Emilio Butragueño

Emilio Butragueño Santos je bývalý španielsky futbalista a taktiež bývalý hráč Realu Madrid, ktorý počas svojej kariéry hral len v 2 kluboch: Real Madrid a Club Celaja. Jeho prezývkou bola „El Buitre“ čo v preklade do Slovenčiny znamená Sup – pretože bol v útoku nezastaviteľný o čom svedčí jeho štatistika v Reale Madrid: 123 gólov v 341 zápasoch.

 

Jeho debut za Los Blancos sa udial dňa 5. Februára 1984, zápas proti Cadiz CF bol dôkazom Emiliových kvalít a talentu – 2 góly a 1 asistencia. Svoj debut v Európe odohral 12. decembra toho istého roku na Bernabéu, v treťom kole Uefa Cup, proti R.S.C Anderlecht (6-1). Real Madrid sa stal nakoniec víťazom UEFA CUPu v sezóne 84-85 aj vďaka Emiliovi Butragueñovi a jeho skvelým výkonom.

 

Butragueño pomohol k veľkej zmene a v 80. rokoch sa stal hviezdou tímu v pomerne mladom veku. Bol jeden z najúspešnejších hráčov Realu Madrid, vyhral mnoho individuálnych, ale aj tímových trofejí: 2x za 2 roky Európska Bronzová cena pre najlepšieho hráča v Európe a trofej pre najlepšieho strelca v španielskej lige „Pichichi“ v roku 1991. S Realom Madrid získal 16 titulov z toho najdôležitejšie sú 5x Španielsky Majster, 2x Španielsky pohár a 2x Pohár UEFA.

 

V Júni 1995, najmä v dôsledku príchodu Raúla Gonzáleza, Butragueno odišiel do Mexickej futbalovej ligy, v ktorej odohral za Club Celaja 91 zápasov a skóroval 29-krát. Po troch sezónach strávených v Mexiku sa tento gentleman (nikdy nedostal červenú kartu) rozhodol ukončiť futbalovú kariéru. Bolo to v apríli 1998.

 

Butragueño odohral za Španielsku reprezentáciu 69 zápasov, v ktorých skóroval 26-krát. Jeho reprezentačný debut bol proti Walesu, v kvalifikácií na Majstrovstvá Sveta 1986. Bol vybratý aj ako náhradník pre Majstrovstvá Európy 1984, na ktorých Španielsko skončilo strieborné, po prehre s Francúzskom.

 

Butragueño bol tiež vybraný pre Majstrovstvá sveta 1986, kde v osemfinále proti Dánsku strelil 4 góly „La Roja“. Takisto hral aj na MS 1990 v Taliansku, kde odohral 4 zápasy, ale vyšiel z nich naprázdno.

 

Po ukončení kariéry pôsobil vo vedení Realu Madrid, od roku 2004 do roku 2006 pracoval ako riaditeľ klubu. Taktiež bol viceprezidentom klubu a teraz pôsobí ako vedúci styku z verejnosťou.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.