História basketbalu

Basketbal potreboval od roku 1891, kedy bol vymyslený Kanaďanom Jamesom Naismithom, tri dekády, aby sa dostal do Európy. Narastajúca popularita tohoto športu mala v 20. rokoch minulého storočia za následok, že španielsky basketbalista hrajúci v Argentíne Ángel Cabrera požiadal Real Madrid, aby založili vlastný klub.

8.marca 1931 bol v novinách zverejnený nasledujúci inzerát: “Muži, ktorí sa zaujímajú o praktikovanie tohoto športu, nech navštívia klubový sekretariát, kde dostanú viac informácií.”

K tímu sa v 40. rokoch začali pripájať čoraz lepší hráči, čo pretavili do dvoch šnúr trojnásobných majstrov v rokoch 1942-1944 a 1948-1950. Obrovské posilnenie klubu prišlo v roku 1952, kedy do tímu prišiel Raimundo Saporta. Nebol to však hráč, ale administratívny pracovník, ktorého do klubu priviedol Santiago Bernabéu, ktorý s jeho pomocou chcel zorganizovať basketbalový turnaj. Saporta plnil v klube množstvo funkcií, no basketbal mal v jeho srdci zvláštne miesto. Jeho snom bolo, aby sa čo do úspechov basketbalový celok vyrovnal tomu futbalovému.

Ďalšou výraznou postavou v tomto období bol tréner Pedro Ferrandiz. Najskôr trénoval mládež, no v sezóne 1958/1959 sa ujal prvého tímu. On bol tým pravým mužom, ktorý vedel ako premeniť Saportove sny na skutočnosť. S tímom vyhral počas trinástich sezón štyri Európske poháre, dvanásť ligových pohárov a jedenásť Copa de España. Saporta s Ferrándizom dali dokopy legendárny tím, ktorý dominoval aj v ďalších rokoch počas šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, až sa stali najoceňovanejším basketbalovým tímom na kontinente.

V 80. rokoch nastal ďalší basketbalový boom po celej Európe a súperi Realu Madrid sa stávali čoraz silnejšími. Los Blancos si však dokázali udržať kľúčových hráčov.V roku 1983 bola založená aj Španielska basketbalová asociácia, ktorá si pod svoje krídla zobrala organizáciu ligovej súťaže. Po prvýkrát sa o titule rozhodovalo vo formáte play-off. Real Madrid, ktorý vyhral 22 z 27 doterajších titulov pokračoval v dominancii aj naďalej a vyhral prvé tri tituly novej ligy (1984-1986). Pod úspechy sa v tomto období podpísali najmä Fernando Martín, Romay a Iturriaga a v tíme jednu sezónu odohral aj legendárny Dražen Petrović. V lete 1992 do Realu prišla Ďalšia veľká legenda klubu Arvydas Sabonis, ku ktorému klub doplnil ideálnu dvojičku Joea Arlauckasa. S príchodom trénera Željka Obradovića boli ďalšie úspechy Realu len otázkou času. Hneď v prvej sezóne s Realom vyhral ôsmu trofej Európskeho pohára, ktorý bol na dlhý čas posledný.

Nové tisícročie prinieslo v basketbale mnohé zmeny – Euroligu, zmeny pravidiel, či globalizáciu NBA. Historicky prvý zápas v Eurolige sa odohral medzi Realom Madrid a Olympiacosom. Ďalšou kľúčovou postavou v histórii Realu Madrid sa stal tréner Pablo Laso, ktorý do klubu prišiel v roku 2011. Bývalý hráč Realu od začiatku svojho pôsobenia získaval trofeje, no Real doviedol v sezóne 2014/2015 k historickému úspechu – so ziskom piatich trofejí vrátane deviateho Európskeho pohára (Euroligy) to bola historicky najúspešnejšia basketbalová sezóna.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.