Hugo Sánchez

Hugo Sánchez Márquez je mexický futbalista a tréner. V Európe hral okrem Realu za ďalšie tri kluby a s Mexikom sa zúčastnil na troch svetových šampionátoch.

 

Ako 18 ročný podpísal zmluvu s mexickým tímom UNAM Pumas, ktorý reprezentoval národnú univerzitu Mexika. Na tejto univerzite hráč aj dokončil svoje vysokoškolské vzdelanie v odbore stomatológia a zároveň zachovával svoju futbalovú kariéru. S tímom hneď v prvom roku získal šampionát a o dva roky sa stal najlepším ligóvým strelcom (strelil 26 gólov). V roku 1979 sa UNAM dohodli na výmenách hráčov so San Diegom Sockers, ktorý hrali Severoamerickú futbalovú ligu (NASL). Tá sa totiž hrala v lete a mexická liga sa hrala v priebehu jeseni, zimy a jari. Sánchez odohral za Sockers dve sezóny a stal sa ich najlepším útočníkom, keď v priemere strieľal takmer jeden gól na zápas. V poslednej, piatej, sezóne vyhral s tímom druhý titul, CONCACAF a aj Copa Interamericana.

 

Po piatich úspešných sezónach v Mexiku, sa sťahuje do Španielska. V roku 1981 podpisuje s Atléticom Madrid. V La Lige mu však adaptácia tvala trochu dlhšie, no v sezóne 1984/85 už skóroval na pravidelnej báze a tímu vystrieľal Copa del Rey. Atlético v sezóne skončilo na druhom mieste a vyhralo Superpohár a Hugo vyhral svoju prvú cenu Pichichi, pre najlepšieho strelca súťaže.

 

V roku 1985 opäť mení klub, ale ostáva v hlavnom meste Španielska – prestupuje totiž do Realu Madrid. Hrá po boku hráčov ako Camacho, Butragueño, Gordillo, Schuster, Valdano a Míchel. Tento tím vyhral päť po sebe idúcich ligových titulov (1985/86 – 1989/90), Copa del Rey v roku 1989 a Pohár UEFA v roku 1986. Počas týchto piatich rokov Sánchez vyhral štyri po sebe idúce trofeje Pichichi (je jediným hráčom v histórii španielskeho futbalu, ktorému sa to podarilo bez toho, aby sa v niektorej zo sezón musel o trofej s niekým deliť) a strelil 253 gólov v 283 zápasoch. Medzi rokmi 1986-1990 zaznamenal vždy aspoň 27 gólov, vrátane 38 gólov v sezóne 1989/90, čím prekonal rekord z roku 1951, ktorého držiteľom bol Telmo Zarra. To znamenalo aj to, že vyhral Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca Európy.

 

V roku 1992 sa na rok vracia do rodného Mexika, kde s Club America vyhral pohár Concacaf. Potom vystriedal ešte niekoľko tímov v Španielsku, Rakúsku a USA a kariéru ukončil v Atléticu Celaya po boku svojich bývalých spoluhráčov z Realu Madrid, Butragueña a Míchela. Kariéru v Španielsku ukončil v zápase na štadióne Santiaga Bernabéua – na štadióne, kde strávil najlepšie roky svojej kariéry. Jeho posledný oficiálny zápas sa odohral na Majstrovstvách sveta 1998, kedy sa na symbol ukončenia kariéry iba dotkol lopty.

 

Svoju trénerskú kariéru začal vo svojom milovanom tíme UNAM. Pre nezhody s prezidentom však nevydržal dlho, ale pri odchode povedal: „Vrátim sa, keď Jimenez Espriu odíde. Viem, že mám pravdu a viem, že sa vrátim.“ Po roku sa tieto slová naplnili. Po dvoch rokoch, kedy sa z UNAM stal konkurencieschopný tím sa výsledky dostavili. V treťom roku už patrili k najlepším tímom, no z titulu sa ešte netešili. V roku 2004 však prišla zmena. V tomto roku totiž Sánchezov tím vyhral všetky trofeje o ktoré hral. Medzi nimi bola aj Trofej Santiaga Bernabéua. V nasledujúcom roku však tím zažil najhorší rok v histórii a Hugo rezignoval. V roku 2006 trénoval Club Necaxa, ale tu sa neohrial príliš dlho, lebo prijal miesto trénera mexickej reprezentácie.

 

Reprezentáciu Mexika prevzal v roku 2006, pričom to mal byť on, kto ju povedie v kvalifikácii na MS 2010 v Juhoafrickej republike. V jeho prvom zápase pri kormidle reprezentácie prehral proti USA v pomere 0-2. Svoje prvé víťazstvo dosiahol proti Venezuele. Nepresvedčivé výsledky reprezntácie počas nasledujúcich dvoch rokov však mali za následok jeho odvolanie. Neskôr trénoval ešte dva tímy – Almería a Pachuca.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.