Ronaldo

Keď sa povie meno Ronaldo, mnoho starších si spomenie na brazílskeho Ronalda. Iní zase na súčasného fenoména svetového futbalu – Cristiana Ronalda. Tentokrát si budete môcť prečítať o tom staršom z tejto dvojici. Ronaldo Luís Nazário da Lima, si urobil aj počas jeho 5-ročného pôsobenia v Reale Madrid veľké meno vo futbalom svete.

 

Tento Brazílčan začal svoju seniorskú kariéru v roku 1993, keď začal obliekať dres Cruzeira. Začiatky v tomto tíme boli veľmi dobré. Počas prvých 14 zápasoch zaznamenal skvelých 12 gólov a už vtedy všetci vedeli, že z Ronalda sa môže stať veľmi nádejný futbalista. Po dvoch sezónach v A-tíme odišiel do Európy.

 

Druhým tímom Ronalda bol PSV Eindhoven, kam zamieril po Majstrovstvách Sveta 1994. Bol to práve Romário, ktorý odporučil Ronaldovi, aby svoju európsku futbalovú kariéru začal práve v tomto tíme. Romário totiž taktiež hrával za PSV. Ronaldova prvá sezóna v Holandsku bola skvelá. Počas prvej sezóny odohral 36 zápasov a strelil 35 gólov.

 

Jeho druhá sezóna v tomto tíme mohla byť tiež skvelou až do konca. To by sa však naplnilo až v prípade, ak by neutrpel zranenie, ktoré ho skoro na celú sezónu vyradilo. Aj napriek tomu zasiahol  do 13 stretnutí a svojmu tímu pomohol 12 gólmi. S PSV vyhral Ronaldo v roku 1996 holandský pohár a v roku 1995 bol najlepším strelcom holandskej ligy. 54 gólov v 58 zápasoch. To je jeho štatistika v Holandsku.

 

Po jeho vydarenom angažmáne v PSV, prišiel veľký interes talianskeho Interu Miláno a španielskej Barcelony. Brazílčan si vybral druhý tím, kam prestúpil za takmer 20 miliónov dolárov. Počas jeho prvej sezóny v „Blaugranas“ zaznamenal 47 gólov v 49 zápasoch. S Barcou vtedy vyhral aj PVP, Copa del Rey či národný Superpohár. Po sezóne opustil Barcelonu a zamieril do Interu.

 

Je to dosť prekvapivé, ale Ronaldo sa s Barcelonou nevedel dohodnúť na predĺžení zmluvy. V budúcej sezóne tak začal hrať za Inter Miláno. Inter ho kúpil za 27 miliónov dolárov. Brazílčan nemal s adaptáciou v Taliansku žiadny problém, čo svedčí aj fakt, že počas jeho prvej sezóny skončil na druhom mieste v tabuľke ligových strelcov.

 

Ronaldo sa v Interi stal skvelým strelcom, exekútorom penált a taktiež zahrával skoro všetky priame kopy. Počas jeho pôsobenia v Interi získal dvakrát Zlatú loptu. Taliansky tím z neho spravil veľmi kvalitného útočníka, ktorého už pravdepodobne nevedelo vôbec nič prekvapiť. Nie vo všetkom sa mu ale darilo.

 

Veľkou čiernou časťou jeho pôsobenia v Interi boli zranenia, ktoré ho odtrhli od futbalu na skoro celé dve sezóny. Ronaldo mal však aj napriek tomu pekné štatistiky v tomto talianskom tíme. Za Inter Miláno odohral presne 99 zápasov vo všetkých súťažiach a zaznamenal v nich 89 gólov, čo je lichotivá štatistika.

 

V roku 2002 prišiel Ronaldo do Realu Madrid za 46 miliónov €. Ronaldov debut v „bielom balete“ bol skvelým. Počas jeho prvého zápasu strelil dva góly. Následne mu celý štadión daroval standing ovation. V Reale Madrid vyhral tri trofeje. Konkrétne to bol primát v La Lige, Interkontinentálny pohár a Španielsky superpohár.

 

V sezóne 2003/2004 sa stal najlepším strelcom La Ligy s 24 gólmi. Po tom, ako prišiel do tímu holandský bombardér Ruud Van Nistelrooy, strácal Ronaldo svoju pozíciu v tíme. Tú však ovplyvnili aj časté zranenia. Pôsobenie v Reale ukončil po piatich sezónach so 177 odohratými zápasmi a 104 gólmi.

 

Počas sezóny 2006/2007 zamieril späť do Talianska. Tentokrát do AC Milána. Prestup stál presne 8,05 milióna €. V tomto tíme bol súčasťou „zabíjackej“ trojice známej pod názvom „Ka-Pa-Ro“, ktorú tvoril Kaká, Pato a Ronaldo. Po sezóne 2007/08 odišiel z tohto tímu bez zisku trofeje a so štatistikou 20 zápasov a 9 gólov.

 

Jeho poslednou futbalovou zastávkou bol brazílsky Corinthians. V tomto tíme vyhral počas troch rokov brazílsku ligu a pohár. Obidva v roku 2009. V Corinthians odohral 69 zápasov a strelil celkom 35 gólov. „Je veľmi ťažké odísť z niečoho, čo vám robí radosť. Chcel som pokračovať, ale stratil som svoje telo“ odôvodnil Ronaldo svoj koniec bohatej kariéry.

 

Ronaldo bol fenoménom aj na reprezentačnej úrovni. Za Brazíliu hral od roku 1994-1999, 2002-2006 a jeden zápas odohral aj v roku 2011. Celkovo za reprezentáciu odohral 98 zápasov a strelil 62 gólov. Práve posledný zápas v roku 2011, bol viac-menej pre každého vtipným, pretože Ronaldo do neho nastúpil v hroznej forme, ktorú zapríčinila jeho choroba.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.