Peter Dubovský

Peter Dubovský síce nie je legendou Realu Madrid v pravom zmysle slova, ale na našom portále táto osobnosť nemôže chýbať. Peter bol jednou z najvýznamnejších postáv slovenského futbalu a jediným Slovákom, ktorý kedy hral za Real Madrid. Zahynul tragicky na dovolenke v Thajsku.

 

Keď hral futbal, venoval sa iba futbalu. Bol tichý, nekomfliktný technik, ktorý mal loptu najradšej pri ľavej nohe. V súbojoch jeden na jedného bol takmer nezastaviteľný.

 

S futbalom začal v klube FKM Vinohrady Bratislava, pričom si jeho nesporný talent všimli v roku 1989 v Slovane Bratislava, kde prestúpil do mládežníckeho klubu. So Slovanom podpísal zmluvu keď mal len 13 rokov. O štyri roky neskôr už debutoval v prvej československej lige a v nasledujúcich dvoch sezónach strelil v 59 vystúpeniach 51 gólov. V Slovane bol jednou z kľúčových postáv, vďaka ktorým sa klub v roku 1992 tešil z titulu. V tejto sezóne sa stal aj neohrozeným kráľom strelcov, a v nasledujúcej sezóne si to zopakoval.

 

Potom, čo bol menovaný slovenským futbalistom roka, sa v roku 1993 sťahoval k slávnemu španielskemu gigantovi, Realu Madrid. Real si ho vyhliadol najmä v zápase, v ktorom španielsky tím hral zápas proti Slovanu v EPM (Liga Majstrov). Real vyhral 1:2 a gól do siete Buya strelil Dubovský. V odvete na Santiagu Bernabéu Slovan remizoval 1-1 a z pohára vypadol. V odvete gól tak isto strieľal Bobo.

 

V prvej sezóne v Reale odohral 26 zápasov a strelil jeden gól, ale nový tréner Jorge Valdano s ním už v ďalšej sezóne nepočítal. V sezóne 1994/95 odohral 5 zápasov a tak isto sa mu podarilo streliť jeden gól. Jeho pozícia sa ešte viac oslabila po príchode talentovaného hráča z akadémie, 17-ročného Raúla Gonzálesa. Aj keď sa mu v Reale nedarilo tak, ako by si to predstavoval, v roku 1994 sa tešil z Copa del Rey a Superpohára a v roku 1995 sa stal majstrom Španielska.

 

Dubovský sa z klubu sťahuje, ale ostáva v krajine. V nasledujúcich piatich sezónach hráva za Real Oviedo, kde v sezóne 1995/1996 zaznamenal v 31 zápasoch sedem gólov a dopomohl tak klubu k 14. miestu. Za päť sezón odohral 151 zápasov a strelil 19 gólov.

 

Na medzinárodnej scéne debutoval v drese Československa dňa 13. novembra 1991 vo veku 19 rokov pri prehe 1-2 v kvalifikácii na Euro 1992 proti Španielsku. V nasledujúcich dvoch rokoch sa objavil ešte v ďalších 13 medzinárodných zápasoch, v ktorých strelil šesť gólov. Po osamostatnení Slovenska, Dubovský reprezentoval krajinu 33-krát a dokázal vsietiť 12 gólov. Pamätný zostane zápas z 2. júna 1993, kedy v kvalifikácii na Majstrovstvá Európy proti Rumunsku zaznamenal hetrik.

 

V júni v roku 2000 sa rozhodol dovolenku po sezóne stráviť v Thajsku s priateľkou, bratom a jeho družkou. Odtiaľ sa však už nikdy nevrátil. Peter nebol plážový typ a radšej sa venoval svojmu koníčku – fotografovaniu. Dňa 23. júna fotografoval krásy thajskej prírody na ostrove Ko Samui. Pri naťahovaní za lepším záberom sa však nešťastne pošmykol na útese a spadol z dvadsať metrovej výšky. Po trojhodinovom prevoze do nemocnice lekári zistili, že nemajú potrebné vybavenie na záchranu Petrovho života a po prevoze do ďalšej nemocnice zraneniam podľahol.

 

Peter však navždy ostane v našich srdciach ako skromný, tichý a pracovitý futbalista. Na jeho počesť sa na Slovensku odovzdáva cena Petra Dubovského pre najlepšieho mladého futbalistu.

 

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.