Liga majstrov

Real Madrid môže byť právom hrdý na zisk svojich 10 titulov v Lige majstrov. Triumfy z tejto súťaže vám v krátkosti predstavíme práve na tomto mieste.

 

Real je najúspešnejším klubom v histórii najprestížnejšej klubovej súťaže na svete, pričom titul získal celkovo desaťkrát, vrátane prvých piatich titulov. Svoj prvý titul získal v premiérovom ročníku a doposiaľ posledný získal v sezóne 2013/2014. Všetky triumfy na jednom mieste nájdete popísané práve v tejto sekcii – želáme príjemné čítanie.

 

 

 

PRVÝ TITUL – 1955/1956

Európsky pohár oficiálne začal 4. septembra 1955. Hlavnou ideou, s ktorou prišiel francúzsky denník L’Equipe s podporou UEFA, bolo vytvoriť súťaž, v ktorej sa budú každý rok stretávať najlepšie tímy Európy.

 

Real Madrid dal do turnaja od počiatočnej fázy všetko. Po výhrach proti tímom Servette, Partizan a AC Miláno, muži Josého Villalonga narazili vo finále na Stade de Reims.

 

Bol to stret medzi Di Stéfanom a Kopom, dvoch legiend európskeho futbalu. Od začiatku bolo jasné, že boj o historicky prvý európsky titul bude nezabudnuteľný. Naši však už po prvých desiatich minútach prehrávali 0-2. Vyrovnať sa Realu podarilo ešte do polčasu, no Francúzi na začiatku druhého polčasu opäť skórovali (2-3). Záchrancami sa nakoniec stali Marquitos a Héctor Rial. Prvý krok ku šnúre piatich pohárov v rade bol dokonaný.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 5
Počet strelených gólov: 20
Počet obdržaných gólov: 10
Najlepší strelci: Di Stéfano a Rial (5 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 4-3 STADE DE REIMS
Štadión: Parc des Princes (Paríž, Francúzsko)
Rozhodca: Arthur Ellis
Návšteva: 40 000 divákov
Góly: Di Stéfano (14′), Rial (30′, 79′), Marquitos (67′) – Leblond (6′), Templin (10′), Hidalgo (62′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Alonso; Atienza, Marquitos, Lesmes; Muñoz, Zárraga; Joseito, Marsal, Di Stéfano, Rial, Gento; Tréner: José Villalonga.

STADE DE REIMS: Jacquet, Zimny, Jonquet, Giraudo, Leblond, Siatka, Hidalgo, Glovacki, Kopa, Bliard, Templin.

 

LM_01

 

DRUHÝ TITUL – 1956/1957

Popularita Európskeho pohára vzrastala a kapacita tímov musela byť navýšená. Cieľom všetkých bolo zosadiť Real Madrid z trónu, ale kráľovský klub posilnený Raymondom Kopom mal iné plány.

 

Potom, čo Real vyradil Rapid Viedeň a Nice, musel čeliť Manchestru United – hlavnému uchádzačovi o titul. Legendárni hráči „Busby Babes“ boli presvedčení, že práve oni sa môžu stať majstrami, no realita bola iná. Los Blancos v semifinále vyhrali najskôr 3-1 v domácom prostredí a na Old Trafforde vybojovali remízu 2-2.

 

Real v obhajobe svojho titulu pokračoval na domácom Santiagu Bernabéu proti Fiorentine. Skalopevná obrana talianskeho majstra urobila zo zápasu zaujímavý súboj, no v závere sa presadil Di Stéfano z penalty a gól pridal aj Gento. Titul tak ostáva v španielskom hlavnom meste.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 6
Počet strelených gólov: 20
Počet obdržaných gólov: 10
Najlepší strelci: Di Stéfano (7 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 2-0 FIORENTINA
Štadión: Santiago Bernabéu (Madrid, Španielsko)
Rozhodca: Leopold Sylvain Horn
Návšteva: 125 000 divákov
Góly: Di Stéfano (70′), Gento (76′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Alonso; Torres, Marquitos, Lesmes; Muñoz, Zárraga; Kopa, Mateos, Di Stéfano, Rial, Gento; Tréner: José Villalonga.
FIORENTINA: Sarti, Magnini, Orzan, Cervato, Scaramucci, Segato, Julinho, Gratton, Virgili, Montuori, Bizzarrí.

