Domov Prestupy Nákup mladých je cesta k úspechu

Nákup mladých je cesta k úspechu

Real Madrid plánuje generačnú výmenu už dlhšie a robí to premyslene.

Autor: Marek Varga
0 komentár

Vinicius, Valverde, Rodrygo, Tchouaméni, Militão a dokonca aj Camavinga majú všetko, čo práve teraz určuje silu tímu.

Všetci menovaní sú hráči do 25 rokov. Každý z nich je momentálne na majstrovstvách sveta. V Reale Madrid je Camavinga jediným hráčom, ktorý chýba v top 10 v počte odohraných minút v tejto sezóne.

Členovia kráľovskej rodiny výrazne investovali do budúcnosti, ktorá sa však plynule prelína so súčasnosťou. Podľa prepočtov CIES za posledných 10 rokov žiadny klub z piatich najlepších európskych líg nepodpísal hráčov s takým nízkym vekovým priemerom.

Los Blancos vykonali od júla 2013 43 prestupov hráčov s priemerným vekom 22,87 rokov. Druhá je v tomto smere Borussia Mönchengladbach (23,36), tretia Borussia Dortmund (23,57).

Na ďalších pozíciach nájdeme Nice (23,73), Lille (23,88), Real Sociedad (23,90), Wolfsburg (24,12), Bayer Leverkusen (24,14), Monako (24,22) a Bayern (24,26).

Z veľkoklubov má k prvej desiatke pomerne blízko Barcelona (13. miesto, 24,48). Zvyšok najbohatších je už ďaleko pozadu. Reč je o PSG (38., 25,93), City (39., 25,93), Atléticu (45., 26,04) a Chelsea (50., 26,71).

Na zozname sú kluby zo španielskej, anglickej, talianskej, francúzskej a nemeckej ligy, ktoré posledných 10 rokov nepretržite hrali na najvyššej úrovni.

Za zmienku tiež stojí, že Real za celý čas nekúpil nikoho nad 30 rokov. Alaba a Rüdiger boli najbližšie k prelomeniu tejto hranice, keď sa pridali k Los Blancos ako 29-roční.

Rakúšan a Nemec boli napriek mierne vyššiemu veku jednoducho mimoriadne atraktívne trhové príležitosti. Los Blancos svojimi ťahmi na prestupovom poli zabezpečili mimoriadne bezbolestnú generačnú výmenu, vďaka ktorej by rozlúčka s Benzemom, Modričom či Kroosom nemala byť bolestivá.

Podobne neboli bolestivé ani odchody Varanea, Ramosa či Casemira. Veľkú zásluhu na tom má Juni Calafat, šéf skautingu, ktorý má jedinečnú intuíciu pre mladé talenty.

Podpisy Viníciusa, Valverdeho, Rodryga, Tchouaméniho, Militãa a Camavingu nesú pečať Calafata. Pokiaľ ide o porovnanie trhovej hodnoty v čase uzavretia obchodu a dnes, Fede je špeciálny prípad.

Uruguajčan odišiel do hlavného mesta Španielska, keď sa jeho hodnota odhadovala na 5 miliónov eur (všetky sumy podľa Transfermarkt). Teraz je to 100 miliónov.

Vinícius bol kúpený za 45 miliónov, dnes „stojí“ 100. U Rodryga je pomer 40 miliónov ku 80, u Militãa 50 ku 60 a u Camavingu 30 ku 50. Jediný hráč, ktorý si drží konštantnú hodnotu je Tchouaméni – 80 miliónov. Celkovo minul Real 250 miliónov eur na šesť hráčov, ktorých hodnota je teraz 490 miliónov eur. Hypotetický predaj by teda mohol priniesť čistý zisk 240 miliónov eur.

Samozrejme, nie všetky akvizície sa ukázali byť podarené, dokonca ani tie, ktoré Calafat riešil. Medzi nimi sú Sergio Díaz, Lucas Sivla a Willian José. Medzi ďalšie úlety patria Hazard, Jovic, Illarramendi a Theo.

Aktivisti však dokázali počas pandémie fungovať mimoriadne efektívne, vďaka čomu boli finančné straty obmedzené na minimum. Celkovo klub preinvestoval 1,091 miliardy eur a z predaja získal 884 miliónov eur. Bilancia je teda 206 miliónov v červených číslach, čo nie je zlý výsledok, ak vezmeme do úvahy 20 získaných trofejí za tento čas, vrátane piatich titulov v Lige majstrov. Záver je zrejmý: investícia do mládeže je jednoducho zisková.

zdroj: as.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x