Domov Novinky FLASHBACK: Malý, ale veľký Roberto Carlos

FLASHBACK: Malý, ale veľký Roberto Carlos

Autor: Dávid
3 komentáre

Počas histórie a fungovania klubu obliekalo dres Realu Madrid nespočetné množstvo futbalistov. Niektorí v klube prežili nádherné chvíle a ostali v pamäti fanúšikov zapísaní už navždy a iní sa tu zase ani poriadne neohriali. Do prvej kategórie môžeme jednoznačne zaradiť aj brazilskeho obrancu Roberta Carlosa známeho aj ako „El Hombre Bala“ alebo v anglickom jazyku „Bullet man“. Spoločne si tak pripomeňme príbeh, pôsobenie a úspechy tohto jedinečného futbalistu.

Textilný priemysel

Ak by sme sa mali vrátiť do úplných futbalových začiatkov Roberta Carlosa, musíme povedať, že žiadnu vyšliapanú cestičku za hviezdnou kariérou tu nenájdeme. Roberto pochádzal z chudobných pomerov a k futbalu sa dostal ako väčšina tamojších detí, vonku na ulici. Aby svojej rodine čo najviac pomohol, musel sa už v mladom veku obzerať za prácou a už ako 12-ročný preto začal pracovať v textilnom závode za účelom aspoň nejakého príjmu.

Brazílske turné

Netrvalo dlho a mladý talentovaný hráč v Brazílii začal pútať pozornosť. Je zaujímavé, že ako už to býva zvykom neputoval po pôsobení v prvom klube hneď do Európy, no za krátku dobu stihol preskákať hneď niekoľko brazilských futbalových klubov. Futbalový príbeh sa tak začína písať v roku 1986, kedy si mladého Brazilčana pod svoje krídla berie klub Uniao Sao Joao.

Práve v tomto klube prežil svoje detské a rané futbalové časy pred začiatkom postupného kariérneho rastu. Tu sa počas profesionálnej kariéry však dlho neohrial a už ako 19-ročný putoval do klubu Atlético Mineiro a z tohto po dvoch sezónach do Palmeiras, čo bola zároveň posledná zastávka pred odletom na európsky kontinent. V Palmeiras prežil naozaj úžasné chvíle, a spolu s ďalším výborným futbalistom Rivaldom vytvoril legendárnu spoluprácu na ľavom krídle, ktorá klubu priniesla zisk dvoch ligových titulov.

Víno, olivy a futbal

Aj vďaka úspešnému pôsobeniu v Palmeiras si mladého 22-ročného Carlosa vybral v roku 1995 milánsky Internazional. Za hráča poslali 3,5 mil. eur a verili, že prichádza silná posila do obrany. Aj napriek tomu, že Carlosov debut v drese Nerazzurri bol ako z veľkej učebnice futbalu, keď svojim gólom z priameho kopu zo vzdialenosti približne 30-tich metrov zariadil výhru 1:0 nad Vicenzou svoje pôsobenie v klube nemôže označiť za úspešné.

S vtedajším trénerom Royom Hodgsonom si veľmi nerozumel. Ten si Carlosa predstavoval na pozícií záložníka, no sám hráč sa skôr videl v obrane. Po siedmom mieste na konci sezóny a viacerých rozhovoroch s vedením klubu sa tak Roberto Carlos rozhodol klub opustiť. S klubom sa pritom rozlúčil so štatistikou 34 zápasov 7 gólov a 2 asistencie.

Na záver ešte dodávame jednu zaujímavosť. V roku 1995 súbežne s Interom prejavil o hráča záujem i klub z Anglicka, konkrétne Aston Villa. Súboj o služby Brazilčana nakoniec vyhral Inter, no kto vie kam by sa kariéra hráča uberala, ak by putoval na Britské ostrovy.

Hala Madrid!

Nespokojnosť hráča využilo vedenie Los Blancos a časom sa ukázalo, že urobili to najlepšie čo mohli. V roku 1996 poslali do Milána ponuku vo výške 6. mil. eur s ktorou v Interi súhlasili a tak sa Carlos sťahoval do hlavného mesta Španielska. V Reale Madrid sa vo veľmi krátkom čase stal voľbou číslo 1. na pozíciu ľavého obrancu a dôveru ktorú do neho vložil tréner Capello oplatil všetkými desiatimi.

Svoje miesto v základnej zostave si udržal úctyhodných 11 sezón a v roku 2006 sa stal zahraničným hráčom s najvyšším počtom štartov v La Lige v drese Realu Madrid. Celkovo si dres Realu Madrid na súťažný zápas obliekol až 527-krát pričom na obrancu zaznamenal skvelých 70 gólov a 89 gólových prihrávok.

Celkovo môžeme jeho pôsobenie v klube označiť za kariérny vrchol. Dnes ho hrdo radíme medzi jednu z klubových legiend a tiež počas kariéry ku generácií Galacticos. S tímom vyhral 13. veľkých trofejí medzi ktoré patrí 4x La Liga, 3x Liga Majstrov, 3x Španielsky superpohár, 2x Internacional Cup a 1x triumfoval i v Európskom superpohári.

