Luís Figo

Figo sa narodil ako jediné dieťa Antonia Figa a Marii Joany. Luís začal hrávať street futbal za U.F.C. Os Pastilhas a neskôr, vo veku 11 rokov, začal obliekať dres mládežníckych tímov Sportingu Lisabon.

 

Luís pôsobil v Lisabone od roku 1989. Svoj prvý štart v seniorskom tíme si odbil v roku 1991. Už v tomto období bola mládežnícka éra futbalistov z Portugalska volaná ako „zlatá generácia“. Spoluhráčmi Figa z mládežníckych reprezentáciách, bol vtedy napríklad aj Rui Costa, či Joao Pinto.

 

Figo prestúpil v roku 1995 do katalánskeho tímu FC Barcelona. Čiastka bola 2,25 milióna libier. O jeho služby mal záujem aj anglický Manchester City, ktorý mu taktiež doporučil aj bývalý tréner Sportingu a City, Malcom Allsion. Luís odohral za Barcelonu viac ako 200 zápasov a vyhral niekoľko trofejí.

 

V roku 2000 prišlo k veľkému a prekvapivému prestupu. Vedenie Realu poslalo ponuku v hodnote 60 miliónov do Barcelony a ich najväčší rival túto sumu prijal. Veľa fanúšikov Barcelony začalo Figa po tomto prestupe nenávidieť. Luís bol totiž v katalánskom tíme obľúbencom publika. Fanúšikovia Barcelony to Figovi dávali poriadne pocítiť. Počas zápasov hádzali po ňom mnoho predmetov. Väčšinov sa to odohralo, keď išiel tento portugalský záložník kopať rohový kop, alebo vhadzovanie. Jedenkrát dokonca na ihrisko doletela aj hlava z prasaťa. Jeho príchod do Realu bol zaznamenaný ako ďalším do „zbierky“ Galácticos. S Realom vyhral niekoľko dôležitých trofejí. V apríli 2013 bol vymenovaný španielskym denníkom Marca ako člen najlepšej zahraničnej zostavy v histórii Realu Madrid.

 

Po vypršaní zmluvy s Realom Madrid, sa Figo pobral do Talianska. Luís si v tomto tíme zahral aj pod taktovou Josého Mourinha. 16. mája 2009 oznámil, že chce s futbalom skončiť. Počas posledného zápasu v jeho kariére, mal na ruke navlečenú kapitánsku pásku, ktorú mu prenechal pre tento zápas Javier Zanetti. Figo bol v jeho poslednom zápase vystriedaný Davideom Santanom počas celoštadiónového standing-ovationu. Počas jeho posledných dňoch v Interi, Figo povedal: „Odchádzam z futbalu, nie z Interu.“ Aj počas jeho kariéry v talianskom tíme zaznamenal veľké triumfy.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.