Ricardo Zamora

Ricardo Zamora sa narodil 21. januára 1901 v Barcelone. Už od detstva miloval futbal, ale jeho rodičia chceli, aby sa stal lekárom. Hlavne vďaka členom rodiny začal študovať medicínu, ale nakoniec u neho predsalen zvíťazil futbal. Rozhodol sa, že sa stane brankárom a parametre na to mal. Výška 181 centimetrov, vynikal skvelými reflexami a ďalšími potrebnými schopnosťami. Už v 17 rokoch chytal za Espanyol Barcelona a už o rok mala o neho záujem slávna FC Barcelona. S ňou behom troch rokov získal dva španielske poháre. V roku 1920 nastúpil na olympijské hry, kde doslova vychytal Španielsku striebornú medailu. Neskôr, v roku 1923 sa vrátil naspäť do Espanyolu, kde strávil sedem rokov. Tu si pripísal ďalší španielsky pohár v roku 1929.

 

Ďalším tímom v jeho kariére sa stal Real Madrid. Tu prestúpil v roku 1930 a do našej histórie sa zapísal nezmazateľným písmom. V Madride získal ďalšie dve trofeje. Stalo sa tak v roku 1934 a 1936, kedy vyhral španielsky pohár. Dôležitejší titul bol ale ten ligový, ktorý sa začal hrať od roku 1928 a Real Madrid ho prvýkrát získal v roku 1934. Hlavne kvôli Zamorovi sa to Realu podarilo. O rok neskôr Real Madrid ligový titul obhájil. Taktiež v roku 1934 nastúpil za Španielsko na MS, ale pre jeho tím to nedopadlo dobre. Skončili už v štvrťfinále. O dva roky neskôr odohral svoj posledný zápas za Španielsko. Bol to zápas proti Nemecku, ktorý sa odohral v Barcelone. V bránke národného tímu stál 46-krát a za svoj chrbát pustil len 40 gólov. Treba však dodať, že v tej dobe padalo veľa gólov. Priemerne 5-6 gólov na zápas a preto bol Zamora veľkou hviezdou a veľkým brankárom.

 

Svoju kariéru ukončil napokon vo francúzskom OGC Nice. Po svojej hráčskej kariére sa rozhodol stať sa trénerom. Trénoval také kluby ako je Celta, Atlético Madrid, alebo Espanyol Barcelona. Trénoval aj vo Venezuele, konkrétne Lasalle Caracas. Na dva zápasy bol aj v čele španielskeho tímu, v roku 1952.

 

Jeho smrť prišla 8. septembra 1978 a španielsky zväz vyhlásil niekoľko dní smútok. Najlepšiemu brankárovi sezóny sa udeľuje cena, ktorá nesie práve meno podľa Zamoru.

 

V tej dobe, kedy vládli futbalu útočníci, bol Ricardo Zamora fenomén. Bol veľkým nielen brankárom, ale aj človekom. Bol ku každému milý, nikdy neodmietol fanúšika, ktorého stretol na ulici. Nezmenilo sa to ani po tom, čo sa stal hviezdou. Už v skorom veku ho nazývali El Divino – Božský.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.