Domov Liga majstrov

Liga majstrov

Real je najúspešnejším klubom v histórii najprestížnejšej klubovej súťaže na svete, pričom titul získal celkovo trinásťkrát

Svoj prvý titul získal v premiérovom ročníku a doposiaľ posledný získal v sezóne 2017/2018. Všetky triumfy na jednom mieste nájdete popísané práve v tejto sekcii – želáme príjemné čítanie.

PRVÝ TITUL – 1955/1956

Európsky pohár oficiálne začal 4. septembra 1955. Hlavnou ideou, s ktorou prišiel francúzsky denník L’Equipe s podporou UEFA, bolo vytvoriť súťaž, v ktorej sa budú každý rok stretávať najlepšie tímy Európy. Real Madrid dal do turnaja od počiatočnej fázy všetko. Po výhrach proti tímom Servette, Partizan a AC Miláno, muži Josého Villalonga narazili vo finále na Stade de Reims.

Bol to stret medzi Di Stéfanom a Kopom, dvoch legiend európskeho futbalu. Od začiatku bolo jasné, že boj o historicky prvý európsky titul bude nezabudnuteľný. Naši však už po prvých desiatich minútach prehrávali 0-2. Vyrovnať sa Realu podarilo ešte do polčasu, no Francúzi na začiatku druhého polčasu opäť skórovali (2-3). Záchrancami sa nakoniec stali Marquitos a Héctor Rial. Prvý krok ku šnúre piatich pohárov v rade bol dokonaný.

Štatistiky

Počet výhier: 5
Počet strelených gólov: 20
Počet obdržaných gólov: 10
Najlepší strelci: Di Stéfano a Rial (5 gólov)

DRUHÝ TITUL – 1956/1957

Popularita Európskeho pohára vzrastala a kapacita tímov musela byť navýšená. Cieľom všetkých bolo zosadiť Real Madrid z trónu, ale kráľovský klub posilnený Raymondom Kopom mal iné plány. Potom, čo Real vyradil Rapid Viedeň a Nice, musel čeliť Manchestru United – hlavnému uchádzačovi o titul. Legendárni hráči “Busby Babes” boli presvedčení, že práve oni sa môžu stať majstrami, no realita bola iná. Los Blancos v semifinále vyhrali najskôr 3-1 v domácom prostredí a na Old Trafforde vybojovali remízu 2-2.

Real v obhajobe svojho titulu pokračoval na domácom Santiagu Bernabéu proti Fiorentine. Skalopevná obrana talianskeho majstra urobila zo zápasu zaujímavý súboj, no v závere sa presadil Di Stéfano z penalty a gól pridal aj Gento. Titul tak ostáva v španielskom hlavnom meste.

Štatistiky

Počet výhier: 6
Najlepší strelci: Di Stéfano (7 gólov)

TRETÍ TITUL – 1957/1958

Bol to tretí ročník Európskeho pohára a aj v tomto dominovali hráči Realu Madrid. Hviezdou tímu Luisa Carniglia bol opäť Alfredo Di Stéfano.

Pred finále, ktoré sa konalo 28. mája 1958, Los Blancos vyradili tímy Royal Antverpy, Sevillu a maďarský Vasas. Zastaviť Miláno v treťom európskom finále však nebolo ani zďaleka jednoduché. V 77. minúte strelil náš súper gól, ale vďaka Rialovi sa nám takmer okamžite podarilo vyrovnať. Víťazný gól strelil v predĺžení Gento. Real Madrid v tejto sezóne vyhral aj španielsku ligu a mali šancu aj na treble, ale vo finále Copa del Generalísimo prehrali proti Athleticu Bilbao.

Štatistiky

Počet strelených gólov: 25
Počet obdržaných gólov: 7
Najlepší strelci: Di Stéfano (10 gólov)

ŠTVRTÝ TITUL – 1958/1959

Ferenc Puskás a Alfredo Di Stéfano boli hlavnými hviezdami sezóny 1958/1959. “La Saeta Rubia” bol najlepším hráčom v Európe a po druhýkrát získal aj Zlatú loptu. Po výhrach s Besiktasom, Wienerom a Atléticom Madrid, Real natrafil vo finále na starého známeho. Stade Reims videol Just Fontaine, ktorý sa chcel pomstiť za prvé nevydarené finále. Ani teraz však nemali to šťastie.