 

LM_02

 

TRETÍ TITUL – 1957/1958

Bol to tretí ročník Európskeho pohára a aj v tomto dominovali hráči Realu Madrid. Hviezdou tímu Luisa Carniglia bol opäť Alfredo Di Stéfano.

 

Pred finále, ktoré sa konalo 28. mája 1958, Los Blancos vyradili tímy Royal Antverpy, Sevillu a maďarský Vasas. Zastaviť Miláno v treťom európskom finále však nebolo ani zďaleka jednoduché. V 77. minúte strelil náš súper gól, ale vďaka Rialovi sa nám takmer okamžite podarilo vyrovnať. Víťazný gól strelil v predĺžení Gento.

 

Real Madrid v tejto sezóne vyhral aj španielsku ligu a mali šancu aj na treble, ale vo finále Copa del Generalísimo prehrali proti Athleticu Bilbao.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 5
Počet strelených gólov: 25
Počet obdržaných gólov: 7
Najlepší strelci: Di Stéfano (10 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 3-2 AC MILÁNO
Štadión: Heysel (Brusel, Nemecko)
Rozhodca: Albert Alsteen
Návšteva: 67 000 divákov
Góly: Di Stéfano (74′), Rial (79′), Gento (107′) – Schiaffino (59′), Grillo (77′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Alonso; Atienza II, Santamaría, Lesmes; Santisteban, Zárraga; Kopa, Joseíto, Di Stéfano, Rial, Gento; Tréner: Luis Carniglia.
AC MILÁNO: Soldan, Fontana, Maldini, Beraldo, Bergamaschi, Radice, Danova, Liedholm, Schiaffino, Grillo, Cucchiaroni.

 

LM_03

 

ŠTVRTÝ TITUL – 1958/1959

Ferenc Puskás a Alfredo Di Stéfano boli hlavnými hviezdami sezóny 1958/1959. „La Saeta Rubia“ bol najlepším hráčom v Európe a po druhýkrát získal aj Zlatú loptu.

 

Po výhrach s Besiktasom, Wienerom a Atléticom Madrid, Real natrafil vo finále na starého známeho. Stade Reims videol Just Fontaine, ktorý sa chcel pomstiť za prvé nevydarené finále. Ani teraz však nemali to šťastie.

 

Pre Madrid to bol dobrý zápas. Mateos otvoril skóre už po dvoch minútach a Real aj napriek niekoľkým nezdarom (nepremenenej penalte a zraneniu Kopu) dominoval počas celého zápasu. V 49. minúte navyšoval na konečných 2-0 Di Stéfano presnou a tvrdou strelou z 25 metrov. Real bol tak opäť korunovaný ako majster Európy.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 5
Počet strelených gólov: 16
Počet obdržaných gólov: 4
Najlepší strelci: Di Stéfano (6 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 2-0 STADE DE REIMS
Štadión: Neckarstadion (Stuttgart, Nemecko)
Rozhodca: Dusch
Návšteva: 70 000 divákov
Góly: Mateos (1´), Di Stéfano (47´)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Domínguez; Marquitos, Santamaría, Zárraga; Santisteban, A. Ruiz; Kopa, Mateos, Di Stéfano, Rial, Gento; Tréner: Luis Carniglia.
STADE DE REIMS: Soldan, Fontana, Maldini, Beraldo, Bergamaschi, Radice, Danova, Liedholm, Schiaffino, Grillo, Cucchiaroni.

 

LM_04

 

PIATY TITUL – 1959/1960

Piate finále Realu Madrid, pričom nik iný zatiaľ trofej pre európskeho majstra nad hlavu nedvíhal. Štadión Hampden Park v Škótsku mal byť svedkom najlepšieho futbalového predstavenia v histórii.

 

Ako prvý sa presadil Richard Kress, ktorý nemeckých fanúšikov potešil. O deväť minút neskôr však načal gólový apetít Realu Madrid Di Stéfano a dodnes je to najgólovejšie finále Európskeho pohára.