Revolucionár 

Štýl hry Roberta Carlosa bol jednoducho prelomový. Krajný obranca s ofenzívnymi chúťkami, no zároveň dôsledný smerom dozadu to sa len tak nevidelo. Niekedy sa až zdalo, že hráč nastupuje na pozícií záložníka, čím uvoľňoval útočiaceho hráča a znepríjemňoval život brániaceho mužstva. To, že v roku 2021 zohráva moderný krajný obranca veľmi dôležitú úlohu pre úspech tímu dokázal Real Madrid pochopiť už o 10 či 20 rokov skôr podpisom El Hombre Bala.

Silnou prednosťou bola i prudká strela (podľa oficiálneho webu Realu Madrid dosahovala až 140 km/h), ktorú využíval najmä ako exekútor priamych kopov, kde razanciou strely i fyzika lopty prestávala mať logiku. Jednoducho magický hráč, veľmi silný s nízkym ťažiskom a rýchlosťou doslova až šprintéra bol snom všetkých trénerov.

Do histórie sa zapísal i asistenciou na pamätný „volejový“ gól Zidaneho z finále Ligy Majstrov proti Leverkusenu. Sme radi, že po jeho odchode sa podarilo do klubu priviesť podobne typovo stavaného hráča a dnes už kapitána Marcela.

Seleção

Na svetový vrchol dosiahol Roberto Carlos i na reprezentačnej úrovni. Detský sen každého dieťaťa pobehujúceho po prašných slnečných uliciach Brazílie si splnil v roku 2002, kedy sa stal Majstrom sveta vo futbale. Po suverénnom víťazstve v skupine C, ktorú hráči ovládli tromi víťazstvami dokráčali až do finále. V japonskom meste Jokohama si poradili s výberom Nemecka výsledkom 2:0 a tak sa po dvoch góloch famózneho Ronalda tešili z víťazstva.

Týmto úspechom doplnil Roberto Carlos zbierku svojich dvoch predchádzajúcich titulov v Copa América z rokov 1997 a 1999 a Konfederačného poháru z roku 1997 a podčiarkol tým ďalší z míľnikov svojej fantastickej kariéry.

Svoju reprezentačnú kariéru po dlhých 14-tich rokoch účinkovania ukončil na Majstrovstvách sveta vo futbale v roku 2006 po vypadnutí s neskoršími finalistami z Francúzska. Celkovo za reprezentáciu Brazílie odohral 125 oficiálnych zápasov v ktorých s pripísal 11 gólov a 12 asistencií.

Záverečná cesta okolo sveta

Po tom, čo v roku 2007 sa s fanúšikmi Realu Madrid rozlúčil viedli jeho kroky najprv do Turecka. Vo Fenerbahce Istanbul strávil tri roky a pripísal si až viac ako 100 štartov, čo je na počudovanie po Reale Madrid druhý klub v ktorom odohral najviac zápasov. K sľubovanému tureckému ligovému titulu však klub nedoviedol a ziskom dvoch Tureckých superpohárov sa s klubom v roku 2011 rozlúčil.

Následne pôsobil krátko v domovskej Brazílii. V Corinthians obnovil s bývalým reprezentačným a tímovým kolegom Ronaldom legendárnu spoluprácu, ktorá priniesla klubu „top trojku“ ligy. Po vypadnutí v Copa Libertadores a výhražných správach od fanúšikov sa Carlos rozhodol klub opustiť a zamieriť tentokrát do ďalšej neprebádanej destinácie. Do Ruska.

K bohatej Anzhi Makhachkale sa pridal v roku 2011, kde na ročnom kontrakte zarobil ešte slušných 10 mil. eur a stal sa kapitánom tímu. Na pozícií defenzívneho záložníka odohral jednu sezónu a následne sa rozhodol hráčsku kariéru v roku 2012 ukončiť.

Po trojročnej prestávke však ešte v roku 2015 zakotvil na rok do Indie. V klube Odisha FC strávil jeden rok ako hrajúci tréner predtým, než 31. januára 2016 definitívne spečatil záver svojej úžasnej hráčskej kariéry.

Súčasnosť

V dnešných dňoch pôsobí Roberto Carlos tam, kde to najviac miloval. V Reale Madrid. Tu prvýkrát pôsobil mimo pozíciu hráča v rokoch 2012/13 pri rezervnom tíme Castilly, no po obnovení hráčskej kariéry sa s tímom rozlúčil. Po poslednom ukončení kariéry sa do klubu vrátil a od roku 2017 pôsobí opäť ako súčasť Realu Madrid. Tentokrát už v oblasti manažmentu a marketingu. Okrem toho vystupuje tiež ako futbalový ambasádor pre spoločnosť Air Asia.

zdroj: halamadrid.sk, fifa.com, realmadrid.com, transfermarkt.com, bbc.com, globoesporte.com, airasia.com

 

 

Subscribe
Notify of
3 Komentárov
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

3
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x