Pre Madrid to bol dobrý zápas. Mateos otvoril skóre už po dvoch minútach a Real aj napriek niekoľkým nezdarom (nepremenenej penalte a zraneniu Kopu) dominoval počas celého zápasu. V 49. minúte navyšoval na konečných 2-0 Di Stéfano presnou a tvrdou strelou z 25 metrov. Real bol tak opäť korunovaný ako majster Európy.

Štatistiky

Počet strelených gólov: 16
Počet obdržaných gólov: 4
Najlepší strelci: Di Stéfano (6 gólov)

PIATY TITUL – 1959/1960

Piate finále Realu Madrid, pričom nik iný zatiaľ trofej pre európskeho majstra nad hlavu nedvíhal. Štadión Hampden Park v Škótsku mal byť svedkom najlepšieho futbalového predstavenia v histórii. Ako prvý sa presadil Richard Kress, ktorý nemeckých fanúšikov potešil. O deväť minút neskôr však načal gólový apetít Realu Madrid Di Stéfano a dodnes je to najgólovejšie finále Európskeho pohára.

Hetrik Di Stéfana a štyri góly Ferenca Puskása pomohli Miguelovi Muñozovi napísať veľkolepú históriu. Päť triumfov v rade (zatiaľ) nikdy nikto neprekonal.

Štatistiky

Počet strelených gólov: 31
Najlepší strelci: Puskas (12 gólov)

ŠIESTY TITUL – 1965/1966

Hráči Realu Madrid zdvihli šiesty Európsky pohár vo svojom ôsmom finále. Vo finále tohoto ročníka ich čakal nepríjemný súper z Belehradu, proti ktorému museli otáčať skóre. Partizan Belehrad sa vedenia ujal v druhom polčase vďaka Veliborovi Vasovicovi, no hráči Miguela Muñoza sa nevzdali a hľadali cestu, ktorou by sa vrátili späť do zápasu. V 70. minúte Grosso prihral Amanciovi, ktorý oklamal obrancu a ocitol sa tvárou v tvár brankárovi. V tejto pozícii sa nepomýlil a bolo vyrovnané.

Amanciov vyrovnávajúci gól bol katalyzátorom zápasu a už o šesť minút sa naši hráči tešili z gólu po skvele zahranom rohovom kope. Tento ročník bol špeciálny najmä pre Genta, ktorý s Realom vyhral všetkých šesť titulov európskeho majstra.

Štatistiky

Počet strelených gólov: 21
Najlepší strelci: Amancio a Puskas (5 gólov)

SIEDMY TITUL – 1997/1998

Mijatovic strelil gól až vo finále, ale pre tím Juppa Heynckesa bol nesmierne dôležitý. Za osobitnú zmienku stoja aj výkony obrancov Hierra a Sanchísa, ale tak isto aj nezastaviteľný Fernando Redondo.

Dvadsať minút po polčasovej prestávke poslal Mijatovic ľavou nohou loptu za chrbát brankára Peruzziho. Gól bol čerešničkou na torte po skvelých výkonoch nášho tímu.

Štatistiky

Počet výhier: 7
Počet strelených gólov: 22
Počet obdržaných gólov: 5
Najlepší strelci: Morientes a Suker (4 góly)

ÔSMY TITUL – 1999/2000

Real Madrid sa opäť dostal do finále po iba dvoch rokoch od posledného zisku titulu. Do zápasu išli opäť s jediným cieľom: vyhrať! Los Blancos nielenže vyhrali, ale dokázali vyhrať rozdielom triedy. A to aj napriek tomu, že Valencia hrala pekný, efektívny futbal.

Hráči pod vedením Vicente del Bosqueho otvorili skóre po Morientesovej hlavičke tesne pred polčasom. V druhom polčase sa po skvelom voleji presadil McManaman a posledný gól po sóle pridal Raúl.

Štatistiky

Počet výhier: 10
Počet strelených gólov: 45
Počet obdržaných gólov: 23
Najlepší strelci: Raúl (10 gólov)

DEVIATY TITUL – 2001/2002

Real Madrid dosiahol Glasgowské finále po skvelej skupinovej fáze a potom, čo vo štvrťfinále a semifinále vyradil svojich najväčších rivalov – Bayern Mníchov a Barcelonu. Proti Bayeru začal Real ako favorit no na Raúlov gól z 8. minúty Nemci odpovedali už v 13. minúte po hlavičke Lucia.

