Domov Novinky Od pochybností k zásadným úlohám

Od pochybností k zásadným úlohám

Luka Modrič a Toni Kroos strávili v tejto sezóne na ihrisku spolu iba 227 minút, no pre početné zranenia v strede poľa budú musieť opäť vytvoriť dvojicu, aby hrali ako v najlepších rokoch.

Vyhliadky Carla Ancelottiho na najbližšie týždne sú pochmúrne: momentálne má vo svojom 23-člennom kádri deväť zranených hráčov.

Niektorí, ako Bellingham, Ceballos a Kepa, sa čoskoro vrátia, ale táto reprezentačná prestávka je pre stred poľa a útok Realu Madrid zničujúca.

Camavinga bude mimo hry osem až desať týždňov, čo znamená, že bude pripravený prinajlepšom do konca februára. S vážnymi svalovými problémami sa do Madridu vrátil aj Vinícius.

Brazílčana nahradia Joselu a Brahim, ako tomu bolo na začiatku sezóny. Čo sa týka Camavingu, taliansky tréner bude musieť dôverovať Lukovi Modričovi a Tonimu Kroosovi, ktorých význam v posledných mesiacoch klesol, no teraz sa stali nepostrádateľnými.

Samozrejme, týchto dvoch nemožno spájať: obaja nastúpili ako náhradníci v prvom kole na San Mamés, ale Kroos sa rýchlo stal stálym členom základnej jedenástky, v tejto sezóne nazbieral už 889 minút a začal od prvej minúty v zápasoch proti Realu Sociedad, Atléticu, Girone, Neapolu, Seville, Barcelone…

Modričov prípad je oveľa vážnejší, pretože odohral len 647 minút a v najdôležitejších zápasoch bol náhradníkom.

Táto situácia bola pre hráča zo Zadaru zvláštna, ako sám vysvetlil v rozhovore pre chorvátske médiá: „Nikto nie je šťastný, keď nehrá. Vzhľadom na celú moju kariéru je tento pocit pre mňa obzvlášť zvláštny. Tréner mal zrejme na toto rozhodnutie svoje dôvody. Real chcel, aby som zostal a ja som to chcel tiež.“

„Mojou jedinou podmienkou, aby som zostal, bolo, že so mnou budú počítať ako s platným hráčom a nenechajú si ma len na základe doterajších výkonov. Povedali mi, že na mojom stave sa nič nezmení, a preto som podpísal novú zmluvu.“

„Uvedomujem si, že v strede poľa máme veľkú konkurenciu a títo mladí hráči sú špičkoví. Budem pracovať na tom, aby som patril medzi hrdinov tejto sezóny. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, ak sa v budúcnosti ukáže, že už nie som dôležitý, popremýšľam, čo robiť. Mal som aj iné ponuky, ale mojím cieľom bol vždy Real Madrid.“

Niekoľko záverov na základe faktov: Zdalo sa, že časy Modriča a Kroosa sa skončili, aspoň ako duo v strede poľa. Ich spoločná účasť v tejto sezóne je zatiaľ obmedzená: na ihrisku boli spolu len 227 minút.

Obaja hráči spolu nastúpili na zápas iba raz, v derby na ihrisku Metropolitana a po polčase bol stav 1:2 pre domácich; (gól dal Kroos). Carletto sa rozhodol stiahnuť Chorváta a nahradiť ho Joseluom.

Zostávajúce spoločné vystúpenia oboch mužov sa udiali v záveroch zápasov, keď sa mužstvo viac sústredilo na dobrú organizáciu ako na napádanie súpera: Real počas týchto 227 minút strelil šesť gólov a štyri inkasoval.

Každý zostarne, dokonca aj legendy. Stavať oboch hráčov na rovnakú úroveň je v tomto prípade opäť nespravodlivé, keďže Kroos má takmer 34 rokov a Modrič mal v septembri 38. narodeniny.

Suma sumárum, obaja sa v lete rozhodli predĺžiť zmluvy o ďalšiu sezónu, aby zvýšili počet skúsených hráčov v kádri, no boli si vedomí toho, že v klube sú už ich nástupcovia: Federico Valverde, Aurélien Tchouaméni, Eduardo Camavinga, Jude Bellingham…

Ancelotti konal v súlade s klubovou politikou, čo malo za následok skrátenie minút na ihrisku pre päťnásobných víťazov Ligy majstrov.

Okolnosti však teraz dávajú veteránskej dvojici druhý život: Camavinga bude pripravený až na konci januára, Tchouaméniho návrat sa tiež očakáva až v roku 2024 a Ceballos, aj keď bude povolaný na zápas v Cádize, bude bez zápasového rytmu.

V jedenástke na Nuevo Mirandilla budú Kroos ako defenzívny stredopoliar a pred nim Valverde a Modrić. Samozrejme, Bellingham bude vyššie. Kultúra nevylučuje starších hráčov a základná jedenástka Realu je teraz otvorená pre oboch veteránov.

zdroj: as.com