí; posledný úspech v Lige majstrov zažili Los Blancos v roku 2002. Medzitým Barcelona v prvom El Clásicu na Camp Nou porazila Real Madrid 5 – 0. Piqué zakončil zápas po poslednom góle gestom, tzv. „La Manita“ – dlaňou vystretou so všetkými piatimi prstami na znak piatich gólov.

1.) Duel v La Lige (1 – 1) – 16. apríla

Barcelona vycestovala do hlavného mesta Španielska s osembodovým náskokom pred Realom Madrid, ktorý stavil na extra silnú defenzívu a rozhodol sa hrať s obrancom Pepem v strede poľa po boku Xabiho Alonsa a Samiho Khediru. Blaugranas dominovali v držaní lopty počas celého zápasu.

Lionel Messi skóroval z penalty v 51. minúte po tom, čo Raúl Albiol dostal červenú kartu za faul na Davida Villu v pokutovom území. Real Madrid však vyrovnal skóre z ďalšej penalty v podaní Cristiana Ronalda, pískanej po nedovolenom zákroku Alvésa na Marcela v šestnástke.

Po zápase sa Mourinho sťažoval na verdikty rozhodcu. Iker Casillas spolu so Sergiom Ramosom slovne atakovali Gerarda Piquého, ktorý si dovolil netaktne a dehonestujúco poznamenať: „Maličkí Španieli, vyhrali sme vašu ligu a teraz ideme vyhrať aj Copa del Rey.“

2.) Finále Copa del Rey (1 – 0 pre RM) – 20. apríl

Pepe sa opäť v zostave predstavil ako hráč v strede poľa. Do polčasovej prestávky bol lepším tímom Real Madrid, v druhom polčase Barcelona viac poľavila. Gól Pedra Rodrígueza bol označený za neplatný kvôli ofsajdu a neskôr na to Casillas skvele „zrušil“ Messiho presne mierenú strelu.

Cristiano Ronaldo neskôr na to zabezpečil Realu Madrid výhru v predĺžení, čím svoj tím priviedol k prvej trofeji v Copa del Rey po dlhých osemnástich rokoch. Po zápase Ramos vyzdvihol Mourinhovu mentalitu a Xavi Hernández zdôraznil, že Barcelona bola podľa neho „jediným tímom, ktorý chcel hrať futbal“.

3.) Prvý semifinálový zápas v Lige majstrov na Bernabéu (2 – 0 pre FCB) – 27. apríla

Pred cestou Barcelončanov do Madridu kritizoval Guardiola rozhodcu vo finále Copa del Rey a zároveň uviedol, že Mourinho „by bol rád, keby portugalský rozhodca rozhodoval ich ďalší zápas.

Vyzeralo to tak, že si Guardiola s Mourinhom vymenia ešte zopár „príjemných“ slov. Bývalý tréner Realu Madrid sa na tlačovej konferencii pred duelom Ligy majstrov vyjadril, že „vstupujeme do novej éry, v ktorej tréner kritizuje rozhodcu za správne rozhodnutia“.

Tréner Kataláncov pripustil, že Mourinho je „sk*****ým bossom“ tlačových konferencií a že jeho hráči mu (určite) tlieskali, keď sa k nim potom pripojil na večeru. V samotnej hre Barcelona dominovala bez čistých šancí. Neskôr sa hráči oboch tímov po ceste do šatní slovne napádali.

Pepe dostal červenú kartu za zákrok na Daniho Alvésa. To viedlo k Mourinhovmu ironickému potlesku rozhodcovi. Neskôr Messi strelil dva góly, čím zabezpečil Barcelone výhru. Mourinho mal kvôli verdiktom rozhodcu v prvom polčase po zápase vyjadrenia smerom k UEFE.

Guardiolovi stačilo poznamenať, že jeho protivník (predtým) „vyhral trofej Ligy majstrov, ktorú by som sa hanbil vyhrať“. Real Madrid taktiež vzniesol pripomienky a protestoval voči UEFE kvôli údajnému rasistickému napadnutiu Marcela Sergiom Busquetsom.

4) Semifinálová odveta Ligy majstrov na Camp Nou (1 – 1) – 3. mája

Len o týždeň neskôr sa Mourinho – ktorý sa nemohol zápasu zúčastniť kvôli trestu – rozhodol zostať v hoteli, kde bol ubytovaný madridský celok. Udialo sa to preto, lebo sa kluby nedohodli, odkiaľ bude madridský tréner sledovať zápas na Camp Nou. Prvý polčas mala pod kontrolou Barcelona. Po polčase rozhodca neuznal gól Gonzala Higuaína.

Pedro otvoril skóre pre Barcelonu a Marcelo vyrovnal, no pre Real Madrid to nestačilo, a tak Barcelona pokračovala v kvalifikácii do finále. Hráči Realu Madrid poukazovali po zápase na rozhodnutia hlavného arbitra, no Dani Alvés útočne tvrdil, že „Real Madrid nevie, ako prehrávať“, pričom boli podľa neho „posadnutí Barcelonou“.

Čo sa udialo potom?

Real Madrid čelil Barcelone až neskôr auguste, konkrétne v Španielskom superpohári. Pri tomto zápase José Mourinho vrazil prstom do oka Guardiolovmu asistentovi, Titovi Vilanovovi. Neskôr však Casillas, Xavi a Carles Puyol uzavreli „prímerie“ a v roku 2012 doviedli Španielsko k výhre na európskych majstrovstvách.

Silná rivalita oboch mužstiev je každému dobre známa a práve aj vďaka nej prežívajú fanúšikova a hráči počas zápasov rôzne nezabudnuteľné momenty. V posledných sezónach však v El Clásicu dominuje Real Madrid, ktorý má po najnovšej výhre proti Barcelone veľkú šancu na zisk ligového titulu.

Zdroj: marca.com