Domov Novinky Od „potravy pre memečka“ až po favorita na Zlatú loptu

Od „potravy pre memečka“ až po favorita na Zlatú loptu

Vinícius Júnior prežíva skvelú sezónu a jeho veľký vplyv na výsledky Realu Madrid je viditeľný najmä v Lige majstrov. V súčasnosti je Brazílčan favoritom na zisk Zlatej lopty.

Autor: Henriette Ősziová
21 komentárov

„To, čo Vinícius predviedol v semifinále, sa nevidí často.“ Carlo Ancelotti týmito slovami priznal, že nedokázal skryť svoj údiv nad výkonom Brazílčana počas poslednej magickej noci madridisma na Santiago Bernabéu.

Madridská „sedmička“ sa z „potravy pre memečka“, ako vysvetlil Dani Carvajal, keď obhajoval vývoj svojho kolegu, stal vďaka svojej nezlomnej mentalite a odhodlaniu nezastaviteľným futbalovým hráčom.

Proti Bayernu, svojej poslednej obeti, bol Vinícius nabudený ako vždy. A hrozbu, ktorú tým vytvoril, využil ešte viac ako zvyčajne. Kimmicha rozzúril a zničil Tuchelov plán zastaviť ho.

Real Madrid sa opäť predstaví vo finále Ligy majstrov a bude to druhé finále pre brazílskeho reprezentanta, ktorý je v tejto chvíli najbližšie k tomu, aby v celej svojej doterajšej kariére nechal za sebou Mbappého a Haalanda a prevzal úlohu lídra svojej generácie. Semifinálové stretnutia s Bayernom dokonale vystihujú futbal v podaní 23-ročného mladíka.

Futbal, ktorý sa v súčasnosti vidí len zriedkavo. Je jedným z tých hráčov, ktorí zastavujú čas, dokážu pracovať s loptou, zatiaľ čo napätie súpera stúpa z neistoty a nevedomosti, aký trik použije tentoraz.

Niekedy je však horšie vedieť, kde to všetko skončí, pretože každý ďalší krok je vždy ťažký. Tým ďalším krokom je, samozrejme, odobratie lopty.

Potrava pre memečka, ktorá sa stala svetovou hviezdou

V roku 2018 sa k Realu Madrid, ktorý sa v tom istom lete rozlúčil s Cristianom Ronaldom, pridal veľmi mladý krídelník, ktorý predtým vo svojej domovine lámal mládežnícke rekordy. Vtedy sa hovorilo, že 45 miliónov, ktoré za neho klub vysolil, bol zlý ťah.

Dokonca sa stal terčom posmechu niektorých španielskych fanúšikov, pretože ako 18-ročný nebol schopný robiť dobré rozhodnutia vo finálnej fáze akcie.

Záblesky nevídaného talentu, ktoré na svojej ceste ukázal, však vzbudili nádeje fanúšikov kráľovského klubu. Futbal sa zbláznil, no Vinímu to bolo jedno.

„My sme o jeho hre nepochybovali, ale dostal veľa kritiky, nakoľko nebol presný pred súperovou bránou. Hovorilo sa, že nedáva góly a pri toľkej kritike v Reale Madrid to dokázalo prekonať len málo hráčov. Bol potravou pre memečka a bol pod veľkým tlakom,“ priznal Carvajal.

A tak ako Ježiš na svadbe v Káne premenil vodu na víno, Vinícius premenil posmech na strach, vďaka čomu jeho súperi prepadli fóbii brániť sa jeho útokom.

Teraz je Brazílčan rozhodujúci bez toho, aby potreboval strieľať góly. Kimmich nemal v nohách dynamit a celkovo reflexy na to, aby ho naháňal 112 minút semifinálovej bitky, ktorá určite skončí ako jeho najväčšia nočná mora.

Jeho štýl hry vzbudzuje strach

„Mám šťastie, že môžem hrať každý zápas v tomto drese. Je to sen hrať za Real Madrid. Prišiel som z takého miesta z Brazílie, z druhej strany sveta, odkiaľ ľudia zvyčajne neprichádzajú, a môžem prepísať históriu s týmto tímom, s mojimi príbuznými a s fanúšikmi, ktorí ma veľmi milujú a robím pre nich všetko,“ ubezpečuje odchovanec Flamenga.

Brazílsky útočník podal jeden z výkonov, ktorý ho približuje k Zlatej lopte vďaka mediálnemu vplyvu a dôležitosti tohto stretu.

Strach, ktorý vzbudzoval v hráčoch Bayernu, bol taký silný, že Tuchelov plán spočíval v nasadení až troch hráčov na krytie na krídle, kde Brazílčan úplne voľne tancoval svoju sambu.

V stredajšom zápase zaznamenal 7 efektívnych driblingov (z 12), vyše 53 % vyhratých duelov, 80 % efektivitu prihrávok (20 z 25), 3 presné zásahy (z 5) a bol dvakrát faulovaný.

To sú len niektoré z čísel, ktoré Vinícius na ihrisku Bernabéu zanechal, no jeho futbal presahuje všetko. V roku 2022 nastala metamorfóza a práve vtedy prestal byť sľubným talentom a posilnil svoju rolu hviezdy svetového formátu.

Aktuálna edícia Ligy majstrov ho môže posunúť na ešte vyššiu úroveň a pomôcť mu urobiť posledný krok potrebný k zisku Zlatej lopty. Vďaka svojim úspechom si už toto ocenenie zaslúži. Cesta k sláve je bližšie ako kedykoľvek predtým.

Zdroj: marca.com

Subscribe
Notify of
21 Komentárov
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

21
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x