Paco Gento

Francisco „Paco“ Gento López sa narodil 21. októbra 1933 v španielskom meste Guarnizo.

 

V Primera División debutoval s klubom Racing Santander v sezóne 1952/1953. Za tento klub však odohral iba desať zápasov a v nasledujúcej sezóne podpísal zmluvu s kráľovským Realom Madrid. Vtedy sa začal písať príbeh jednej z legiend Los Blancos.

 

Hráč na seba obliekal dres s číslom 11 a hrával na ľavom krídle. Známy bol nielen pre svoju rýchlosť (100 metrov odbehol pod 11 sekúnd a rovnako rýchly bol aj s loptou pri nohách), ale tak isto aj pre svoju zručnosť s loptou a pre jeho schopnosť strieľať góly aj z väčších vzdialeností. Bol kapitánom tímu Realu Madrid, ktorý je známy pod prezívkou Yé-yé (kvôli vtedajšej popularite hudobnej skupiny Beatles).

 

Okrem iných ocenení, Gento získal s Realom Madrid šesťkrát titul majstra európy, pričom v 89 vystúpeniach v zápasoch Európskeho pohára strelil 30 gólov. Medzi rokmi 1955-1969 hrával aj za španielsku reprezentáciu, za ktorú nastúpil 43-krát a strelil 5 gólov.

 

Gento hral aj vo ôsmych finále Európskeho pohára (bilancia 6 výhier a 2 prehier) a spolu s Paolom Maldinim je spoludržiteľ rekordu v počte dosiahnutých finále (Maldini má bilanciu 5-3).

 

Potom, čo v roku 1971 opustil aktívnu kariéru futbalistu, rozhodol sa trénovať. Ujal sa rôznych nižších ligových tímov, ako je Castilla, Castellón, Palencia a Granada. Nakoniec však prijal miesto veľvyslanca Realu Madrid pre Európu.

 

Gento má dvoch mladších bratov, Julia a Antonia, ktorí obaja hrali za Real Madrid. Nikdy však neboli takí úspešní ako ich veľký brat.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.