 

Hetrik Di Stéfana a štyri góly Ferenca Puskása pomohli Miguelovi Muñozovi napísať veľkolepú históriu. Päť triumfov v rade (zatiaľ) nikdy nikto neprekonal.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 6
Počet strelených gólov: 31
Počet obdržaných gólov: 10
Najlepší strelci: Puskas (12 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 7-3 EINTRACHT FRANKFURT
Štadión: Hampden Park (Glasgow, Škótsko)
Rozhodca: Mowatt
Návšteva: 127 261 divákov
Góly: Di Stéfano (27′, 30′, 73′), Puskas (46′, 56′, 60′, 71′) – Kress (18′), Stein (72′, 75′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Domínguez; Pachín, Marquitos, Santamaría; Zárraga, Vidal; Canario, Del Sol, Di Stéfano, Puskas, Gento; Tréner: Miguel Muñoz.
EINTRACHT FRANKFURT: Loy, Lutz, Höfer, Weilbächer, Eigenbrodt, Stinka, Kress, Lindner, Stein, Pfaff, Meier.

 

LM_05

 

ŠIESTY TITUL – 1965/1966

Hráči Realu Madrid zdvihli šiesty Európsky pohár vo svojom ôsmom finále. Vo finále tohoto ročníka ich čakal nepríjemný súper z Belehradu, proti ktorému museli otáčať skóre.

 

Partizan Belehrad sa vedenia ujal v druhom polčase vďaka Veliborovi Vasovicovi, no hráči Miguela Muñoza sa nevzdali a hľadali cestu, ktorou by sa vrátili späť do zápasu. V 70. minúte Grosso prihral Amanciovi, ktorý oklamal obrancu a ocitol sa tvárou v tvár brankárovi. V tejto pozícii sa nepomýlil a bolo vyrovnané.

 

Amanciov vyrovnávajúci gól bol katalyzátorom zápasu a už o šesť minút sa naši hráči tešili z gólu po skvele zahranom rohovom kope. Tento ročník bol špeciálny najmä pre Genta, ktorý s Realom vyhral všetkých šesť titulov európskeho majstra.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 5
Počet strelených gólov: 21
Počet obdržaných gólov: 10
Najlepší strelci: Amancio a Puskas (5 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 2-1 PARTIZAN BELEHRAD
Štadión: Heysel (Brusel, Belgicko)
Rozhodca: Kreitlein
Návšteva: 55 000 divákov
Góly: Amancio (70′), Serena (76′) – Vasovic (55′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Araquistain; Pachín, De Felipe, Zoco, Sanchís; Pirri, Velázquez; Serena, Amancio, Grosso and Gento; Tréner: Miguel Muñoz.
PARTIZAN BELEHRAD: Soskic, Jusufi, Rasovic, Vasovic, Mihajlovic, Kovacevic, Becejac, Bajic, Hasanagic, Galic, Pirmajer.

 

LM_06

 

SIEDMY TITUL – 1997/1998

Mijatovic strelil gól až vo finále, ale pre tím Juppa Heynckesa bol nesmierne dôležitý. Za osobitnú zmienku stoja aj výkony obrancov Hierra a Sanchísa, ale tak isto aj nezastaviteľný Fernando Redondo.

 

Dvadsať minút po polčasovej prestávke poslal Mijatovic ľavou nohou loptu za chrbát brankára Peruzziho. Gól bol čerešničkou na torte po skvelých výkonoch nášho tímu.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 7
Počet strelených gólov: 22
Počet obdržaných gólov: 5
Najlepší strelci: Morientes a Suker (4 góly)

 

Finále: REAL MADRID 1-0 JUVENTUS
Štadión: Amsterdam Arena (Amsterdam, Holandsko)
Rozhodca: Hellmut Krug
Návšteva: 48 500 divákov
Góly: Mijatovic (66′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Illgner, Panucci, Hierro, Sanchís, Roberto Carlos, Redondo, Karembeu, Seedorf, Raúl, Morientes, Mijatovic; Tréner: Juup Heynckes.
JUVENTUS: Peruzzi, Torricelli, Montero, Iuliano, Di Livio, Pessotto, Deschamps, Davids, Zidane, Inzaghi, Del Piero.

 

LM_07

 

ÔSMY TITUL – 1999/2000

Real Madrid sa opäť dostal do finále po iba dvoch rokoch od posledného zisku titulu. Do zápasu išli opäť s jediným cieľom: vyhrať!

 

Los Blancos nielenže vyhrali, ale dokázali vyhrať rozdielom triedy. A to aj napriek tomu, že Valencia hrala pekný, efektívny futbal.

