Roberto Carlos

Roberto začal svoj futbalový talent rozvíjať v brazílskom tíme Uniao Sao Joao. V roku 1992 dostal prvú pozvánku do seniorského tímu Brazílie. Carlos dúfal, že sa vo svojej kariére môže posunúť ďalej a v roku 1993 sa sťahoval do Palmeirasu, kde počas dvoch sezón vyhral s tímom dvakrát ligový titul.

 

Po dvoch rokoch Roberto z Palmeirasu odišiel a po prvýkrát si zahral v Serie A za Inter Miláno. Jeho debut sa nedá nazvať inak, ako z rozprávky. Svoj prvý gól zaznamenal počas prvého zápasu, keď strelil krásny gól z tridsiatich metrov do siete Vicenzy. Zaujímavosťou je aj to, že tento gól bol jediným v zápase. Sezóna sa pre Inter nevyvinula vôbec tak, ako sa očakávalo. Tím skončil až na siedmom mieste v Serie A a počas interview v roku 2005 Carlos povedal, že vtedajší tréner Interu – Roy Hodgson, ho chcel stavať na post krídelníka. Roberto to však stále odmietal a aj naďalej zostal na ľavom okraji obrany a aj tento fakt bol jedným z aspektov, prečo Carlos tento tím opustil už po jednej sezóne.

 

Brazílsky obranca prišiel do Realu Madrid v roku 1996. V tíme ihneď dostal číslo 3. Stal sa stabilným členom základnej zostavy na 10 rokov, čo je naozaj obdivuhodné. Carlos bol jedným z hráčov zo slávnej éry Galácticos, ktorú založil prezident tímu Florentino Pérez. Jej cieľom bolo vybudovanie najlepšieho tímu na svete. Počas jeho kariéry v Reale bol vymenovaný medzi trojicu kapitánov tímu – Raúl, Guti a Carlos. Jeden z najkrajších gólov, ktoré sa mu podarili streliť, je ten z roku 1998, ktorý zaznamenal v zápase Copa del Rey proti Tenerife. Carlos dával góly pravidelne, aj keď to určite nebolo primárnym cieľom pre ľavého obrancu. Nezabudnuteľná je aj prihrávka na ešte nezabudnuteľnejší gól Zinedina Zidana vo finále Ligy Majstrov 2002. 6. decembra 2003 strelil Carlos otvárací gól v zápase proti Barcelone na Camp Nou. Počas tohto dňa porazil Real Madrid Barcelonu po prvýkrát po 20 rokoch na štadióne katalánskeho rivala. V marci 2007 Carlos oznámil, že svoj kontrakt nepredĺži a z tímu odíde zadarmo.

 

V roku 2007 odišla ikona Realu Madrid do tureckého Fenerbahce, kde podpísal dvojročný kontrakt s možným ročným predĺžením. Počas ligového zápasu proti Sivassporu, zaznamenal Roberto svoj prvý gól vo svojom novom pôsobisku. Zaujímavé však bolo prevedenie tohto gólu. Brazílčan ho strelil hlavou a tento gól bol iba jeho tretím gólom, ktorý strelil touto časťou tela. V roku 2009 sa Roberto rozhodol z tímu odísť. Taktiež, ako v Reale, nepredĺžil kontrakt a tak do iného pôsobiska mohol zamieriť zadarmo. Sám hráč sa ponúkal Realu Madrid, v ktorom by sa vzdal platu a hrával by úplne zadarmo. Real to však odmietol.

 

Carlos sa v roku 2010 vrátil na jednu sezónu domov, do Brazílie. Do jeho rodiska sa vrátil po 15 rokoch. V tíme Corinthiansu sa mu darilo, aj keď nebol až tak gólovo produktívny, ako v jeho predošlých pôsobiskách. V roku 2011 sa rozhodol pre návrat do Európy.

 

12. februára 2011, podpísal Roberto Carlos zmluvu s ruským tímom Anzhi Makhachkala. Tá trvala presne dva a pol roka. Brazílčan sa stal kapitánom tímu a hrával väčšinov na poste defenzívneho záložníka. Svoj prvý gól zaznamenal pri remíze 2-2 s Dynamom Moskva z penalty. V Rusku si napravil gólovú chuť, ktorá mu v Brazílii chýbala. Rusko však nie je pre Carlosa krajinou, na ktorú bude spomínať v dobrom. Počas ligového zápasu so Zenitom, bol na neho hodený banán od jedného z fanúšikov. Podobná vec sa stala aj v zápase so Samarou, keď po ňom taktiež niekto hodil banán. Carlos chcel po tomto incidente tím ihneď opustiť. Roberto plánoval ukončiť svoju aktívnu futbalovú kariéru na konci roka 2011, ale pokračoval s tímom aj naďalej. Z registračného zoznamu v Anzhi Makhachkala bol vyškrtnutý až 9. marca 2012.

 

Roberto si nedal od futbalu pokoj ani na pár mesiacov. Od roku 2013 zastáva post hlavného trénera v tureckom prvoligovom tíme Sivasspor.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.