Na toto finále sa však bude spomínať ako na finále, v ktorom padol jeden z najkrajších gólov v histórii Ligy majstrov. Roberto Carlos z pravej strany centroval loptu smerom pred bránku súpera, kde číhal Zinedine Zidane. Francúz síce nebol v najlepšej pozícii, no nádherným volejom ľavou nohou dokázal prekonať Hans-Jörga Butta. V záverečných minútach sa predviedol aj Iker Casillas, nečakaný hrdina po zranení brankárskej jednotky – Césara Sáncheza.

Štatistiky

LA DÉCIMA – 2013/2014

Los Blancos boli najlepším tímom v súťaži od začiatku až do konca. Neporazení v skupinovej fáze neskôr vyradili oboch finalistov z predchádzajúcej sezóny, pričom odveta proti Bayernu v Mníchove (0-4) sa v pamäti fanúšikov uchová po dlhú dobu. Finále v Lisabone spojilo dva tímy z rovnakého mesta po prvýkrát v histórii súťaže. Godínov gól pred polčasom síce posunul k zisku trofeje bližšie tím Diega Simeoneho, no Real neúnavne útočil a snažil sa nájsť dieru v obrane svojho súpera.

To sa im podarilo až v nadstavenom čase, keď v 93. minúte po rohovom kope spasil kráľovský klub Sergio Ramos. V predĺžení, v ktorom hráči Atlética za nabudeným Realom už nestíhali, sa potom presadili Bale, Marcelo a Cristiano Ronaldo.

Štatistiky

Počet výhier: 11
Počet strelených gólov: 41
Najlepší strelci: Cristiano Ronaldo (17 gólov)

JEDENÁSTY TITUL – 2015/2016

V ceste za jedenástym titulom stoja hneď dvaja tréneri – Rafu Beníteza po nenaplnení očakávaní na trénerskej lavičke v januári pred vyraďovacou časťou vystriedala legenda klubu Zinedine Zidane. Real zo skupiny postúpil z prvého miesta pred PSG, Shakhtarom Donetsk a Malmöm.

Vo vyraďovačke najskôr vyradil Rím, no Los Blancos svojím fanúšikom narobili starosti v štvrťfinále, keď prvý zápas prehrali proti Wolfsburgu 0-2. V odvete však tím zachránil hetrikom Cristiano Ronaldo a išlo sa ďalej. Manchester City taktiež nestačil na kráľovský klub a vo finále sa tak opäť stretli madridské celky – Real a Atlético. A opäť sa nerozhodlo v riadnom hracom čase (1-1), zápas dospel až k penaltovému rozstrelu, v ktorom bol úspešnejší Real (5-3).

Štatistiky

Počet strelených gólov: 28
Počet obdržaných gólov: 6
Najlepší strelci: Cristiano Ronaldo (16 gólov)

DVANÁSTY TITUL – 2016/2017

Real išiel do novej sezóny ako obhajca titulu – no v novodobej Lige majstrov sa obhájiť titul ešte nikomu nepodarilo. Zidanovi však vyšla aj druhá sezóna na výbornú. Zo skupiny síce postupovali naši chlapci z druhého miesta, keď ich predbehol Dortmund. Vo vyraďovacej časti postupne porazili Neapol, Bayern Mníchov a Atlético Madrid a vo finále ich čakal Juventus.

Juventus v tejto sezóne Ligy majstrov do finále inkasoval iba tri góly (vo vyraďovacej časti dokonca iba jeden), no Real aj tak dokázal vyhrať 4-1. Najskôr sa presadil Cristiano Ronaldo, na čo Taliani dokázali skoro odpovedať, no po polčase na góly zo 61. a 64. minúty už nie. Posledný gól padol ešte v 90. minúte a Real mohol oslavovať zisk 12. titulu a obhajobu Ligy majstrov, čím opäť prepísal históriu tejto súťaže.

Štatistiky

Počet výhier: 9
Počet strelených gólov: 36
Počet obdržaných gólov: 18
Najlepší strelci: Cristiano Ronaldo (12 gólov)

TRINÁSTY TITUL – 2017/2018

Rok 2018 je tiež súčasťou histórie vďaka trinástemu titulu v Lige majstrov, ktorý si Los Blancos zabezpečili víťazstvom proti Liverpoolu. Finále sa hralo v Kyjeve.