 

Hráč pod vedením Vicente del Bosqueho otvorili skóre po Morientesovej hlavičke tesne pred polčasom. V druhom polčase sa po skvelom voleji presadil McManaman a posledný gól po sóle pridal Raúl.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 10
Počet strelených gólov: 45
Počet obdržaných gólov: 23
Najlepší strelci: Raúl (10 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 3-0 VALENCIA
Štadión: Stade de France (Paríž, Francúzsko)
Rozhodca: Stefano Braschi
Návšteva: 78 759 divákov
Góly: Morientes (39′), McManaman (67′), Raúl (75′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Casillas; Michel Salgado, Karanka, Helguera, Iván Campo, Roberto Carlos; Redondo, McManaman; Raúl; Anelka, Morientes; Tréner: Vicente del Bosque.
VALENCIA: Cañizares, Angloma, Djukic, Pellegrino, Gerardo, Mendieta, Farinós, Gerard, Kily González, Angulo, Claudio López.

 

LM_08

 

DEVIATY TITUL – 2001/2002

Real Madrid dosiahol Glasgowské finále po skvelej skupinovej fáze a potom, čo vo štvrťfinále a semifinále vyradil svojich najväčších rivalov – Bayern Mníchov a Barcelonu.

 

Proti Bayeru začal Real ako favorit no na Raúlov gól z 8. minúty Nemci odpovedali už v 13. minúte po hlavičke Lucia.

 

Na toto finále sa však bude spomínať ako na finále, v ktorom padol jeden z najkrajších gólov v histórii Ligy majstrov. Roberto Carlos z pravej strany centroval loptu smerom pred bránku súpera, kde číhal Zinedine Zidane. Francúz síce nebol v najlepšej pozícii, no nádherným volejom ľavou nohou dokázal prekonať Hans-Jörga Butta. V záverečných minútach sa predviedol aj Iker Casillas, nečakaný hrdina po zranení brankárskej jednotky – Césara Sáncheza.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 10
Počet strelených gólov: 45
Počet obdržaných gólov: 23
Najlepší strelci: Raúl (10 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 2-1 BAYER LEVERKUSEN
Štadión: Hampden Park (Glasgow, Škótsko)
Rozhodca: Urs Meier
Návšteva: 52 000 divákov
Góly: Raúl (8′), Zidane (45′) – Lucio (13′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: César; Salgado, Hierro, Helguera, Roberto Carlos; Makelele, Solari, Figo, Zidane; Raúl, Morientes; Tréner: Vicente del Bosque.
VALENCIA: Cañizares, Angloma, Djukic, Pellegrino, Gerardo, Mendieta, Farinós, Gerard, Kily González, Angulo, Claudio López.

 

LM_09

 

LA DÉCIMA – 2013/2014

Los Blancos boli najlepším tímom v súťaži od začiatku až do konca. Neporazení v skupinovej fáze neskôr vyradili oboch finalistov z predchádzajúcej sezóny, pričom odveta proti Bayernu v Mníchove (0-4) sa v pamäti fanúšikov uchová po dlhú dobu.

 

Finále v Lisabone spojilo dva tímy z rovnakého mesta po prvýkrát v histórii súťaže. Godínov gól pred polčasom síce posunul k zisku trofeje bližšie tím Diega Simeoneho, no Real neúnavne útočil a snažil sa nájsť dieru v obrane svojho súpera.

 

To sa im podarilo až v nadstavenom čase, keď v 93. minúte po rohovom kope spasil kráľovský klub Sergio Ramos. V predĺžení, v ktorom hráči Atlética za nabudeným Realom už nestíhali, sa potom presadili Bale, Marcelo a Cristiano Ronaldo.

 

Štatistiky:

Počet výhier: 11
Počet strelených gólov: 41
Počet obdržaných gólov: 10
Najlepší strelci: Cristiano Ronaldo (17 gólov)

 

Finále: REAL MADRID 4-1pp ATLÉTICO DE MADRID
Štadión: Estádio do Sport Lisboa e Benfica (Lisabon, Portugalsko)
Rozhodca: Bjorn Kuipers
Návšteva: 60 976 divákov
Góly: Sergio Ramos (90+3′), Bale (110′), Marcelo (118′), Cristiano Ronaldo (120′) – Godín (36′)

 

Základné zostavy finále:
REAL MADRID: Casillas; Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Coentrao; Khedira, Modric, Di María, Bale; Benzema, Cristiano Ronaldo; Tréner: Carlo Ancelotti.
ATLÉTICO DE MADRID: Courtois, Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luis, Gabi, Tiago, Koke, Raúl García, Villa, Diego Costa.

 

LM_10

Copyright © 2013-2015 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Podmienky a ochrana osobných údajov.